Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Elżbieta Makuła-Hajdun – Zapis dźwięku

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 30 kwietnia 2023 14:45

Nie mogę odmówić sobie opowiedzenia krótkiej historii, która miała miejsce przed ośmiu laty podczas wystawy Elżbiety Makuły–Hajdun w Dworku Sierakowskich. Wtedy miejsce jeszcze żyło i było obrazem kulturalnego funkcjonowania Sopotu.


Wystawa wówczas ściągnęła wielu znakomitych gości, wśród nich był nieżyjący już dziś profesor ASP w Gdańsku Andrzej Dyakowski, wybitny lecz skromny malarz, towarzyska dusza, pochodzący z Krakowa, znany z opowiadania góralskich historii, umiejący doskonale zauważyć potencjał oglądanych prac. Pamiętam jego zachwyt nad twórczością artystki, która wtedy prezentowała swoje morskie pejzaże.

alt


Dziś po kilku latach i doświadczeniach zdrowotnych artystka nadal prezentuje dojrzałe malarstwo o wysmakowanej wymowie, posiadające pewien uniwersalizm. Przemawia do wytrawnych odbiorców, ale także do normalnych widzów. Trudno powiedzieć aby artystka zmieniła zupełnie swój styl, bo tak nie jest. Kompozycje nadal tworzone są w sposób klarowny, płynny i przejrzysty.


Hajdun wykształcona przez wybitnych wykładowców nawiązuje do dawnej szkoły kompozycji jej pierwszych nauczycieli, wybitnego, dziś zapomnianego malarza, Stanisława Wójcika, oraz prof. Hugona Laseckiego, którzy w swoich wykładach zawsze uważali, że kluczem do dobrego malarstwa jest zamysł rozwiązań kompozycyjnych.


Dziś Elżbieta Hajdun w Galerii ZPAP przy ulicy Mariackiej w Gdańsku pokazuje nową wystawę „Zapis dźwięku” i trudno powiedzieć aby była to nowa fascynacja zmieniająca styl czy koncepcję malowania, owszem to nowy temat, ale nic się nie zmieniło, nadal jest dojrzale, klarownie i przejrzyście, to zapis normalnego dzisiejszego życia rodziny gdzie muzyka wraz z malarstwem stawiana była na pierwszym miejscu.


Mama artystki pani Halina urodziła się w Szanghaju i do Polski powróciła po wojnie. W 1948 roku podjęła studia malarskie w Sopocie, ale dokończyła je na wydziale wokalistyki poznańskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Mężem Elżbiety Hajdun był Janusz Hajdun, kompozytor szlagieru „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, ale przede wszystkim autor muzyki do filmu ”Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, który w 1980 roku jako pierwszy polski film otrzymał za muzykę - Oscara. Janusz Hajdun napisał muzykę do ponad stu polskich filmów i przedstawień teatralnych. Dziś tradycje ojca podtrzymuje syn Jakub Hajdun, wyjątkowy talent polskiej pianistyki jazzowej.

alt


Powracając do Elżbiety Hajdun, artystki, która nie zamknęła swojej twórczości na etapie malarstwa abstrakcyjnego pejzażu. Zafascynowana malarskim zapisem dźwięku, oddaje jego brzmienie, ale nie byłaby sobą gdyby nie pojawiły się w jej obrazach elementy pejzażowe, przynajmniej dające znak o istnieniu jej ulubionego tematu.


I jeszcze jedna uwaga sprzed lat, bo trudno o niej nie pamiętać. Miałem okazję obserwować sytuację nieco z boku, aczkolwiek uczestnicząc w niej. W grupie koleżanek, malarek, Ela z przyjaciółkami artystkami poświęcała czas na organizację pomocy i cotygodniowych spotkań przy ciastkach i kawie, omawiając plan przyszłych pomocowych zadań. Myślę o sopockiej malarce Ewie Hoffman–Rosińskiej i Bogusi Bramińskiej, gdyńskiej artystce, osobowościach sopockiej szkoły malowania. Po skończonych studiach panie zostały asystentkami wybitnego polskiego malarza profesora Władysława Lama. Spotkania w artystycznym gronie i wspomnienia „sezonu kolorowych chmur” niezapomnianych czasów i klimatu kurortu już nigdy się nie powtórzą i nie wrócą.

alt


Wystawa Eli Hajdun, zgromadziła grono bywalców wystaw tamtych czasów, ale trudno powiedzieć, że ekspozycja „Zapis dźwięku” jest powrotem do tamtego malowania. Nie, nic takiego, ale mnie te prace uświadomiły, że mają one głębokie korzenie gdańskiego malowania.


Janusz Hajdun mąż Eli tworzył klimat naszego miasta, ich syn wraz z mamą nawiązują do tamtych dni, artystycznego znaczenia wybrzeżowej kultury, a sama Elżbieta Makuła-Hajdun swoją sztuką przypomniała czas kiedy gdańskie malarstwo miało swoją wagę.

alt


Wystawa czynna do 24 maja 2023 roku.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież