Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lech Majewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2016 18:39

Dnia 30 maja 2016 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2015 przyznała jednogłośnie Nagrodę Lechowi Majewskiemu za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym.Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu w kraju. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP i wyznacza laureata raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.


alt

Obrady Kapituły Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok, Klub Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie.Od lewej: kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury Ewa Adamska, prof.dr hab. Paweł Taranczewski, Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska


Lech Majewski jest reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, pisarzem, scenarzystą, poetą i malarzem. Jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował grafikę na katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTv i T w Łodzi.


alt

od lewej: Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska, Janusz Kapusta, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski, Krzysztof Izdebski


Debiutował w  roku 1978 reżyserując „Zwiastowanie” (jedną z części filmu „Zapowiedź Ciszy”). Natomiast „Rycerz” z roku 1979 był jego pierwszym samodzielnym filmem fabularnym przy produkcji, którego jako asystent nieżyjącego Jerzego Niteckiego (kier. produkcji) pracował nasz redakcyjny kolega Marek Formela, odbywając wakacyjną praktykę na pierwszym roku „łódzkiej filmówki”. Później reżyser wyjechał do Anglii, która otworzyła mu drogę do Hollywood, gdzie debiutował w roku 1985 filmem „Lot świerkowej gęsi”.


alt

Od lewej: wiceprezes NDI SA Krzysztof Bielak, prof. dr hab. Jerzy Limon


Szczytowym, przynajmniej do tej pory osiągnięciem reżysera jest film z roku 2010 „Młyn i Krzyż”, poświęcony obrazowi Petera Bruegela Starszego - „Droga Krzyżowa”. Film kręcony w plenerach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Austrii, Nowej Zelandii, Wieliczki i Katowic jest jednocześnie zapisem ucisku politycznego i religijnego Niderlandów pod rządami hiszpańskich Habsburgów. W rolach głównych zagrali: Michael York, Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Joanna Litwin. Film jest obrazem powstałym w procesie montowania kadrów poprzez scalanie rzeczywistych obrazów z malarskimi. W tej chwili reżyser pracuje nad filmem „Dolina Bogów”. To obraz będący współczesną parafrazą „Obywatela Kane’a. Akcja filmu toczy się współcześnie w czasie realnym jak również wykreowanym. Główne role grają: John Malkovitch, Josh Hartnett i Berenice Marlohe.


alt

Lech Majewski (w środku) na planie filmu "Młyn i krzyż", zdj. z arch. prywatnego L. Majewskiego


Wręczenie Lechowi Majewskiemu, Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędzie się 25 września w Teatrze Szekspirowskim  w Gdańsku.

Stanisław Seyfried
fot. Katarzyna Szczodrowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież