U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Potok Sztuki” - Pomorskie Biennale Sztuki Młodych Sopot

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
środa, 29 czerwca 2016 18:09

W siedzibie sopockiej firmy NDI SA z Krzysztofem Bielakiem - wiceprezesem zarządu d/s rozwoju i Ryszardem Kowalewskim – prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków rozmawia Stanisław Seyfried- „Potok Sztuki", to po piętnastu latach współpracy z ZPAP przy malarskiej Nagrodzie imienia Kazimierza Ostrowskiego, jednej z najważniejszych w Polsce, drugie przedsięwzięcie rozpoczynające nowy etap Waszych wspólnych kontaktów.  
Krzysztof Bielak: Nasza współpraca układa się dobrze. Idea nagrody imienia Kazimierza Ostrowskiego zrodziła się dla uhonorowania dorobku twórczego, ale i pewnej postawy artystycznej malarzy dojrzałych.  Malarzy mających już za sobą pewien uznany dorobek. Przez te piętnaście lat nagrodzona została cała czołówka polskich twórców od profesor Teresy Pągowskiej do Lecha Majewskiego tegorocznego laureata nagrody przyznanej za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym. Przez te lata dopracowaliśmy się przejrzystej formuły, gdzie my z jednej strony jako sponsor pomagamy zorganizować takie wydarzenie, a związek z drugiej strony nadaje temu ramy  merytoryczne i organizacyjne. Powoływana Kapituła złożona z wielkich osobowości polskiej kultury zawsze w sposób profesjonalny wyłania laureatów. Udaje nam się również nadawać temu wydarzeniu odpowiednią oprawę.


- Skąd zatem pomysł na na nowe przedsięwzięcie – „Potok Sztuki”?
Krzysztof Bielak: Poszukiwaliśmy nowej formuły dla artystów młodych, którym ciężko przebić się w konkurencji z twórcami już uznanymi, a dobrze układająca się współpraca z gdańskim ZPAP sama wskazała naturalny kierunek myślenia przy doborze partnera, dla takiego wydarzenia. Właściciele firmy NDI - Małgorzat i Jerzy Gajewscy - czują sztukę i rozumieją jej potrzeby.   


alt

Krzysztof Bielak - wiceprezes zarządu d/s rozwoju NDI SA oraz Ryszard Kowalewski prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP- Kierunek promocji firmy przez sztukę, szczególnie w Sopocie, gdzie znajduje się siedziba firmy ma swoje głębokie uzasadnienie.
Krzysztof Bielak: W działalności firmy liczy się efekt marketingowy. Bardzo ważne dla nas są relacje z inwestorem, gdzie podejmowane są decyzje o dużych wartościach finansowych, a ludzie podejmujący te decyzje bardzo często mają wyrobiony gust estetyczny i artystyczny. Funkcjonowanie w obszarze sztuki i to nie tylko malarstwa, ale również muzyki, teatru czy literatury stwarza doskonałą płaszczyznę komunikowania się, spotkań, rozmów, ale także przenoszenia i utrwalania pewnych idei gospodarczych. Rodzą się nowe potrzeby tworzenia spójnych relacji, nie tylko z partnerem gospodarczym, ale także z najbliższym otoczeniem. Szczególne znaczenie ma to w Sopocie, gdzie historia malarstwa polskiego, powojenne tradycje ”szkoły sopockiej”, a następnie tworzenia sztuki współczesnej są bardzo duże. Korzystamy z tego wszyscy, mamy więc i jakieś obowiązki wobec najbliższego otoczenia. Nie żyjemy na bezludnej wyspie. Te relacje przekładają się później również na ludzi, którzy oczekują czegoś w zamian.  

Ryszard Kowalewski: Bardzo nam zależy na tym aby to nowe spojrzenie na młodych profesjonalistów sztuki, którzy nie ukończyli 35 roku życia niosło za sobą nową jakość w zakresie twórczości i konsolidacji młodych twórców. Misją projektu jest przegląd w formule konkursu i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk artystycznych rozpoznawalnych wśród młodego pokolenia. Pokonkursowa wystawa odbędzie się w Sopocie i wpisze się w bogaty nurt tradycji życia artystycznego miasta. Ten międzypokoleniowy dialog naszego środowiska ZPAP, przypomnę kontynuujemy dzięki takim przedsięwzięciom jak: Nagroda imienia Kazimierza Ostrowskiego, dla żyjących artystów, wystawy „Ocalić od zapomnienia”, dla nieżyjących twórców, i począwszy od tego roku konkursu „Potok Sztuki”, dla artystów do 35 roku życia.


- Gdzie odbędzie się pierwsza prezentacja pokonkursowa „Potoku Sztuki”?
Ryszard Kowalewski: Myślę, że w nowych oryginalnych przestrzeniach dworca kolejowego w Sopocie. Ponownie miasto będzie mogło zaskoczyć swoją dostępnością prezentacji sztuki, a dworzec kolejowy swoimi wielofunkcyjnymi przestrzeniami cały czas otwartymi na nowe pomysły. Na zakończenie przypomnę jeszcze, że do 15 lipca jest czas na zgłaszanie konkursowych prac. Adres: biuro@zpap-gdansk.pl , tel. 58/3016914 i 505487310


alt


zdj. S. Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież