Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Potok Sztuki” - Pomorskie Biennale Sztuki Młodych Sopot

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
środa, 29 czerwca 2016 18:09

W siedzibie sopockiej firmy NDI SA z Krzysztofem Bielakiem - wiceprezesem zarządu d/s rozwoju i Ryszardem Kowalewskim – prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków rozmawia Stanisław Seyfried



- „Potok Sztuki", to po piętnastu latach współpracy z ZPAP przy malarskiej Nagrodzie imienia Kazimierza Ostrowskiego, jednej z najważniejszych w Polsce, drugie przedsięwzięcie rozpoczynające nowy etap Waszych wspólnych kontaktów.  
Krzysztof Bielak: Nasza współpraca układa się dobrze. Idea nagrody imienia Kazimierza Ostrowskiego zrodziła się dla uhonorowania dorobku twórczego, ale i pewnej postawy artystycznej malarzy dojrzałych.  Malarzy mających już za sobą pewien uznany dorobek. Przez te piętnaście lat nagrodzona została cała czołówka polskich twórców od profesor Teresy Pągowskiej do Lecha Majewskiego tegorocznego laureata nagrody przyznanej za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym. Przez te lata dopracowaliśmy się przejrzystej formuły, gdzie my z jednej strony jako sponsor pomagamy zorganizować takie wydarzenie, a związek z drugiej strony nadaje temu ramy  merytoryczne i organizacyjne. Powoływana Kapituła złożona z wielkich osobowości polskiej kultury zawsze w sposób profesjonalny wyłania laureatów. Udaje nam się również nadawać temu wydarzeniu odpowiednią oprawę.


- Skąd zatem pomysł na na nowe przedsięwzięcie – „Potok Sztuki”?
Krzysztof Bielak: Poszukiwaliśmy nowej formuły dla artystów młodych, którym ciężko przebić się w konkurencji z twórcami już uznanymi, a dobrze układająca się współpraca z gdańskim ZPAP sama wskazała naturalny kierunek myślenia przy doborze partnera, dla takiego wydarzenia. Właściciele firmy NDI - Małgorzat i Jerzy Gajewscy - czują sztukę i rozumieją jej potrzeby.   


alt

Krzysztof Bielak - wiceprezes zarządu d/s rozwoju NDI SA oraz Ryszard Kowalewski prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP



- Kierunek promocji firmy przez sztukę, szczególnie w Sopocie, gdzie znajduje się siedziba firmy ma swoje głębokie uzasadnienie.
Krzysztof Bielak: W działalności firmy liczy się efekt marketingowy. Bardzo ważne dla nas są relacje z inwestorem, gdzie podejmowane są decyzje o dużych wartościach finansowych, a ludzie podejmujący te decyzje bardzo często mają wyrobiony gust estetyczny i artystyczny. Funkcjonowanie w obszarze sztuki i to nie tylko malarstwa, ale również muzyki, teatru czy literatury stwarza doskonałą płaszczyznę komunikowania się, spotkań, rozmów, ale także przenoszenia i utrwalania pewnych idei gospodarczych. Rodzą się nowe potrzeby tworzenia spójnych relacji, nie tylko z partnerem gospodarczym, ale także z najbliższym otoczeniem. Szczególne znaczenie ma to w Sopocie, gdzie historia malarstwa polskiego, powojenne tradycje ”szkoły sopockiej”, a następnie tworzenia sztuki współczesnej są bardzo duże. Korzystamy z tego wszyscy, mamy więc i jakieś obowiązki wobec najbliższego otoczenia. Nie żyjemy na bezludnej wyspie. Te relacje przekładają się później również na ludzi, którzy oczekują czegoś w zamian.  

Ryszard Kowalewski: Bardzo nam zależy na tym aby to nowe spojrzenie na młodych profesjonalistów sztuki, którzy nie ukończyli 35 roku życia niosło za sobą nową jakość w zakresie twórczości i konsolidacji młodych twórców. Misją projektu jest przegląd w formule konkursu i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk artystycznych rozpoznawalnych wśród młodego pokolenia. Pokonkursowa wystawa odbędzie się w Sopocie i wpisze się w bogaty nurt tradycji życia artystycznego miasta. Ten międzypokoleniowy dialog naszego środowiska ZPAP, przypomnę kontynuujemy dzięki takim przedsięwzięciom jak: Nagroda imienia Kazimierza Ostrowskiego, dla żyjących artystów, wystawy „Ocalić od zapomnienia”, dla nieżyjących twórców, i począwszy od tego roku konkursu „Potok Sztuki”, dla artystów do 35 roku życia.


- Gdzie odbędzie się pierwsza prezentacja pokonkursowa „Potoku Sztuki”?
Ryszard Kowalewski: Myślę, że w nowych oryginalnych przestrzeniach dworca kolejowego w Sopocie. Ponownie miasto będzie mogło zaskoczyć swoją dostępnością prezentacji sztuki, a dworzec kolejowy swoimi wielofunkcyjnymi przestrzeniami cały czas otwartymi na nowe pomysły. Na zakończenie przypomnę jeszcze, że do 15 lipca jest czas na zgłaszanie konkursowych prac. Adres: biuro@zpap-gdansk.pl , tel. 58/3016914 i 505487310


alt


zdj. S. Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież