Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Andrzej Stelmasiewicz: „Potok Sztuki” to kolejna szansa na pomoc młodym twórcom

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 lipca 2016 19:14

Z Andrzejem Stelmasiewiczem, animatorem gdańskiej kultury i sztuki, Prezesem Zarządu Aste Sp. z o.o. i Fundacji Wspólnota Gdańska rozmawia Stanisław Seyfried



- Blisko od 12 lat jesteś znany na Wybrzeżu jako osoba mocno angażująca się na rzecz popularyzacji kultury, sztuki i historii naszego regionu. Przedsięwzięcia, które organizujesz i wspierasz niosą ze sobą spory ładunek emocji i wartości artystycznych. Ostatnio fundacja jako partner zaangażowała się wraz z gdańskim ZPAP i sopocką firmą NDI SA w organizację nowego przedsięwzięcia kulturalnego Wybrzeża - „Potok Sztuki”. Przeglądu twórczości plastyków młodego pokolenia.

Andrzej Stelmasiewicz: Cieszę się, że Wspólnota Gdańska została zaproszona do współorganizacji tej znakomitej inicjatywy naszego ZPAP i NDI SA. Sprawa wydaje się bardzo ważna. Mam wiele obserwacji dotyczących młodych absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych. W roku ukończenia studiów i otrzymania dyplomu większość tych młodych ludzi czuje dużą siłę. Siłę do podboju świata, ale to nie takie proste. Uczelnia kształtuje przyszłych artystów, a niekoniecznie ludzi do świadczenia usług plastycznych. Po otrzymaniu dyplomów, młode osoby bardzo często wyposażone w wielką wiedzę i ambicję zostają same. Zderzają się z codziennością twardej rzeczywistości. Z moich obserwacji wynika, że większość z nich godzi się z prozą codziennego życia i odchodzi od aktywnego uprawiania sztuki. Zostają nieliczni, którym warunki na to pozwoliły. Uważam, że jeżeli można im w tym ważnym wręcz kluczowym momencie życia pomóc, to tego rodzaju inicjatywa godna jest wsparcia.


alt



- Jak zatem w wielowątkowej działalności fundacji widzisz to przedsięwzięcie?
Andrzej Stelmasiewicz: Nasza fundacja zajmuje się integracją, łączeniem ludzi za pośrednictwem kultury, sztuki i edukacji. Kultura powinna być powszechna, sztuka może być elitarna. Warunkiem istnienia i rozwoju sztuki jest ten szeroki fundament, który daje kultura. Z jednej strony artyści, a z drugiej publiczność. Jednym z ważniejszych naszych projektów jest międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną „Rozdroża Wolności”, czyli konkurs na współczesną rzeźbę. Co roku ustawiamy nowe rzeźby w Parku Nadmorskim imienia Ronalda Reagana między Jelitkowem a Brzeźnem. Ten projekt łączy właśnie sztukę z edukacją kulturalną. Szerokie kręgi naszego społeczeństwa rzadko odwiedzają galerie sztuki, a w parku na świeżym powietrzu w spokojnej aurze parkowej przestrzeni, umożliwiamy im kontakt z dużymi rzeźbami. Podobne działania realizujemy w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie i w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie koło Gdyni, gdzie pokazujemy duże rzeźby z drewna, powstałe podczas organizowanych przez nas plenerów. Staramy się wychodzić ze sztuką do „zwykłych ludzi”.
Popieramy i wspieramy także inne działania upowszechniające sztukę i promujące młodych artystów inicjowane przez inne placówki i organizacje pozarządowe. Jednym z takich przedsięwzięć jest właśnie „Potok Sztuki”.


alt



- Jak to jest przy dużych, ogólnopolskich projektach?
Andrzej Stelmasiewicz: Czy duży, czy mały projekt zawsze potrzebne jest to samo - duże zaangażowanie i praca całego zespołu osób tworzących wydarzenie. W wypadku ZPAP i NDI wiem, że plany rozwoju Biennale Sztuki Młodych są ambitne. Wspólna praca przy takim projekcie wzmacnia go i ułatwia realizację. Zobaczymy co czas przyniesie. W imieniu Fundacji Wspólnota Gdańska deklaruję wsparcie tej i być może innych ważnych propozycji wzmacniających obecność sztuki w trójmiejskiej przestrzeni artystycznej. „Potok Sztuki” ma dużą szansę stać się konkursem ważnym i tylko od nas zależy jak się to ułoży. Czy to wydarzenie zyska ogólnopolską aprobatę i prestiż? Istotnym elementem tego projektu jest promocja młodych artystów, którzy mają w sobie imperatyw tworzenia. Uważam, że my – aktywni obywatele oraz nasze władze robimy stanowczo za mało w sprawie promowania młodych twórców, tych pochodzących z Pomorza. „Potok Sztuki” to kolejna szansa na pomoc tym młodym ludziom.

- Na zakończenie, pragnę wyrazić nadzieję, że nowe atrakcyjne powierzchnie w „Centrum – Sopot” staną się przyjazne dla sztuki i w tradycji malarskiej sopockiego lata staną się istotną kulturalną wizytówką Trójmiasta, tym razem promującą sztukę młodych. Do konkursu zgłoszono 78 prac. Ogłoszenie wyników już 25.07.2016


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież