Z Andrzejem Stelmasiewiczem, animatorem gdańskiej kultury i sztuki, Prezesem Zarządu Aste Sp. z o.o. i Fundacji Wspólnota Gdańska rozmawia Stanisław Seyfried
- Blisko od 12 lat jesteś znany na Wybrzeżu jako osoba mocno angażująca się na rzecz popularyzacji kultury, sztuki i historii naszego regionu. Przedsięwzięcia, które organizujesz i wspierasz niosą ze sobą spory ładunek emocji i wartości artystycznych. Ostatnio fundacja jako partner zaangażowała się wraz z gdańskim ZPAP i sopocką firmą NDI SA w organizację nowego przedsięwzięcia kulturalnego Wybrzeża - „Potok Sztuki”. Przeglądu twórczości plastyków młodego pokolenia.
Andrzej Stelmasiewicz: Cieszę się, że Wspólnota Gdańska została zaproszona do współorganizacji tej znakomitej inicjatywy naszego ZPAP i NDI SA. Sprawa wydaje się bardzo ważna. Mam wiele obserwacji dotyczących młodych absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych. W roku ukończenia studiów i otrzymania dyplomu większość tych młodych ludzi czuje dużą siłę. Siłę do podboju świata, ale to nie takie proste. Uczelnia kształtuje przyszłych artystów, a niekoniecznie ludzi do świadczenia usług plastycznych. Po otrzymaniu dyplomów, młode osoby bardzo często wyposażone w wielką wiedzę i ambicję zostają same. Zderzają się z codziennością twardej rzeczywistości. Z moich obserwacji wynika, że większość z nich godzi się z prozą codziennego życia i odchodzi od aktywnego uprawiania sztuki. Zostają nieliczni, którym warunki na to pozwoliły. Uważam, że jeżeli można im w tym ważnym wręcz kluczowym momencie życia pomóc, to tego rodzaju inicjatywa godna jest wsparcia.
- Jak zatem w wielowątkowej działalności fundacji widzisz to przedsięwzięcie?
Andrzej Stelmasiewicz: Nasza fundacja zajmuje się integracją, łączeniem ludzi za pośrednictwem kultury, sztuki i edukacji. Kultura powinna być powszechna, sztuka może być elitarna. Warunkiem istnienia i rozwoju sztuki jest ten szeroki fundament, który daje kultura. Z jednej strony artyści, a z drugiej publiczność. Jednym z ważniejszych naszych projektów jest międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną „Rozdroża Wolności”, czyli konkurs na współczesną rzeźbę. Co roku ustawiamy nowe rzeźby w Parku Nadmorskim imienia Ronalda Reagana między Jelitkowem a Brzeźnem. Ten projekt łączy właśnie sztukę z edukacją kulturalną. Szerokie kręgi naszego społeczeństwa rzadko odwiedzają galerie sztuki, a w parku na świeżym powietrzu w spokojnej aurze parkowej przestrzeni, umożliwiamy im kontakt z dużymi rzeźbami. Podobne działania realizujemy w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie i w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie koło Gdyni, gdzie pokazujemy duże rzeźby z drewna, powstałe podczas organizowanych przez nas plenerów. Staramy się wychodzić ze sztuką do „zwykłych ludzi”.
Popieramy i wspieramy także inne działania upowszechniające sztukę i promujące młodych artystów inicjowane przez inne placówki i organizacje pozarządowe. Jednym z takich przedsięwzięć jest właśnie „Potok Sztuki”.
- Jak to jest przy dużych, ogólnopolskich projektach?
Andrzej Stelmasiewicz: Czy duży, czy mały projekt zawsze potrzebne jest to samo - duże zaangażowanie i praca całego zespołu osób tworzących wydarzenie. W wypadku ZPAP i NDI wiem, że plany rozwoju Biennale Sztuki Młodych są ambitne. Wspólna praca przy takim projekcie wzmacnia go i ułatwia realizację. Zobaczymy co czas przyniesie. W imieniu Fundacji Wspólnota Gdańska deklaruję wsparcie tej i być może innych ważnych propozycji wzmacniających obecność sztuki w trójmiejskiej przestrzeni artystycznej. „Potok Sztuki” ma dużą szansę stać się konkursem ważnym i tylko od nas zależy jak się to ułoży. Czy to wydarzenie zyska ogólnopolską aprobatę i prestiż? Istotnym elementem tego projektu jest promocja młodych artystów, którzy mają w sobie imperatyw tworzenia. Uważam, że my – aktywni obywatele oraz nasze władze robimy stanowczo za mało w sprawie promowania młodych twórców, tych pochodzących z Pomorza. „Potok Sztuki” to kolejna szansa na pomoc tym młodym ludziom.
- Na zakończenie, pragnę wyrazić nadzieję, że nowe atrakcyjne powierzchnie w „Centrum – Sopot” staną się przyjazne dla sztuki i w tradycji malarskiej sopockiego lata staną się istotną kulturalną wizytówką Trójmiasta, tym razem promującą sztukę młodych. Do konkursu zgłoszono 78 prac. Ogłoszenie wyników już 25.07.2016
- 17/08/2016 15:49 - Piwarscy: Jesteśmy Polakami obojętnie gdzie mieszkamy
- 11/08/2016 17:20 - Młodzi ukraińscy malarze w gdańskiej Galerii ZPAP
- 02/08/2016 22:07 - Maciej Świeszewski: Sztuka to powołanie
- 27/07/2016 18:49 - „Potok Sztuki” I Pomorskie Biennale Sztuki Młodych w Sopocie
- 22/07/2016 11:21 - Artystyczna podróż Pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży przez Oliwę
- 07/07/2016 19:05 - Malarskie szlagiery gdańskiego lata 2016
- 29/06/2016 18:09 - „Potok Sztuki” - Pomorskie Biennale Sztuki Młodych Sopot
- 23/06/2016 20:18 - Mariusz Sładczyk - „Krechy i Kreski”
- 16/06/2016 17:36 - Od Ahrenshoop po Worpswede
- 08/06/2016 12:41 - Artystycznie i uroczyście w Gdańsku