Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radny sprawdzi, czy Urban Lab nie "przejada pieniędzy"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 28 lutego 2020 16:19

altProgram Urban Lab miał służyć polepszeniu życia gdynian i posłużyć jako miejsce konsultacji w najważniejszych dla mieszkańców miasta sprawach. Taką niechybnie jest przyszłość zagospodarowania Polanki Redłowskiej. Jak się jednak okazuje, na dyskusję o kontrowersyjnych planach miasta dotyczących tej części Gdyni nie ma w Urban Lab miejsca.


"Pierwszy w Polsce Urban Lab, miejski program służący wprowadzaniu trwałych rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście, startuje w Gdyni. Stosowną umowę podpisał w czwartek, 7 marca, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. Dzięki pozyskaniu prawie 3,5 mln złotych z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w naszym mieście uruchomiony zostaje pionierski w skali kraju model współpracy mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli struktur miejskich" - czytamy w serwisie prasowym Gdyni.


Jak dodali gdyńscy urzędnicy, kluczowe z punktu widzenia Urban Labu są doświadczenia Laboratorium Innowacji Społecznych w zakresie prowadzenia procesów konsultacyjnych i rozmów o mieście.
– Planujemy stworzenie miejsce autentycznej i pogłębionej dyskusji na temat potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed nowoczesnym miastem – mówi Przemysław Górski z LIS, kierujący Urban Labem. – Urban Lab ma też charakter funkcjonalny, rozwiązania, które powstaną w ramach różnych ścieżek roboczych i tematycznych będą stanowiły efektywne metody radzenia sobie ze wcześniej przeanalizowanymi i stwierdzonymi wyzwaniami. Do współpracy i współtworzenia miejsca zaprosimy przedstawicieli różnych gdyńskich środowisk.


Funkcjonowaniu Urbnan Labu postanowił się przyjrzeć radny Marcin Bełbot. W odpowiedzi na jego interpelację władze Gdyni poinformowały, że koszt funkcjonowania Urban Lab w Gdyni w roku 2019 wyniósł ponad 604,5 tysiąca złotych, w tym ponad 158,5 tysiąca z budżetu miasta.


Co jednak bardziej ciekawe - i zarazem niepokojące - wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządzącej Gdynią ekipy Wojciecha Szczurka, Urban Lab nie jest programem, "służącym wprowadzaniu trwałych rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście" i miejscem "autentycznej i pogłębionej dyskusji na temat potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed nowoczesnym miastem". Jak bowiem poinformował w imieniu prezydenta Gdyni jego zastępca Michał Guć, odrzucono ważny dla gdynian temat zagospodarowania Polanki Redłowskiej jako temat warsztatów współorganizowanych przez Urban Lab, gdyż "prezydent miasta nie ma możliwości pozytywnego ustosunkowania się do wszystkich kierowanych do niego listownie próśb". Ponadto miasto nie zamierza przeprowadzić szerokiej dyskusji na temat przyszłości Polanki Redłowskiej w Urban Lab.
— Temat przyszłości Polanki Redłowskiej jest prowadzony przez Biuro Planowania Przestrzennego a nie przez Urban Lab - skwitował Guć.


Przypomnijmy, według planów ekipy Wojciecha Szczurka na Polanie Redłowskiej miałaby zostać dopuszczona budowa prywatnego hotelu.
— Celem Urban Labu, który wynika z koncepcji, jest partycypacja mieszkańców jeśli chodzi o decyzje podejmowane w przestrzeni miejskiej, tymczasem dostałem wprost odpowiedź, że nie jest to temat dla Urban Lab - skomentował Bełbot. - Jest to dla mnie niezrozumiałe. Uważam, że to ucieczka od tej kwestii. W Urban Lab powinny się odbyć szerokie konsultacje dotyczące Polanki Redłowskiej, bo to jest na to miejsce.


Jak zapowiedział radny, będzie się przyglądał działalności Urban Labu, który pochłania sporo środków. Konieczne jest sprawdzanie, czy nie są one "przejadane".

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: