Leszek Miller dla Frondy: Przewaga USA nad UE jest oczywista. Trzeba d... » „(…) jaką my mamy alternatywę? Albo Unia Europejska, albo Stany Zjednoczone. Porównując potencjał go... Proces w sprawie o ochronę dóbr osobistych śp. ks. prałata Henryka Jan... » Przed Sądem Apelacyjnym w V Wydziale Cywilnym w Gdańsku odbyło się ostateczne posiedzenie Sądu w spr... Polacy z Wolnego Miasta Gdańska » Wolne Miasto Gdańsk, powołane 15 listopada 1920 r. w Wersalu, było odrębnym organizmem państwowym le... Zbrodnia zapomniana. Pacjenci pomorskich szpitali psychiatrycznych – o... » Przełom XIX i XX w. przyniósł znaczne zmiany w postrzeganiu osób z zaburzeniami psychicznymi. W kraj... Kazimierz Smoliński: Las, który pamięta » Dla wielu Polaków symbolem niemieckich zbrodni na Pomorzu pozostaje Piaśnica. Tymczasem miejsc egzek... Zmarł Jerzy Gebert, legenda dziennikarstwa sportowego na Pomorzu » W wieku 95 lat zmarł Jerzy Gebert, legenda dziennikarstwa sportowego na Pomorzu, lekarz, autor książ... 135 lat Gazety Gdańskiej - wydanie specjalne o Zbrodni Pomorskiej » "Gazeta Gdańska" doczekała 135 lat. Pierwszy numer odbito w 950 egzemplarzach z data wydawnicza 2 kw... Czesław Nowak z najwyższym odznaczeniem RP » W Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie Prezydent RP - Karol Nawrocki w dniu 6 marca odznaczył najwyżs... Mocne wystąpienie Czarnka w Iławie: Tusk dusi Polskę » „‘Się nie da’ - to jest nazwa państwa pod rządami Tuska, Czarzastego i reszty. ‘Się da’ - bo jak był... Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Michał Kowalski z Kaszubami » Jako świetną ocenili inicjatywę Safe 0 proc.zaproponowaną przez prezydenta RP Karola Nawrockiego i s...
Reklama
135 lat Gazety Gdańskiej - wydanie specjalne o Zbrodni Pomorskiej
środa, 25 marca 2026 19:38
135 lat Gazety Gdańskiej - wydanie specjalne o Zbrodni Pomorskiej
"Gazeta Gdańska" doczekała 135 lat. Pierwszy numer odbito w 950
wtorek, 17 marca 2026 19:51
Stowarzyszenie Ruch Obywatelski - W Imieniu Sopocian stanowczo
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Władze Gdyni zmieniają plany. Kto za to zapłaci?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 stycznia 2020 18:44

Miała być obwodnica Witomina, tymczasem… Nikt nie wie co będzie. Gdyńscy radni Prawa i Sprawiedliwości mają do władz miasta szereg pytań m.in. o powody zmian w koncepcji dotyczącej przyszłości ulicy Chwarznieńskiej.


Podczas konferencji prasowej gdyńscy radni opozycyjni poruszyli temat przyszłości ulicy Chwarznieńskiej, na odcinku wzdłuż Witomina. Pytają też w interpelacjach: jak będzie wyglądać Chwarznieńska po remoncie? I czy nowa koncepcja oznacza zupełną rezygnację ze starej? Jakie koszty niesie ze sobą zmiana koncepcji?


Jak podał gdyński magistrat pod koniec 2019 roku, „w ramach projektu ulica Chwarznieńska - na odcinku witomińskim zaprojektowana będzie jako droga jednojezdniowa o dwóch pasach ruchu, po jednym w każdym kierunku od ul. Małokackiej do ul. Słonecznej. Droga zyska także nowe zatoki autobusowe i sygnalizację świetlną. Wzdłuż jezdni wykonane zostaną chodniki, nowe oświetlenie oraz odwodnienie. Droga rowerowa zlokalizowana zostanie poza pasem jezdni”.
— Na pierwszy rzut oka wszytko wydaje się być w porządku, ale mieszkańcy są zaniepokojeni tym, że Chwarznieńska dalej będzie główną, tranzytową arterią prowadzącą z Gdyni Zachód do centrum. Czemu ma zapobiec zapowiedziana w lipcu 2019 r. budowa obwodnicy Witomina, która ruch na witomińskim odcinku Chwarznieńskiej uspokoi? – dopytywał Marek Dudziński, radny z Gdyni.

alt


Jak dodał, każda zmiana koncepcji powoduje koszty.
— W tym przypadku można mówić o trzech ich rodzajach: koszty utraconych korzyści, koszty finansowe i koszty społeczne – wyjaśniał przedstawiciel mieszkańców. - Najpierw koszty utraconych korzyści. Gmina Miasta Gdyni przeznaczyła 1,4 mln zł na opracowanie pierwszej koncepcji przebudowy ul. Chwarznieńskiej. Na co składały się m.in. przygotowanie dokumentacji kosztorysowo-projektowej, wykonanie odpowiednich badań geotechnicznych oraz geodezyjnych. Co teraz stanie się z tą dokumentacją? Czy będzie miała zastosowanie przy nowej koncepcji? Jeśli nie, to możemy mówić o utraconych korzyściach w wysokości kosztów, które poniesiono po nic. Na dokumenty, które do niczego się nie przydadzą. A utracone korzyści, to wszelkie inne inwestycje, które mogły przynieść jakąkolwiek wartość dodaną gdynianom.


Z kolei według radnych PiS z Gdyni koszty finansowe, to koszty które będzie trzeba ponieść na opracowanie projektu nowej koncepcji.
— I tu pytam Pana Prezydenta: Czy nowa koncepcja, wiąże się z potrzebą opracowania nowej dokumentacji projektowej? Jeśli tak, to w jakim zakresie? Ile będzie kosztować opracowanie ww. dokumentacji dot. nowej koncepcji przebudowy ul. Chwarznieńskiej? – chce się dowiedzieć przedstawiciel gdynian.


Ostatnie, to koszty społeczne.
— Mówiąc krótko i dosadnie to czas zmarnowany przez mieszkańców, którzy codziennie stoją w korkach na Chwarznieńskiej przez brak realizacji inwestycji w terminie. Zmiany koncepcji ten czas ciągle odraczają, a problem korków wciąż jest. A co za tym idzie, zamiast spędzać czas z rodziną, spędzamy w środku komunikacji – skwitował Dudziński.

Opr.r
Fot. marekdudzinski.pl/


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: