Sprawa ewentualnej relokacji nielegalnych imigrantów spoza Unii Europejskiej do Polski budzi spore emocje. Czy Gdynia ich przyjmie? W tej ważnej kwestii prezydent Wojciech Szczurek nie chce się osobiście wypowiadać i do tablicy wywołuje swego zastępcę.
Jak stwierdził gdyński radny Marek Dudziński, "Komisja Europejska przyjęła tzw. pakt migracyjny, który z założenia ma skutkować rozdzieleniem przybyłych nielegalnie imigrantów na teren Unii Europejskiej" i "relokowaniem ich do krajów wspólnoty, w tym polski".
- Według pojawiających się informacji w przestrzeni publicznej, że w pierwszej kolejności Polska ma przyjąć 3 tysiące nielegalnych imigrantów. Imigranci będą potrzebowali miejsca do zamieszkania, miejsc pracy i jakiejś formy adaptacji. Głównym pytaniem w tym kontekście jest stosunek pana prezydenta o jednostek prezydentowi podległych do kwestii ewentualnego przyjęcia wspomnianych imigrantów - stwierdził przedstawiciel gdynian.
I skierował do Ratusza pytania, m.in. czy prezydent Wojciech Szczurek zgodzi się na przyjecie imigrantów nielegalnie przybyłych na teren UE? Czy imigranci otrzymają mieszkania komunalne? Oraz ilu nielegalnych imigrantów może do Gdyni przybyć?
Prezydent Wojciech Szczurek nie raczył udzielić odpowiedzi w tak ważnej, budzącej wiele emocji kwestii. Jak z kolei w odpowiedzi poinformował za niego wiceprezydent Michał Guć, "Prezydent Miasta Gdyni nie posiada żadnych informacji na temat zasad, na których będą przyjmowani przez państwo polskie wspomniani imigranci".
- Przytoczona przez pana radnego liczba 3 tysięcy imigrantów oznacza, że na każdą gminę w Polsce przypadnie ok. jednej osoby. Biorąc pod uwagę, że Gdynia w przeszłości była w stanie przyjąć i wesprzeć kilka rodzin osób, które współpracowały z polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie, przyjęcie 1-2 dodatkowych osób nie wydaje się stanowić problemu – stwierdził z kolei zastępca prezydenta.
Michał Guć dodał, że do tej pory Gdynia nie stosowała żadnych szczególnych zasad przydzielania mieszkań z zasobu komunalnego migrantom, bez względu na kraj pochodzenia.
- Oznacza to, że w świetle obowiązującej obecnie uchwały rady miejskiej, nie mają oni możliwości zawarcia umowy najmu socjalnego czy też najmu o czynszu regulowanym, ze względu na zbyt niską liczbą punktów. Sprawdzoną praktyką jest natomiast wspieranie ich w wynajmie mieszkań na rynku prywatnym i taka polityka będzie kontynuowana. Zatem ewentualne przyjmowanie nie będzie miało wpływu na sytuację gdynian, którzy zostali wpisani na listę osób ubiegających się o lokale z zasobu komunalnego – wyjaśnił.
r
- 31/01/2024 10:34 - Gdynianie bronią łąk w Chwarznie Wiczlino
- 31/01/2024 10:26 - Gdynianie chcą za darmo parkować pod ziemią
- 28/01/2024 17:10 - Pasażerowie drżą o swoje bezpieczeństwo
- 26/01/2024 14:36 - Szczurek od lat lekceważy mieszkańców
- 24/01/2024 17:38 - Szczurek zamiast tworzyć miejsca parkingowe, szasta mandatami
- 22/01/2024 15:36 - Sprzeciwiają się prywatyzacji Gdyni
- 21/01/2024 10:13 - Szczurek przywrócił wyborcze linie autobusowe
- 19/12/2023 12:16 - Społecznicy idą na współpracę z deweloperką?
- 06/12/2023 14:00 - Parking za miliony świeci pustkami!
- 03/12/2023 10:03 - Urzędnicy prezydenta Szczurka zatwierdzili niebezpieczny projekt