O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prezydent Szczurek nie chce mówić o imigrantach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 stycznia 2024 15:40

altSprawa ewentualnej relokacji nielegalnych imigrantów spoza Unii Europejskiej do Polski budzi spore emocje. Czy Gdynia ich przyjmie? W tej ważnej kwestii prezydent Wojciech Szczurek nie chce się osobiście wypowiadać i do tablicy wywołuje swego zastępcę.


Jak stwierdził gdyński radny Marek Dudziński, "Komisja Europejska przyjęła tzw. pakt migracyjny, który z założenia ma skutkować rozdzieleniem przybyłych nielegalnie imigrantów na teren Unii Europejskiej" i "relokowaniem ich do krajów wspólnoty, w tym polski".
- Według pojawiających się informacji w przestrzeni publicznej, że w pierwszej kolejności Polska ma przyjąć 3 tysiące nielegalnych imigrantów. Imigranci będą potrzebowali miejsca do zamieszkania, miejsc pracy i jakiejś formy adaptacji. Głównym pytaniem w tym kontekście jest stosunek pana prezydenta o jednostek prezydentowi podległych do kwestii ewentualnego przyjęcia wspomnianych imigrantów - stwierdził przedstawiciel gdynian.


I skierował do Ratusza pytania, m.in. czy prezydent Wojciech Szczurek zgodzi się na przyjecie imigrantów nielegalnie przybyłych na teren UE? Czy imigranci otrzymają mieszkania komunalne? Oraz ilu nielegalnych imigrantów może do Gdyni przybyć?
Prezydent Wojciech Szczurek nie raczył udzielić odpowiedzi w tak ważnej, budzącej wiele emocji kwestii. Jak z kolei w odpowiedzi poinformował za niego wiceprezydent Michał Guć, "Prezydent Miasta Gdyni nie posiada żadnych informacji na temat zasad, na których będą przyjmowani przez państwo polskie wspomniani imigranci".
- Przytoczona przez pana radnego liczba 3 tysięcy imigrantów oznacza, że na każdą gminę w Polsce przypadnie ok. jednej osoby. Biorąc pod uwagę, że Gdynia w przeszłości była w stanie przyjąć i wesprzeć kilka rodzin osób, które współpracowały z polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie, przyjęcie 1-2 dodatkowych osób nie wydaje się stanowić problemu – stwierdził z kolei zastępca prezydenta.


Michał Guć dodał, że do tej pory Gdynia nie stosowała żadnych szczególnych zasad przydzielania mieszkań z zasobu komunalnego migrantom, bez względu na kraj pochodzenia.
- Oznacza to, że w świetle obowiązującej obecnie uchwały rady miejskiej, nie mają oni możliwości zawarcia umowy najmu socjalnego czy też najmu o czynszu regulowanym, ze względu na zbyt niską liczbą punktów. Sprawdzoną praktyką jest natomiast wspieranie ich w wynajmie mieszkań na rynku prywatnym i taka polityka będzie kontynuowana. Zatem ewentualne przyjmowanie nie będzie miało wpływu na sytuację gdynian, którzy zostali wpisani na listę osób ubiegających się o lokale z zasobu komunalnego – wyjaśnił.

r


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: