Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk nie może się czuć bezpiecznie

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Marianem Szajną, byłym wiceprezydentem Gdańska, od lat zajmujący się tematyką zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gdańska


- We wtorek mieliśmy do czynienia z przerwaniem zbiornika retencyjnego w Matemblewie. Czy Gdańsk jest przygotowany na duże opady deszczu?
Marian Szajna: Uważam, że obecnie Gdańsk nie może się czuć bezpiecznie. Wydaję mi się, że problem leży nie tylko w zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, ale i w zarządzaniu nimi. Pobudowano zbiorniki, ale równie ważne są funkcjonujące wokół nich urządzenia przelewowe. Muszą być one regularnie konserwowane, a widząc co stało się we wtorek mam co do tego duże wątpliwości. Prezydent Adamowicz po raz kolejny bagatelizuje tą sytuację, zamiast realnie zająć się problemem. Dobre życzenia pana prezydenta tutaj nie wystarczą.

- Po wtorkowym przerwaniu zbiornika pojawiły się głosy, że przyczyną zaistniałej sytuacji było nie odmulenie dna zbiornika. Czy zgadza się pan z tą tezą?
Marian Szajna: Odmulenie nie ma tutaj takiego znaczenia. Wielkość zbiornika jest planowana zwykle o 20, 30 procent większa niż powinna przyjąć wody. Stąd ewentualny brak odmulenia nie powinien wpłynąć na pogorszenie jego właściwości. Myślę, że problem leży tutaj po stronie urządzeń przelewowych, które prawdopodobnie nie wytrzymały wtorkowej próby. Po wtorkowych wydarzeniach gdańszczanie powinni domagać się przedstawienia regularnych badań technicznych tych urządzeń. Nie wystarczy bowiem stworzyć infrastrukturę, ale trzeba również ją konserwować.

- Jak powinno zatem według pana wyglądać zabezpieczenie przeciwpowodziowe Gdańska?
Marian Szajna: Miasto powinno wydać pieniądze na symulację hydrologiczną terenów zielonych. Wtedy znalibyśmy średnie odpływy wody i na tej podstawie można by było stworzyć przystosowaną do tego infrastrukturę. Duże zastrzeżenia mam również do firmy melioracyjnej, która de facto jest spółką prywatną. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona w stanie realizować te wyzwania, które stawia na niej miasto. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe będzie tylko wtedy zagwarantowane, kiedy kompetentni ludzie będą zarządzać całą infrastrukturą.

- Czy według pana głównym problemem miasta w tej kwestii jest zatem kontrola nad systemami przeciwpowodziowymi?

Marian Szajna: To nawet więcej niż to. Według mnie prezydentowi Gdańska brakuję po prostu wyobraźni w tej kwestii. Są to sprawy elementarne, ale od kilku lat prezydent Adamowicz nie może rozwiązać regularnego podtapiania miasta przez większe deszcze. Bezpieczeństwo to nie tylko monitoring ulic i placów, ale również zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta. Jeżeli w tej sprawie nic się nie zmieni to wkrótce będziemy mieli więcej takich sytuacji jak ostatnio.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież