Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk nie może się czuć bezpiecznie

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Marianem Szajną, byłym wiceprezydentem Gdańska, od lat zajmujący się tematyką zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gdańska


- We wtorek mieliśmy do czynienia z przerwaniem zbiornika retencyjnego w Matemblewie. Czy Gdańsk jest przygotowany na duże opady deszczu?
Marian Szajna: Uważam, że obecnie Gdańsk nie może się czuć bezpiecznie. Wydaję mi się, że problem leży nie tylko w zabezpieczeniach przeciwpowodziowych, ale i w zarządzaniu nimi. Pobudowano zbiorniki, ale równie ważne są funkcjonujące wokół nich urządzenia przelewowe. Muszą być one regularnie konserwowane, a widząc co stało się we wtorek mam co do tego duże wątpliwości. Prezydent Adamowicz po raz kolejny bagatelizuje tą sytuację, zamiast realnie zająć się problemem. Dobre życzenia pana prezydenta tutaj nie wystarczą.

- Po wtorkowym przerwaniu zbiornika pojawiły się głosy, że przyczyną zaistniałej sytuacji było nie odmulenie dna zbiornika. Czy zgadza się pan z tą tezą?
Marian Szajna: Odmulenie nie ma tutaj takiego znaczenia. Wielkość zbiornika jest planowana zwykle o 20, 30 procent większa niż powinna przyjąć wody. Stąd ewentualny brak odmulenia nie powinien wpłynąć na pogorszenie jego właściwości. Myślę, że problem leży tutaj po stronie urządzeń przelewowych, które prawdopodobnie nie wytrzymały wtorkowej próby. Po wtorkowych wydarzeniach gdańszczanie powinni domagać się przedstawienia regularnych badań technicznych tych urządzeń. Nie wystarczy bowiem stworzyć infrastrukturę, ale trzeba również ją konserwować.

- Jak powinno zatem według pana wyglądać zabezpieczenie przeciwpowodziowe Gdańska?
Marian Szajna: Miasto powinno wydać pieniądze na symulację hydrologiczną terenów zielonych. Wtedy znalibyśmy średnie odpływy wody i na tej podstawie można by było stworzyć przystosowaną do tego infrastrukturę. Duże zastrzeżenia mam również do firmy melioracyjnej, która de facto jest spółką prywatną. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona w stanie realizować te wyzwania, które stawia na niej miasto. Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe będzie tylko wtedy zagwarantowane, kiedy kompetentni ludzie będą zarządzać całą infrastrukturą.

- Czy według pana głównym problemem miasta w tej kwestii jest zatem kontrola nad systemami przeciwpowodziowymi?

Marian Szajna: To nawet więcej niż to. Według mnie prezydentowi Gdańska brakuję po prostu wyobraźni w tej kwestii. Są to sprawy elementarne, ale od kilku lat prezydent Adamowicz nie może rozwiązać regularnego podtapiania miasta przez większe deszcze. Bezpieczeństwo to nie tylko monitoring ulic i placów, ale również zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta. Jeżeli w tej sprawie nic się nie zmieni to wkrótce będziemy mieli więcej takich sytuacji jak ostatnio.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież