Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jeśli chcemy być ekologoczni to utylizacja będzie drożeć

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Wojciechem Głuszczakiem, dyrektorem Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku

- Jaka jest realna szansa na ponowne dostanie się na listę indykatywną projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dotowanego przez Unię Europejską?
Wojciech Głuszczak: Pierwotnie na tej liście było 12 projektów i każdy z nich zagospodarowywał tę listę kwotą około 300 milionów złotych. W czerwcu 2010 roku 8 projektów wpisano na listę indykatywną, a pierwotna pula pieniędzy starczy, aby obsłużyć tylko 4 z nich. Pozostałe złożone projekty okazały się dużo droższe niż pierwotnie zakładano. Musi nastąpić selekcja wśród tych przyjętych wniosków i cześć z nich także musi wypaść. Jakie są więc szanse? Jest jeszcze zbyt wcześnie by oceniać. Wszystkie te wnioski są na etapie wstępnego analizowania. Ministerstwo się nie chwali jaka jest jakość tamtych wniosków. Możemy za to starać się o dotacje w przyszłej puli pieniędzy, z przyszłego programu operacyjnego który na pewno będzie. To jest perspektywa na lata 2014–2020. Jest opcja, że przygotujemy teraz projekt, będziemy go trzymać w szufladzie, a kiedy będą już znane środki z tej przyszłej puli, skorzystamy z niej.

- Zakładając że powstanie enegrociepłownia, czy inaczej spalarnia śmieci, czy brak dotacji będzie miał wpływ na technologię w której zostanie ona wybudowana?

Wojciech Głuszczak: Na technologię nie, gdyż niezależnie od źródła finansowania, nasz konsultant przeanalizował wszystkie dostępne technologie pod kątem ich dostępności oraz tego jak się sprawdziły na rynku. To, skąd mają pochodzić pieniądze na finansowanie nie będzie determinowało technologii. Bardzo mało prawdopodobne jest, że ktoś nagle zaproponuje wybudowanie spalarni za kwotę 3 razy większą niż dysponujemy, w jakiejś kosmicznej technologii, i powie mieszkańcom, aby płacili 3 razy więcej za odbiór śmieci.

- Na nowej kwaterze składowania odpadów leżą nowe, nieposortowane śmieci, ich ilość narasta, czy za chwilę nie będą one śmierdziały dokładnie tak samo jak śmieci składowane na starej hałdzie?
Wojciech Głuszczak: Te dzisiejsze odpady które składujemy rzeczywiście są nieposortowane i trafiają tam od 1 stycznia 2010 roku. Taki sposób składowania będzie stosowany do momentu otworzenia sortowni i kompostowni. Przewidywany czas otwarcia tych dwóch projektów to maj 2011 roku i rzeczywiście, przez półtora roku zgromadzimy tam nieco odpadów i mogą one być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Przy czym nie ma co porównywać ich do starej kwatery gdzie odpady były składowane przez kilkanaście lat, więc uciążliwości zapachowe będą dużo mniejsze. Oczywiście my to jakoś przykryjemy warstwami ziemi, także nowe odpady które przyjdą z sortowni, tak zwany balast będzie już relatywnie neutralny zapachowo i nim również przykryjemy tę warstwę. Docelowo nowa kwatera będzie mniej uciążliwa niż ta stara. 

- Kiedy stara hałda przestanie wydzielać uciążliwy zapach?
Wojciech Głuszczak: Trudno tutaj mówić o perspektywie czasowej, gdyż nie mamy czujników które mogłyby nam powiedzieć czy dzisiaj cuchnie ta stara kwatera składowania odpadów czy ta nowa. Powiem tak, stara kwatera będzie odgazowana i metan i siarkowodór będzie ujmowany i spalany w naszych generatorach. Na nową kwaterę od maja 2011 będzie trafiał tylko balast który jest relatywnie neutralny zapachowo, gdyż nie będzie tam już frakcji biodegradowalnej, która gnije. Będzie ona wydzielana i zatrzymywana w kompostowni. Czyli od maja 2011 przestaniemy dostarczać już nowych odpadów które mogą być źródłem zapachów. Jeśli chodzi o starą kwaterę, oprócz odgazowania i przykrycia jej kolejnymi warstwami rekulwatycyjnymi my nic więcej nie możemy zrobić. Odpady tam są i pozostaną tak długo aż nie ulegną biodegradacji poprzez gnicie.      

- A co z kompostownią?
Wojciech Głuszczak: Ona nie dość że jest konstrukcją zamkniętą, to jeszcze działa na zasadzie podciśnienia. Tam są wentylatory które zasysają powietrze z zewnątrz czyli emisja będzie w ogóle ograniczona.

- Mieszkańcy skarżyli się, że droga wewnętrzna prowadząca do zakładu utylizacji jest zbyt krótka.
Wojciech Głuszczak: Dzisiaj wcale nie ma drogi wewnętrznej, wszystkie samochody które czekają na bramie stoją na ulicy Jabłoniowej. To czy ta docelowa droga która będzie funkcjonowała kiedy ruszy sortownia i kompostownia, będzie za krótka czy nie, to się okaże podczas eksploatacji, Ona będzie miała około stu metrów, a rzadko kiedy te korki są dłuższe. Wydaje nam się ze ta droga będzie wystarczająco długa i nie będzie już tak uciążliwa, tym bardziej ze będzie można na niej stawiać samochody parami, czego nie można zrobić na drodze dwukierunkowej.

- Jaki wpływ na koszty odbioru odpadów będzie miała spalarnia?
Wojciech Głuszczak: Gdybyśmy jej nie wybudowali to na pewno sieczka cenowa byłaby dużo bardziej dynamiczna niż gdyby jej nie wybudowali. Powiedzmy tak. Utylizacja i zagospodarowanie śmieciami będzie drożało. Od tego nie ma odwrotu, gdyż jakakolwiek obróbka śmieci jest droższa niż tradycyjne składowanie tego w ziemi. Jeśli chcemy być ekologiczni to musi to drożeć. Nie wybudowanie spalarni sprawi, że ten wzrost cen będzie dużo większy niż gdybyśmy ją wybudowali.

- Co by się stało gdyby podczas budowy bądź eksploatacji spalarni doszło do jakiejkolwiek awarii albo nie daj boże wypadku. Z tego co wiem awaria nastąpiła podczas rozruchy spalarni śmieci w Warszawie.
Wojciech Głuszczak: Gdy dojdzie do jakiejkolwiek awarii po prostu wyłącza się piec i nie są palone odpady, a usterka jest naprawiana. Gdyby naprawa trwała dłużej po prostu przestaniemy przyjmować odpady,

- Ale czy wyklucza pan możliwość, aby szkodliwe substancje, efekty spalania odpadów wydostały się do atmosfery?
Wojciech Głuszczak: Jeśli doszłoby do awarii systemy filtrów, które są odpowiedzialne za przechwytywanie szkodliwych pyłów, furanów czy dioksyn, to automatycznie zatrzymywana jest cała linia technologiczna. Za filtrami zamontowany jest czujnik, który pokazuje przekroczone normy i automatycznie kocioł jest wygaszany i rozpoczyna się diagnozowanie przyczyn usterki

- Czy spalarnia nie zahamuje projektu wdrażania selektywnej zbiórki odpadów?
Wojciech Głuszczak: Nie, takie pytanie można by sobie stawiać gdyby spalarnia była alternatywa dla tego projektu który my tutaj budujemy. Spalarnia zagospodaruje problem tylko tych odpadów, które będziemy tutaj składować, którymi przemysł nie jest zainteresowany. Spalarnie na frakcję energetyczną absolutnie nie jest alternatywą dla sortowania odpadów przez mieszkańców. Takie zagrożenie istnieje w takiej sytuacji gdy nie ma takich zakładów jak nasz, czyli sortownia i paliłoby się wszystkie śmieci jak leci.  
Rozmawiał Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież