Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Partnerstwo receptą na kryzys

alt„Jak skutecznie zarządzać firmą w czasach kryzysu i odnieść sukces” – taki tytuł miała zorganizowana w środę 9 czerwca w Sopockim Hotelu Sheraton debata zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.

Dyskusję poprzedziło walne zgromadzenie członków izby. Po powitaniu gości i przedstawieniu uczestników debaty przez prowadzącego ją wiceprezydenta RIGP Zbigniewa Canowieckiego, wykład pod tytułem „Aktualna sytuacja makroekonomiczna Polski na tle wydarzeń europejskich” wygłosił profesor Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie RP, były członek Rady Polityki Pieniężnej.


Profesor mówił o wpływach gospodarki Europejskiej i Światowej na sytuację ekonomiczną Polski oraz prezentował wykresy prezentujące spodziewany wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach. Wykład zaś rozpoczął słowami: „Cykl koniunkturalny w Polsce i cykl koniunkturalny w Europie od momentu wstąpienia do Unii uległy zintegrowaniu”. Odniósł się także prognoz wieszczących rychły koniec kryzysu finansowego. - Nie oczekuje drugiego dna kryzysu, nie oczekuje kolejnego spadku w gospodarce, ale nie prognozuję też wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż 1% w Europie i maksymalnie 3% w Polce - powiedział. Dariusz Filar poruszył również kwestię wydarzeń ubiegłego miesiąca związanych z  załamaniem się rynku finansowego w Grecji. - Złamano kręgosłup Europejskiemu Bankowi Centralnemu. W ostatnich tygodniach stało się coś bardzo ważnego. Europejski Bank Centralny został zmuszony do kupowania obligacji skarbowych najbardziej narażonych na skutki kryzysu krajów - mówił. Receptę na przetrwanie kryzysu profesor Filar upatruje w ograniczeniu wydatków budżetowych, szukaniu nowych źródeł finansowania budżetu, niwelowaniu rozmiarów dziury budżetowej oraz w stanowczej i surowej polityce fiskalnej. Za wzór zachowania się w czasach kryzysu postawił nie uchylającą się od niepopularnych dla rządu decyzji kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ostatnim tematem wykładu była utrzymująca się na spodziewanym 2,5 % poziomie inflacja. Zadanie utrzymania poziomu wzrostu cen na takim poziomie postawił przed rozpoczynającą w tym roku III kadencję Radą Polityki Pieniężnej. - Dno mamy za sobą, ale nie ma dla nas fajerwerków i optymistycznych perspektyw. Jest przed nami mozolny wzrost gospodarczy na poziomie około 3 % - tak widzi gospodarkę makroekonomista – powiedział profesor Filar podsumowując półgodzinny wykład.

Następnie głos zabrał Dariusz Miodulski – prezes Kulczyk Holding S.A. - Ja zawsze patrzę na cykle koniunkturalne jak na pewnego rodzaju szansę – wyznał Dariusz Mioduski. - Oczywiście dla tych, którzy są przygotowani i odważni.
Prezes Kulczyk Holding przekonywał, że kluczem gwarantującym rozwój przedsiębiorstwa jest stabilna sytuacja finansowa oraz odpowiednie zasoby ludzkie. Charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu powiedział - Człowiek, którego charakteryzuje umiejętność podejmowania decyzji oraz skłonność do ryzyka – powiedział charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu.

W debacie udział wzięli także Janusz Baran – prezydent RIGP, Mirosław Bieliński – prezes Enegra S.A., Marek Kamiński – założyciel Instytutu Marka Kamińskiego, podróżnik, polarnik, przedsiębiorca oraz Teresa Kamińska - Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podsumowując spotkanie Teresa Kamińska  jako receptę na okres kryzysu zaproponowała zestaw: „Szczęście, kadra, kreatywnosć, postawienie na nietypowe rozwiązania.” - Moim zdaniem receptą na kryzys jest tworzenie partnerstwa. To czego nie na się zrobić w pojedynkę staje się możliwe w partnerstwie – dodała Teresa Kamińska.

Na zakończenie uczestnicy debaty  odpowiadali na pytania od przybyłych na panel dyskusyjny gości. Szczególnie aktualne pytanie skierowane zostało do profesora Filara. „Jak pan profesor odbiera kandydaturę Marka Belki na stanowisko szefa NBP?”. W odpowiedzi prof. odparł: - Z profesorem Belką poznaliśmy się 41 lat emu na obozie studenckim zimą 69 roku, więc mogę mówić o nim tylko dobrze. Prezesura banku centralnego jest specyficzna, łączy bowiem 3 funkcje. Jest się przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, nadzoruje departamenty, które przygotowują analizy dla RPP oraz reprezentuje NBP na zewnątrz. Wydaje mi się, że do wszystkich tych funkcji pan Belka jest przygotowany oraz posiada odpowiednie doświadczenie polityczne – odpowiedział profesor Filar.

Na tym pytaniu debata się zakończyła, a moderujący ją Zbigniew Canowiecki zaprosił wszystkich zebranych na zaplanowaną wcześniej wspólną kolację.
Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież