Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Partnerstwo receptą na kryzys

alt„Jak skutecznie zarządzać firmą w czasach kryzysu i odnieść sukces” – taki tytuł miała zorganizowana w środę 9 czerwca w Sopockim Hotelu Sheraton debata zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.

Dyskusję poprzedziło walne zgromadzenie członków izby. Po powitaniu gości i przedstawieniu uczestników debaty przez prowadzącego ją wiceprezydenta RIGP Zbigniewa Canowieckiego, wykład pod tytułem „Aktualna sytuacja makroekonomiczna Polski na tle wydarzeń europejskich” wygłosił profesor Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie RP, były członek Rady Polityki Pieniężnej.


Profesor mówił o wpływach gospodarki Europejskiej i Światowej na sytuację ekonomiczną Polski oraz prezentował wykresy prezentujące spodziewany wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach. Wykład zaś rozpoczął słowami: „Cykl koniunkturalny w Polsce i cykl koniunkturalny w Europie od momentu wstąpienia do Unii uległy zintegrowaniu”. Odniósł się także prognoz wieszczących rychły koniec kryzysu finansowego. - Nie oczekuje drugiego dna kryzysu, nie oczekuje kolejnego spadku w gospodarce, ale nie prognozuję też wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż 1% w Europie i maksymalnie 3% w Polce - powiedział. Dariusz Filar poruszył również kwestię wydarzeń ubiegłego miesiąca związanych z  załamaniem się rynku finansowego w Grecji. - Złamano kręgosłup Europejskiemu Bankowi Centralnemu. W ostatnich tygodniach stało się coś bardzo ważnego. Europejski Bank Centralny został zmuszony do kupowania obligacji skarbowych najbardziej narażonych na skutki kryzysu krajów - mówił. Receptę na przetrwanie kryzysu profesor Filar upatruje w ograniczeniu wydatków budżetowych, szukaniu nowych źródeł finansowania budżetu, niwelowaniu rozmiarów dziury budżetowej oraz w stanowczej i surowej polityce fiskalnej. Za wzór zachowania się w czasach kryzysu postawił nie uchylającą się od niepopularnych dla rządu decyzji kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ostatnim tematem wykładu była utrzymująca się na spodziewanym 2,5 % poziomie inflacja. Zadanie utrzymania poziomu wzrostu cen na takim poziomie postawił przed rozpoczynającą w tym roku III kadencję Radą Polityki Pieniężnej. - Dno mamy za sobą, ale nie ma dla nas fajerwerków i optymistycznych perspektyw. Jest przed nami mozolny wzrost gospodarczy na poziomie około 3 % - tak widzi gospodarkę makroekonomista – powiedział profesor Filar podsumowując półgodzinny wykład.

Następnie głos zabrał Dariusz Miodulski – prezes Kulczyk Holding S.A. - Ja zawsze patrzę na cykle koniunkturalne jak na pewnego rodzaju szansę – wyznał Dariusz Mioduski. - Oczywiście dla tych, którzy są przygotowani i odważni.
Prezes Kulczyk Holding przekonywał, że kluczem gwarantującym rozwój przedsiębiorstwa jest stabilna sytuacja finansowa oraz odpowiednie zasoby ludzkie. Charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu powiedział - Człowiek, którego charakteryzuje umiejętność podejmowania decyzji oraz skłonność do ryzyka – powiedział charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu.

W debacie udział wzięli także Janusz Baran – prezydent RIGP, Mirosław Bieliński – prezes Enegra S.A., Marek Kamiński – założyciel Instytutu Marka Kamińskiego, podróżnik, polarnik, przedsiębiorca oraz Teresa Kamińska - Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podsumowując spotkanie Teresa Kamińska  jako receptę na okres kryzysu zaproponowała zestaw: „Szczęście, kadra, kreatywnosć, postawienie na nietypowe rozwiązania.” - Moim zdaniem receptą na kryzys jest tworzenie partnerstwa. To czego nie na się zrobić w pojedynkę staje się możliwe w partnerstwie – dodała Teresa Kamińska.

Na zakończenie uczestnicy debaty  odpowiadali na pytania od przybyłych na panel dyskusyjny gości. Szczególnie aktualne pytanie skierowane zostało do profesora Filara. „Jak pan profesor odbiera kandydaturę Marka Belki na stanowisko szefa NBP?”. W odpowiedzi prof. odparł: - Z profesorem Belką poznaliśmy się 41 lat emu na obozie studenckim zimą 69 roku, więc mogę mówić o nim tylko dobrze. Prezesura banku centralnego jest specyficzna, łączy bowiem 3 funkcje. Jest się przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, nadzoruje departamenty, które przygotowują analizy dla RPP oraz reprezentuje NBP na zewnątrz. Wydaje mi się, że do wszystkich tych funkcji pan Belka jest przygotowany oraz posiada odpowiednie doświadczenie polityczne – odpowiedział profesor Filar.

Na tym pytaniu debata się zakończyła, a moderujący ją Zbigniew Canowiecki zaprosił wszystkich zebranych na zaplanowaną wcześniej wspólną kolację.
Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież