„Jak skutecznie zarządzać firmą w czasach kryzysu i odnieść sukces” – taki tytuł miała zorganizowana w środę 9 czerwca w Sopockim Hotelu Sheraton debata zorganizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza.
Dyskusję poprzedziło walne zgromadzenie członków izby. Po powitaniu gości i przedstawieniu uczestników debaty przez prowadzącego ją wiceprezydenta RIGP Zbigniewa Canowieckiego, wykład pod tytułem „Aktualna sytuacja makroekonomiczna Polski na tle wydarzeń europejskich” wygłosił profesor Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Prezydencie RP, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Profesor mówił o wpływach gospodarki Europejskiej i Światowej na sytuację ekonomiczną Polski oraz prezentował wykresy prezentujące spodziewany wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach. Wykład zaś rozpoczął słowami: „Cykl koniunkturalny w Polsce i cykl koniunkturalny w Europie od momentu wstąpienia do Unii uległy zintegrowaniu”. Odniósł się także prognoz wieszczących rychły koniec kryzysu finansowego. - Nie oczekuje drugiego dna kryzysu, nie oczekuje kolejnego spadku w gospodarce, ale nie prognozuję też wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż 1% w Europie i maksymalnie 3% w Polce - powiedział. Dariusz Filar poruszył również kwestię wydarzeń ubiegłego miesiąca związanych z załamaniem się rynku finansowego w Grecji. - Złamano kręgosłup Europejskiemu Bankowi Centralnemu. W ostatnich tygodniach stało się coś bardzo ważnego. Europejski Bank Centralny został zmuszony do kupowania obligacji skarbowych najbardziej narażonych na skutki kryzysu krajów - mówił. Receptę na przetrwanie kryzysu profesor Filar upatruje w ograniczeniu wydatków budżetowych, szukaniu nowych źródeł finansowania budżetu, niwelowaniu rozmiarów dziury budżetowej oraz w stanowczej i surowej polityce fiskalnej. Za wzór zachowania się w czasach kryzysu postawił nie uchylającą się od niepopularnych dla rządu decyzji kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Ostatnim tematem wykładu była utrzymująca się na spodziewanym 2,5 % poziomie inflacja. Zadanie utrzymania poziomu wzrostu cen na takim poziomie postawił przed rozpoczynającą w tym roku III kadencję Radą Polityki Pieniężnej. - Dno mamy za sobą, ale nie ma dla nas fajerwerków i optymistycznych perspektyw. Jest przed nami mozolny wzrost gospodarczy na poziomie około 3 % - tak widzi gospodarkę makroekonomista – powiedział profesor Filar podsumowując półgodzinny wykład.
Następnie głos zabrał Dariusz Miodulski – prezes Kulczyk Holding S.A. - Ja zawsze patrzę na cykle koniunkturalne jak na pewnego rodzaju szansę – wyznał Dariusz Mioduski. - Oczywiście dla tych, którzy są przygotowani i odważni.
Prezes Kulczyk Holding przekonywał, że kluczem gwarantującym rozwój przedsiębiorstwa jest stabilna sytuacja finansowa oraz odpowiednie zasoby ludzkie. Charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu powiedział - Człowiek, którego charakteryzuje umiejętność podejmowania decyzji oraz skłonność do ryzyka – powiedział charakteryzując przedsiębiorcę czasów kryzysu.
W debacie udział wzięli także Janusz Baran – prezydent RIGP, Mirosław Bieliński – prezes Enegra S.A., Marek Kamiński – założyciel Instytutu Marka Kamińskiego, podróżnik, polarnik, przedsiębiorca oraz Teresa Kamińska - Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Podsumowując spotkanie Teresa Kamińska jako receptę na okres kryzysu zaproponowała zestaw: „Szczęście, kadra, kreatywnosć, postawienie na nietypowe rozwiązania.” - Moim zdaniem receptą na kryzys jest tworzenie partnerstwa. To czego nie na się zrobić w pojedynkę staje się możliwe w partnerstwie – dodała Teresa Kamińska.
Na zakończenie uczestnicy debaty odpowiadali na pytania od przybyłych na panel dyskusyjny gości. Szczególnie aktualne pytanie skierowane zostało do profesora Filara. „Jak pan profesor odbiera kandydaturę Marka Belki na stanowisko szefa NBP?”. W odpowiedzi prof. odparł: - Z profesorem Belką poznaliśmy się 41 lat emu na obozie studenckim zimą 69 roku, więc mogę mówić o nim tylko dobrze. Prezesura banku centralnego jest specyficzna, łączy bowiem 3 funkcje. Jest się przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, nadzoruje departamenty, które przygotowują analizy dla RPP oraz reprezentuje NBP na zewnątrz. Wydaje mi się, że do wszystkich tych funkcji pan Belka jest przygotowany oraz posiada odpowiednie doświadczenie polityczne – odpowiedział profesor Filar.
Na tym pytaniu debata się zakończyła, a moderujący ją Zbigniew Canowiecki zaprosił wszystkich zebranych na zaplanowaną wcześniej wspólną kolację.
Rafał Szultk
- 15/06/2010 17:02 - Uwaga! Kradną z samochodów!
- 15/06/2010 16:37 - Złoto dla Politechniki
- 14/06/2010 17:13 - Rząd jak tańcząca małpka
- 14/06/2010 08:40 - Kokoszki: raport niewiarygodny
- 13/06/2010 20:26 - Piknik z F1 w Renault Zdunek
- 09/06/2010 13:32 - Stogi chcą Rady Dzielnicy
- 09/06/2010 11:28 - Festiwal z tradycjami
- 08/06/2010 21:24 - Celuloza na Kokoszkach, czyli fabryka niezgody
- 07/06/2010 20:45 - Państwo wciąż nie jest solidarne
- 04/06/2010 10:55 - Remont co 2-3 lata