Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Złoto dla Politechniki

altDwa złote medale dla gdańskich uczonych na targach "Innowacje Maszyny Technologie" w Poznaniu. Pomorska myśl techniczna zdobyła uznanie w oczach poznańskiego jury. Nagrodę za mobilną stację pomiarową ARPOL zdobył interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem prof. Ryszarda Katulskiego. Drugi złoty medal przypadł zespołowi z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI za System Inteligentnego Monitoringu. Obie nagrody przyznano w kategorii: transfer wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej.


Targi Innowacje Maszyny Technologie odbyły się w dniach 8–11 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas imprezy swoje pomysły prezentowało prawie 1000 firm i instytucji z 30 krajów. Ekspozycja zajmowała ponad 30 000 m kw. i była podzielona na salony tematyczne. Jednym z nich był Salon Nauka dla Gospodarki, w którym najnowsze wynalazki i technologie pokazało ponad 70 wystawców.


Zwycięskie wynalazki naukowców z Politechniki Gdańskiej
System Inteligentnego Monitoringu
Opracował go zespół z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i informatyki PG w składzie: prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, dr inż. Grzegorz Szwoch, dr inż. Piotr Szczuko, dr inż. Paweł Żwan, dr inż. Józef Kotus, mgr inż. Piotr Dalka, mgr inż. Andrzej Ciarkowski.


System monitoringu nowej generacji oparty jest na ekonomicznym i skalowanym rozwiązaniu stacji węzłowych, instalowanych w dowolnych punktach miasta. Ich zadaniem jest analiza danych (audio i wideo) i automatyczne wykrywanie sytuacji wskazujących na zagrożenie. Informacja o typie i lokalizacji zdarzenia oraz materiał multimedialny z zarejestrowanym zdarzeniem przesyłane są bezprzewodowo do centrum monitoringu i do patroli wykorzystujących miniaturowe komputery klasy PDA. System może być wykorzystywany do identyfikacji oraz zwalczania przestępczości, w tym przemocy w szkołach i terroryzmu, ale może także rejestrować wykroczenia drogowe czy niebezpieczne zachowanie w obserwowanym obszarze miasta.


- Niektóre elementy takiego pomysłu są oferowane przez firmy komercyjne z obszaru wysokiej technologii, na przykład z USA, Izraela i Niemiec. Nigdzie jednak nie wdrożono tak całościowego rozwiązania - podkreślił w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG.


Do tej pory  SIM był wykorzystywany na Politechnice Gdańskiej, w kilkunastu punktach Trójmiasta i Warszawy oraz na lotnisku Ławica w Poznaniu. Już niedługo  niektóre jego elementy zagoszczą na gdańskich stadionach i w centralnych punktach monitorowania miast, m.in. w Warszawie.


alt


Uniwersalny system bezprzewodowy do monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa ARPOL
Za powstanie systemu odpowiada zespół w składzie:
prof. Ryszard Katulski, dr Jacek Stefański i mgr Jarosław Sadowski, Katedra Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, prof. Jacek Namieśnik i prof. Waldemar Wardencki, Katedra Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG, mgr. Krystyna Szymańska, fundacja ARMAAG Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej .


Sam system umożliwia zdalny monitoring w czasie rzeczywistym szeroko rozumianego stanu środowiska życia ludzi, które może być zagrożone przez przypadkowe katastrofy ekologiczne lub w wyniku zamierzonych działań ludzkich o charakterze przestępczym lub terrorystycznym. Dotychczas opracowane zostały dwie aplikacje użytkowe tego systemu: system monitoringu ładunków kontenerowych oraz system monitoringu gazowych zanieczyszczeń powietrza. System pomiaru zanieczyszczeń gazowych przez dwa ostatnie lata testowała Fundacja Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej do pomiarów zanieczyszczenia powietrza na terenie Trójmiasta i okolic. W kwietniu br. urządzenie otrzymało pozytywną rekomendację fundacji.


– ARPOL poinformuje sms–em o zaistniałej awarii np. nieprawidłowym napięciu czy nieodpowiednim przepływie powietrza w kanałach pomiarowych – tłumaczy w rozmowie z PAP mgr inż. Jarosław Sadowski z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych PG, główny wykonawca projektu.
Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Politechniki Gdańskiej oraz portalu naukowego: Nauka w Polsce PAP.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież