Rok po zaprezentowaniu planów rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dokonała symbolicznego oddania do użytku płyty montażowej oraz hali przemysłowej nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
Wsparcie przemysłu orazÂÂ nowych technologii wÂÂ branży stoczniowej to cel prowadzonej przezÂÂ Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną rewitalizacji Wyspy Ostrów. W wyniku przeprowadzonych prac powstała nowoczesna płyta montażowa o powierzchni 10 tys. m² oraz hala produkcyjna przystosowana do budowy jednostek pływających.
W uroczystym, symbolicznym oddaniu do użytku płyty montażowej i hali montażowej wzięli udział m.in. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, posłowie, senatorowie, radni miasta Gdańska, przedstawiciele Solidarności.
Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii
- Korzystając z tego, że mam przyjemność nadzorować prace i działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce proszę pozwolić mi się podzielić refleksjami - powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. - Ta Stefa, szczególnie to miejsce jest miejscem na terenie Specjalnych Stref najczęściej przeze mnie odwiedzanym. Gratuluję władzom Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także pracownikom, prezesom Stoczni Gdańskiej. Po pierwsze, że znaleźliśmy wspólny język, po drugie że określiliśmy wspólne cele jakie chcemy zrealizować i po trzecie że potrafiliśmy je zrealizować w czasie, który sobie wyznaczyliśmy. Nie tylko została wyremontowana hala 33, ale została przygotowana spektakularna inwestycja, nie ze względu na to jak wygląda, bo ci co nie znają się na przemyśle widzą tylko kawałek płatu betonu, ale państwo wiedzą, że to jest największa wartość. Splot infrastruktury, w której pod dachem można przygotowywać konstrukcje, a następnie bezpiecznie i skutecznie wodować. To stanowi dzisiaj o przewadze konkurencyjnej tego miejsca.
Od lewej: Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; prof. Barbara Piontek, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest wiarygodna w swoich działaniach i podejmowanych zobowiązaniach. Ogłoszone w ubiegłym roku plany, dziś stały się faktem. Nadal bierzemy na siebie odpowiedzialność za zapewnienia efektów synergicznych w procesie gospodarczym na Wyspie Ostrów. Jestem przekonana, że Stocznia Gdańsk wykorzysta ten fundament i wierzymy, że przyczyni się ona do jej sukcesów w budowie przemysłu stoczniowego 4.0. - powiedziała prof. Barbara Piontek, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- W ubiegłym roku, podczas wydarzenia Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy Początek zobowiązaliśmy się do rozpoczęcia procesu rewitalizacji Wyspy Ostrów. Od tego czasu konsekwentnie realizujemy zaplanowane działania. Do budowy płyty zostało użytych 1020 żelbetonowych pali o długości do 16 m, wylano ponad 6 000 m2 betonu i użyto 250 ton stali zbrojeniowej. Płyta wyposażona jest w niezbędne media oraz oświetlenie pozwalające na prowadzenie prac po zmroku, co ważne jest przede wszystkim w okresie zimowym. Nośność takiej płyty wynosi do 20 ton na metr kwadratowy. Nowopowstała płyta montażowa została wykonana według najnowszych technologii. Umożliwia prowadzenie zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz gwarantuje najwyższe standardy pracy. Wyposażona w niezbędne media daje możliwości budowy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i kompletnych jednostek pływających o długości do 150 metrów. Bezpośredni dostęp do nabrzeża pozwala na wodowanie tych jednostek – powiedział Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Otwarcie hali nr 33
- Infrastruktura na Wyspie Ostrów została przystosowana pod trzy główne obszary produkcji stoczniowej, produkcji jednostek pływających, dla branży offshore oraz pod wielogabarytowe konstrukcje stalowe, które ze względu na wymiary oraz wagę muszą być wodowane. Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, firmy działające w tej branży pracują na coraz bardziej zaawansowanych technologiach. Aby móc realizować nowoczesny system kształcenia z zakresu robotyzacji i automatyzacji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzyła jeden z pierwszych w Polsce ośrodków programowania robotów przemysłowych – powiedział Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Wyspa Ostrów
fot. P. Wyszomirski/mat. prasowe
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zmodernizowała także halę produkcyjną nr 33. W ramach prac wymieniono posadzkę, powiększono bramy w elewacjach szczytowych, zmodernizowano zaplecze techniczne oraz wyposażono ją w niezbędne media. Dzięki temu hala została przystosowana do budowy kompletnych jednostek pływających o długości do 90 metrów.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 03/09/2019 09:43 - Koralewski pyta o wywiad Dulkiewicz
- 02/09/2019 19:27 - Jesienne święto ogrodnicze
- 02/09/2019 16:39 - Dyżur organizacji pacjenckiej w pomorskim NFZ
- 02/09/2019 09:46 - Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
- 02/09/2019 07:24 - Polityka historyczna w imię ideałów? Instytut Dziedzictwa Solidarności powołany w Gdańsku
- 31/08/2019 20:22 - 10. edycja Święta Ulicy Mariackiej
- 30/08/2019 18:44 - Wspomnienia kpt. Franciszka Dąbrowskiego z obrony Westerplatte
- 30/08/2019 15:31 - Koncert: Tak zaczęła się wojna. Wystąpi Sabaton
- 29/08/2019 17:34 - Karol Nawrocki: Westerplatte Park Pamięci Narodowej
- 29/08/2019 17:26 - Grass i Zwarra. Tu muzeum i rondo, tam tabliczka