Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

LOTOS prywatny – katastrofa nieekologiczna

altSzok i rozczarowanie, tak w skrócie można opisać reakcje na plany Ministerstwa Skarbu dotyczące pełnej prywatyzacji Grupy Lotos. Minister Aleksander Grad zapowiedział, że resort planuje poszukać dla firmy branżowego inwestora strategicznego, „który zadbałby o jej rozwój i pozwoliłby na większą ekspansję na rynki zewnętrzne".


Niestety, to odwrót od zapowiadanej przez szefa rady gospodarczej przy premierze Tusku, Jana Krzysztofa Bieleckiego, jeszcze w czerwcu polityki strategii zachowania wpływu na spółki sektora energetyczno-paliwowego.


Międzynarodowy przetarg na Lotos miałby się odbyć już we wrześniu. Ale konstrukcja przedsięwzięcia jest dość oryginalna. Najpierw maja wpłynąć oferty od potencjalnych inwestorów, a dopiero potem zostaną ustalone zasady pełnej prywatyzacji, czyli inaczej niż to się robi zwykle. W jakim celu? Rząd najprawdopodobniej chce uniknąć „kłopotliwych nabywców”. Na przykład Orlen-u, bo to tworzyłoby niebezpieczny monopol. Jednym słowem, rząd chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko. Czy się uda? Zobaczymy.


Jednak pomysł resortu skarbu nie podoba się wszystkim. Nie tylko opozycja ma swoje zastrzeżenia. W mediach dość ostrożnie o tym projekcie wypowiadali się także przedstawiciele PO, którzy zalecają właśnie ostrożność podczas jego realizacji. Opozycja natomiast nie pozostawia ani na ministrze, ani na prywatyzacyjnym pomyśle suchej nitki.


- To szokujący pomysł stojący w sprzeczności z wszelkimi dotychczasowymi ustaleniami. Rząd stara się załatać gigantyczną dziurę budżetową i szuka na to wszelkich sposobów. I to jest bardzo niebezpieczne! - mówi Andrzej Jaworski, pomorski poseł PiS.


A jego kolega z klubu poselskiego, Zbigniew Kozak skłania się raczej ku opcji przewidującej utworzenie holdingu wspólnie z Energą, zamiast sprzedaży Lotosu.
- Zamiast sprzedawać jedną z największych pomorskich spółek, trzeba zastanowić się nad stworzeniem dużego koncernu energetycznego, złożonego z Grupy Energa i Grupy Lotos – uważa poseł Kozak. – W przeciwnym razie największe i najbogatsze firmy naszego regionu mogą zniknąć z mapy gospodarczej Pomorza.


Lotos to ekonomiczny gigant na Wybrzeżu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku spółka zarobiła 27 mln zł. Efektem pozbycia się przez rząd większościowego pakietu 53 procent akcji w firmie, może w dalszej perspektywie skutkować nawet likwidacją Lotosu po przejęciu przez konkurencyjne koncerny zagraniczne. Jeśli rząd pozbędzie się wpływu na spółkę, wszelkie scenariusze mogą być możliwe.
dol


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież