Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

LOTOS prywatny – katastrofa nieekologiczna

altSzok i rozczarowanie, tak w skrócie można opisać reakcje na plany Ministerstwa Skarbu dotyczące pełnej prywatyzacji Grupy Lotos. Minister Aleksander Grad zapowiedział, że resort planuje poszukać dla firmy branżowego inwestora strategicznego, „który zadbałby o jej rozwój i pozwoliłby na większą ekspansję na rynki zewnętrzne".


Niestety, to odwrót od zapowiadanej przez szefa rady gospodarczej przy premierze Tusku, Jana Krzysztofa Bieleckiego, jeszcze w czerwcu polityki strategii zachowania wpływu na spółki sektora energetyczno-paliwowego.


Międzynarodowy przetarg na Lotos miałby się odbyć już we wrześniu. Ale konstrukcja przedsięwzięcia jest dość oryginalna. Najpierw maja wpłynąć oferty od potencjalnych inwestorów, a dopiero potem zostaną ustalone zasady pełnej prywatyzacji, czyli inaczej niż to się robi zwykle. W jakim celu? Rząd najprawdopodobniej chce uniknąć „kłopotliwych nabywców”. Na przykład Orlen-u, bo to tworzyłoby niebezpieczny monopol. Jednym słowem, rząd chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko. Czy się uda? Zobaczymy.


Jednak pomysł resortu skarbu nie podoba się wszystkim. Nie tylko opozycja ma swoje zastrzeżenia. W mediach dość ostrożnie o tym projekcie wypowiadali się także przedstawiciele PO, którzy zalecają właśnie ostrożność podczas jego realizacji. Opozycja natomiast nie pozostawia ani na ministrze, ani na prywatyzacyjnym pomyśle suchej nitki.


- To szokujący pomysł stojący w sprzeczności z wszelkimi dotychczasowymi ustaleniami. Rząd stara się załatać gigantyczną dziurę budżetową i szuka na to wszelkich sposobów. I to jest bardzo niebezpieczne! - mówi Andrzej Jaworski, pomorski poseł PiS.


A jego kolega z klubu poselskiego, Zbigniew Kozak skłania się raczej ku opcji przewidującej utworzenie holdingu wspólnie z Energą, zamiast sprzedaży Lotosu.
- Zamiast sprzedawać jedną z największych pomorskich spółek, trzeba zastanowić się nad stworzeniem dużego koncernu energetycznego, złożonego z Grupy Energa i Grupy Lotos – uważa poseł Kozak. – W przeciwnym razie największe i najbogatsze firmy naszego regionu mogą zniknąć z mapy gospodarczej Pomorza.


Lotos to ekonomiczny gigant na Wybrzeżu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku spółka zarobiła 27 mln zł. Efektem pozbycia się przez rząd większościowego pakietu 53 procent akcji w firmie, może w dalszej perspektywie skutkować nawet likwidacją Lotosu po przejęciu przez konkurencyjne koncerny zagraniczne. Jeśli rząd pozbędzie się wpływu na spółkę, wszelkie scenariusze mogą być możliwe.
dol


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież