Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Strzeżcie się unijnych urzędników, potrafiących ze ślimaka zrobić rybę, a z marchewki owoc, bo przewrócą nam kraj do góry nogami

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 21 listopada 2020 14:17

altJeżeli prominentna polityczka (używam tego określenia, bo niektóre panie z opozycji sobie takich feminatywów życzą), szefowa podobno nadal istniejącej Nowoczesnej, pożartej, choć jeszcze nie strawionej przez Platformę Obywatelską, Katarzyna Lubnauer uważa, że Unia Europejska jest bankomatem, z którego Polska bezczelnie chce wyciągać pieniądze, nic w zamian nie oferując, to cóż powiedzieć o zwykłych zjadaczach chleba, mało interesujących się polityką i mechanizmami rządzącymi europejską wspólnotą, do której należymy od szesnastu lat?


Dumna z wykwitu myślowego pani Lubnauer Platforma Obywatelska zamieszcza na swojej twitterowej stronie wpis, cytujący jej stwierdzenie z jednego z telewizyjnych programów:
„PiS traktuje Uni Europejską jak bankomat, ale nawet bankomat nie zadziała, jak włoży się fałszywą kartę”.


Unia nie jest bankomatem
Gdyby Paulo Coelho mógł się zapoznać z tym cytatem, na pewno zzieleniałby z zazdrości. Ileż głębi i metaforyki w tym stwierdzeniu można by było odkryć, gdyby nie to, że ich tam po prostu nie ma, a pani Lubnauer dowodzi, że nie ma pojęcia o funkcjonowaniu mechanizmów budżetowych i finansowych Unii Europejskiej. Wydaje jej się, że budżet Unii Europejskiej to bankomat, do którego Ursula van der Leyen co jakiś czas wkłada pieniądze, które wyciąga ze skarbca pod gmachem Komisji Europejskiej, a potem rozdaje karty z określonym debetem poszczególnym krajom, ale tylko te, które są „grzeczne” dostają jeszcze PIN, by mogły z nich skorzystać. Skąd owe pieniądze w skarbcu Unii się znalazły, już pani Lubnauer nie docieka. Być może wie, że płacimy jakąś składkę, ale przecież dostajemy więcej! O tym, że dostajemy więcej miedzy innymi dlatego, że otworzyliśmy nasz rynek i jak twierdzi Clotilde Armand z Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego
"w latach 2010-2016 Węgry, Polska, Czechy , Słowacja otrzymały równowartość od 2 do 4 procent swojego PKB z funduszy unijnych. Ale przepływ kapitału opuszczający te kraje w tym samym okresie wynosił od 4% do blisko 8% PKB”
pewnie pani Lubnauer już nie wie. I tu nasuwa się spostrzeżenie, że gdyby była bardziej dociekliwa w kwestii finansów, to być może Nowoczesna nie popadłaby w długi, których do dzisiaj podobno nie może spłacić. Widać pani Lubnauer nie znalazła odpowiedniego bankomatu, albo nie znała PIN-u, albo po prostu użyła fałszywej karty.


Rozumowanie w kwestii finansów pani Lubnauer jak żywo przypomina historię sprzed kilkunastu laty, kiedy to aktywistka niemieckich zielonych zapytana to, skąd jest prąd, odpowiedziała po chwili namysłu - z gniazdka.


Polska postkolonialnym landem?
Udający „pierwsze naiwne” z XIX wiecznych komedii niektórzy politycy i dziennikarze obu płci (na szczęście ten podział jest u nas jeszcze prawomyślny) pytają „podstępnie”: Jeżeli jesteśmy praworządnym krajem, to czemu boimy się powiązania budżetu Unii na lata 2021-2027  z praworządnością? Nie boimy się i właśnie dlatego, że jesteśmy krajem praworządnym, na takie niepraworządne, pozatraktatowe rozwiązanie, nie możemy się zgodzić. Jeżeli unijni urzędnicy byli w stanie przeforsować przepisy mówiące o tym, że ślimak jest rybą, a marchewka owocem, bo taki był ekonomiczny interes Francji i Portugalii, to równie dobrze mogą uznawać wszystko, co dzieje się w kraju takim, jak Polska czy Węgry, czyli rządzonym przez prawicę, z którą europejskim neoliberałom i socjalistom nie jest po drodze, za niepraworządne. Zgoda na rozporządzenie w takim kształcie, jaki ustaliły niemiecka prezydencja z większością w Parlamencie Europejskim to przyzwolenie na przekształcenie naszego kraju w postkolonialny land, pozbawiony resztek suwerenności, choć w traktacie akcesyjnym do UE zastrzegliśmy sfery, w które ingerencja unijnego prawa nie jest dozwolona. A właśnie te sfery są szczególnie interesujące dla sił, które chcą narzucać krajom członkowskim światopoglądowe rozwiązania i ingerować w takie dziedziny, jak edukacja, prawo rodzinne, polityka klimatyczna, a nawet konstytucyjne zapisy dotyczące małżeństwa, że o organizacji sądownictwa nie wspomnę. W ten wór zwany rozporządzeniem można wrzucić wszystko i karać finansowo nasze kraje za realizację nie tego programu, jaki sobie życzą rządzący dziś Unią, tylko takiego, który dał naszym rządom poprzez wybory prawo do realizacji tego, co akceptuje większość obywateli.


Weto – prawo a nie przestępstwo
Prawo do weta, które przysługuje wszystkim krajom Unii Europejskiej, jest przedstawiane jak przestępstwo, działanie wbrew własnemu narodowi i jego ekonomicznym interesom. Wmawia się nam, że Polska straci unijne fundusze, które nam się należą, a może nawet zostaniemy z Unii wyrzuceni. Lada moment usłyszymy, że ci, którzy je zastosują, powinni stanąć przed Międzynarodowy Trybunałem Karnym.


Argument, że jeśli budżet w związku z wetem Polski czy Węgier, nie zostanie uchwalony i zacznie obowiązywać prowizorium budżetowe, co nam da 23% więcej środków, niż przewidziane w budżecie na 2021-2027, jest skrzętnie pomijany przez opozycję, bo jeśli fakty są dla niej niewygodne, to tym gorzej dla faktów. Usiłuje się nas przekonać, że dzisiejsze unijne weto to prawie jak szlacheckie liberum veto, które osłabiało sytuację Polski na arenie politycznej, wprowadzało anarchię, prowadziło do rozbiorów i ostatecznie do utraty państwowości. Byłabym jednak skłonna bardziej przychylić się do opinii Andrzeja Maksymiliana Fredry, marszałka zerwanego przez Sicińskiego w 1652 roku Sejmu, który bronił zasady liberum veto, argumentując, że daje ona jednostkom wybitnym możliwość działania na rzecz dobra publicznego w momencie, gdy wszyscy inni, mniej cnotliwi, skorumpowani, bądź ogłupieni, dbają przede wszystkim o własne interesy.


Opinia doradcy prezydenta, prof. Zybertowicza pobrzmiewa nieco takim pojmowaniem instytucji weta, jakie przedstawiał Fredro:
„Reguła weta w Unii Europejskiej została wprowadzona po to, aby dać ochronę mniejszym krajom UE, gdy ktoś będzie próbował łamać ich kręgosłup. To nie broń atomowa, tylko procedura w ochronie suwerenności mniejszych partnerów Unii”.


Znajdujemy się dzisiaj w historycznym momencie, i tylko od nas zależy, jak go wykorzystamy. Nikt nam niczego narzucić nie może, a rząd nie może ulec naciskom opozycji i międzynarodowych ośrodków, tylko podjąć decyzje korzystne dla naszego narodu. I wtedy być może przypomnimy nie tylko sobie, ale i Europie, do jakiej Unii w 2004 roku wstępowaliśmy, bo jak ostatnio stwierdził Viktor Orbán, „jedności Unii Europejskiej nie tworzą unijne instytucje i Bruksela, tylko państwa członkowskie. Może się dziać to, czego one chcą, a to, czego nie chcą, się nie stanie".

Aleksandra Jakubowska
wPolityce.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież