Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stosunki transatlantyckie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 15 maja 2013 19:26

altStosunki transatlantyckie odnoszą się do historycznych, politycznych, gospodarczych, militarnych, kulturalnych i społecznych stosunków między krajami leżącymi po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Historycznie rzecz biorąc pojęcie to uległo ewolucji.


Stosunki transatlantyckie zapoczątkowane zostały współpracą aliancko-amerykańsko-brytyjską w okresie II wojny  światowej, następnie rozszerzone zostały na współpracę USA z Europą Zachodnią w okresie zimnej wojny. Symbolem tej współpracy były między innymi plan Marshalla (1948) i Sojusz Północnoatlantycki (1949).


Stosunki euroatlantyckie w okresie po II wojnie światowej były w znacznym stopniu uwarunkowane sytuacją w świecie w danym okresie oraz celami strategicznymi polityki zagranicznej USA. Każdy z powojennych rządów amerykańskich głosił pogląd, że stosunki Stanów Zjednoczonych z sojusznikami europejskimi mają kluczowe znaczenie nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale również dla Europy oraz dla całego świata zachodniego. Waszyngton przekonywał, że od stosunków USA – Europa Zachodnia zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale także prosperity świata zachodniego. W warunkach narastającego konfliktu ideologicznego, politycznego, nasilającej się rywalizacji militarnej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim coraz bardziej wykrystalizował się model świata bipolarnego. O sile każdego z polityczno-ideologiczno-militarnych biegunów  decydowała ich siła i zwartość.


W miarę jak odbudowywała się gospodarka zachodnioeuropejska w EWG utrwalało się przekonanie, że intrygująca się  Europa Zachodnia musi budować siłę gospodarczą wobec Stanów Zjednoczonych, jak i wobec bloku radzieckiego. Utworzenie EWG przyspieszyło proces uzależnienia Europy Zachodniej od USA oraz zaostrzyło konkurencję na rynkach światowych. Wraz z tymi procesami stopniowo zmieniał się stosunek Waszyngtonu do integracji europejskiej.


Faktem jest również, że im głośniej dany rząd amerykański zapewniał  swoich sojuszników o poparciu i im więcej czynił gestów w tej sprawie, tym więcej pojawiło się podejrzeń, iż rzeczywisty stan tych stosunków nie jest dobry. W okresie prezydentury Kennedy’ego proklamowano z wielką fanfaronadą ideę, że sojusz atlantycki opiera się na dwóch równorzędnych filarach, na Ameryce Północnej i  Europie Zachodniej. W praktyce jednak Waszyngton nie traktował Europy Zachodniej jako równorzędnego partnera, chociaż rok 1973 administracja Nixona proklamowała jako „Rok Europy”. Henry Kissinger przy tej okazji ogłosił tzw. nową Kartę Atlantycką, proklamując nowe stosunki w ramach wspólnoty atlantyckiej. Nie załagodziła ona jednak sprzeczności w stosunkach europejsko-amerykańskich.


Tak więc, rozwój wydarzeń potoczył się niezupełnie tak, jak oczekiwał Waszyngton. Kraje Wspólnego Rynku rozwinęły się stosunkowo szybko i obwarowały się taryfami godzącymi również w eksport amerykański.


Dziś popularny jest pogląd, że Stany Zjednoczone i Europa oddalają się od siebie. O ile w okresie zimnej wojny, poczucie zagrożenia było silnym spoiwem wspólnoty atlantyckiej, tak obecnie coraz wyraźniej dają znać o sobie, nie tylko różnice polityczne, sprzeczności gospodarcze, ale także odmienności kulturowo-cywilizacyjne.


Należy jednak z cała mocą podkreślić to wszystko co łączy dziś i co łączyć będzie w przyszłości Europejczyków i Amerykanów. Jest to przede wszystkim wspólnota wartości, szacunek dla demokracji, poszanowanie praw człowieka i współzależność interesów gospodarczych i bezpieczeństwa.
Istota tej współzależności polega m.in. na tym, że Europa nie jest w stanie skutecznie obronić się bez pomocy Stanów Zjednoczonych, a Stany Zjednoczone nie są w stanie rozwiązać wiele konfliktów we współczesnym świecie bez udziału Europy.


Oto kilka danych o współzależności interesów gospodarczych Europy i USA. W Europie, USA mają interesy bezpieczeństwa i konkretne wymierne interesy ekonomiczne. Stany Zjednoczone i Europa są dla siebie najważniejszymi partnerami gospodarczymi. Spośród 2,6 bln. dol. zagrnicznych inwestycji w USA  w 2011r.  1,8 bln. dol. przypada na inwestycje europejskie. Stany Zjednoczone natomiast, na ogólną wartość swoich prywatnych inwestycji w świecie - ok. 4,2 bln. dol., ulokowały w Europie 2,3 bln. dol. USA i UE są dla siebie najważniejszymi partnerami handlowymi. Codziennie, między UE i USA w obie strony łącznie przypływa ok. 2 mld. dol. produktów,  usług i inwestycji. Udział UE i USA w światowym handlu produktami wynosi 37%, a w światowym handlu usługami 45%.


Powiązania obu tych regionów Europy i USA, są głębsze i szersze aniżeli dwu jakichkolwiek innych regionów we współczesnym świecie.
W lutym br. UE i USA zapowiedziały, że w lipcu 2013 r. rozpoczną się rokowania zawarcia amerykańsko-unijnego porozumienia o wolnym handlu. Negocjacje zapewne będą trudne i długie. Jeżeli zakończą się powodzeniem, powstanie największa w świecie strefa wolnego handlu.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak
Akademia Finansów i Biznesu Vistula


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież