“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Pomiar czasu pracy nauczycieli!?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 października 2011 09:30

altPomysł podjęcia badań w sprawie czasu pracy nauczycieli ma w swojej genezie fałszywe przesłanki. Jednostki samorządu terytorialnego z przyczyn od oświaty niezależnych są zadłużone, co wynika przede wszystkim ze znacznego rozmachu inwestycyjnego wspomaganego przez środki unijne.
Ponieważ wydatki na oświatę stanowią ponad 25 % wydatków ogółem, w tej właśnie pozycji budżetowej jest upatrują możliwości uzyskania oszczędności zmniejszających deficyt budżetowy. Wieloletnie zaniedbania w zakresie rzetelnych analiz finansów oświatowych, w tym niezrozumienie zasad funkcjonowania tych finansów, powodują, że obiektem ataku staje się Karta Nauczyciela i wynikający z niej status zawodowy nauczycieli.
Wydawało się, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia KN przez gminę Swoszowice, rozstrzyga problem Karty. Tymczasem zainteresowani pozbawienia praw pracowniczych nauczycieli, angażując media, epatują opinię publiczną tygodniowym obowiązkowym czasem pracy nauczyciela bezpośrednio z uczniem tzw. pensum, jako najniższym w Europie.


Jeśli polski nauczyciel ma, tak jak nauczyciel w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy, przygotować uczniów do pozytywnego zaliczania testów i do przekazania minimum wiedzy, to istotnie 18 godzin w tygodniu nie jest wiele. Jeśli omówienie Pana Tadeusza ma sprowadzać się do rzucenia okiem na bryk, których pełno w Internecie lub pójścia na film Andrzeja Wajdy, to 18 godzin można spokojnie zwiększyć o co najmniej  1/3, tylko, że wtedy polski uczeń nigdy nie zrozumie w jakim celu Sienkiewicz napisał Latarnika, nie będzie wiedział, że pasmo górskie w Ameryce Południowej to Andy, tak jak uczeń w USA nie wie, że gdzieś tam w Europie istnieje średniej wielkości kraj – Polska.


Czy bez tej wiedzy można żyć? Można, tak jak można nie chodzić do teatru, nie rozróżniać Beethovena od Mozarta i nigdy nie być na Haliczu.
Obowiązki polskiej szkoły i obowiązki nauczycieli są wypisane w ustawie o systemie oświaty i w ustawie Karta Nauczyciela. Można przychodzić do szkoły równo z dzwonkiem i równo z dzwonkiem z niej wychodzić, i pewnie tak część nauczycieli rozumie swoje obowiązki. Jednak zdecydowana większość z nas przychodzi do domu z problemami swoich uczniów, analizuje również we śnie, jak przeprowadzić proces dydaktyczny  aby uczniowie polubili nasz przedmiot.


Mój nauczyciel – wychowawca wziął mnie chłopca z biednej rodziny, z małej miejscowości w Tatry. Potem po latach zorganizowałem około 20 obozów wędrownych  i teraz nieraz spotykam na szlaku moich byłych uczniów z ich dziećmi. Na ile godzin pracy można to przeliczyć?  Ile czasu pracy warta jest przeżyta na Haliczu burza z gradem, a potem tęcza na Tarnicy, albo zachód słońca na Smereku?
Wieki całe nauczyciel był mistrzem, przewodnikiem, społecznikiem, „niósł przed narodem oświaty kaganiec”. Nauczyciel zakładał stowarzyszenia, organizował kursy samokształceniowe, był w swoim środowisku Panem Profesorem.


Ma i dzisiaj niemałą rolę do spełnienia jeśli poważnie mówimy o potrzebie budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Nawet w naszej najnowszej historii było działanie nauczycieli, którego znaczenia nie sposób przecenić. Chodzi o przygotowania do referendum decydującym o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W tysiącach polskich szkół działały uczniowskie kluby europejskie i były organizowane imprezy przybliżające ideę  europejskiej wspólnoty.


Czy da się to przeliczyć na czas pracy i jego wartość w złotówkach?
Przesłanki absurdalności zainicjowanego pomiaru czasu pracy nauczycieli są dwie:
Po pierwsze: najpierw trzeba ustalić  czym ma być polska szkoła w porównaniu ze szkołami w innych krajach?
Po drugie: czy zawód nauczyciela to misja czy rzemiosło?
Tak naprawdę, jaki by wynik tych badań nie był, będzie on oceną działania nie tyle nauczycieli, co dyrektorów szkół a przede wszystkim organów prowadzących. W myśl art. 42 Karty Nauczyciela mamy 40-to godzinny tydzień pracy, w ramach którego oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniem lub wychowankami  albo na ich rzecz, … (w odpowiednim wymiarze w zależności od rodzaju zajęć)
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań  statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów.Jeśli nauczyciel lubi swoją pracę, to w pracy jest 24 godziny na dobę. Szkoda jedynie, że część z nas, a głównie ci co dawno już w szkole nie byli, uważa, że trzeba napisać taryfikator zajęć nauczyciela. Jest to zadanie niewykonalne, bo każdy uczeń jest inny i każdy wymaga innego traktowania (Konfucjusz), każdy przerabiany temat jest specyficzny i wymaga innych metod dydaktycznych.
Szczegółowy opis czynności nauczyciela wraz z oceną ich wartości w złotówkach może służyć tylko marnym samorządom, marnym dyrektorom i marnym nauczycielom.


Może warto zacząć od odbiurokratyzowania funkcjonowania nadzoru pedagogicznego? Może byłoby lepiej, gdyby MEN zamiast dziesiątków sprawozdań pozwolił, tak jak to niegdyś bywało, przygotować w  szkole tylko jeden plan pracy dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczej, który realizowali wszyscy nauczyciele we współpracy z rodzicami i samorządem uczniowskim?
W papierach wszystko jest i będzie w porządku. Tylko jeśli jest tak dobrze to czemu jest tak źle?

Gdańsk  19.10.2011                                           
Franciszek Potulski

P.S. Pewnie wylosowani nauczyciele będą wypisywać co robią i ile czasu im to zajmuje. Ankiety przenikną do mediów i będzie uciecha dla tych, którym się wydaje, że nauczyciele nie docenili możliwości ich intelektu i jest okazja na rewanż.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież