Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obajtek ukradł show gdańskim elit(k)om

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
piątek, 17 lipca 2020 08:11

altFuzja Orlenu z Lotosem wzbudziła spore emocje wśród gdańskich samorządowców. Rzecz jasna były to emocje negatywne, bowiem wszystko co zrobi rząd RP, a także nadzorowane przez niego spółki Skarbu Państwa pochodzi od złego. Pomorscy samorządowcy, ekonomiści wespół z politykami opozycji zwołali w trybie pilnym na 15 lipca sabat podczas, którego miano odsądzić od czci i wiary prezesa koncernu Daniela Obajtka oraz poddać gruntownej, merytorycznej krytyce „groźne” konsekwencje przejęcia Lotosu przez PKN Orlen. Co do krytyki gruntownej, to rzeczywiście miała ona miejsce, gorzej wypadło z krytyką merytoryczną. W zwołanej z tej okazji konferencji prasowej przed siedzibą Grupy Lotos na gdańskich Rudnikach uczestniczyli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. "To jest zamach na Lotos a nie żadna fuzja" – grzmiał z emfazą europoseł Janusz Lewandowski.


- Lotos to duma Pomorza, bardzo ważna organizacja dla Pomorza – ciągnął dalej Lewandowski. - Zamach na Lotos, bo to nie jest żadna fuzja, to jest jeden z dowodów że PIS poczyna sobie na pomorskiej ziemi jak kolonizator na podbitych terenach. Nie złamał morale i duszy ludności, więc zabiera aktywa. (…) To jest rozbiór, rozparcelowanie Lotosu, Lotos traci sieć stacji benzynowych i inne aktywa na których ma być wyhodowany inny konkurent, raczej zagraniczny, w dodatku temu konkurentowi trzeba zafundować terminal w Szczecinie. Ja tu sensu gospodarczego nie widzę.


Być może to tylko rozpaczliwa potrzeba pieniędzy dla budżetu. Jeżeli nie, to widzę w tym polityczny odwet na niepokornym regionie, który nigdy nie dał się oszukać i nie głosuje po myśli Jarosława Kaczyńskiego.
Jak widać w „expose” Lewandowskiego zostały wykorzystane wszystkie chwyty retoryczne narracji Platformy Obywatelskiej w stosunku do rządzących. Było o „dumie Pomorza”, o PiS-ie jako kolonizatorze ziem pomorskich, było o niezłamanym morale elektoratu gdańskiego po przegranych 6 raz z rzędu wyborach i wreszcie o rzekomej nędzy w budżecie (cytując klasyka - „piniędzy nie ma i nie będzie”). Wielki finał mowy musiał skończyć się pstryczkiem w prezesa Kaczyńskiego i podkreśleniu bohaterskiej postawy trójmiejskich wyborców, którzy w większości nie głosują po jego myśli.


Potem zabrał głos marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - My się na to nie zgadzamy Lotos z punktu widzenia samorządu terytorialnego to jest 70 mln złotych wpływów z podatku CIT – straszył Struk. - Nie chcemy tracić podatków, znakomitej kadry, nie chcemy tracić firmy której potencjał był przez lata na Pomorzu budowany. (…) Co z ludźmi, którzy tu pracują? - utyskiwał marszałek.  - To są podatnicy miasta Gdańska, to wykwalifikowana kadra, która przyjeżdża tu z różnych miejsc. Jeśli wykastruje się Lotos z działalności, to będzie w pewnym stopniu zakładem petrochemicznym. Co z badaniami naukowymi, co z grupą kapitałową Lotos Asfalt, Lotos Paliwa, Lotos Biopaliwa, Lotos Terminale, Lotos Paliwa Lotnicze? Komu zostaną sprzedane, kto przejmie budowany przez Polki i Polaków majątek? I tak by ta feeria oskarżeń trwała jeszcze długo, gdyby nagle na konferencji nie pojawił się sam prezes Orlenu Daniel Obajtek w towarzystwie prezesa Grupy Lotos Pawła Jana Majewskiego oraz grupy około 30 pracowników obu koncernów. W siedmiu punktach obalił na głowę narracje samorządowców mówiąc:
- Celem przejęcia Lotosu przez PKN Orlen nie jest osłabienie Pomorza, lecz budowa nowego, silniejszego koncernu, który będzie miał zdolność szybszego rozwoju i konkurowania na rynkach europejskich.

- Suma podatków z tytułu CIT płaconych dotąd przez Lotos na Pomorzu nie będzie niższa, a najprawdopodobniej wzrośnie, dzięki rozwojowi produkcji.

- Nie tylko nie będzie zwolnień grupowych, ale co najmniej utrzymany będzie na Pomorzu poziom zatrudnienia - pod względem ilościowym i jakościowym.

- Lotos nadal będzie sponsorował sport na Pomorzu.

- Pieniądze pozyskane przez Skarb Państwa z transakcji sprzedaży Lotosu do Orlenu będą spożytkowane na dokapitalizowanie płockiego koncernu.

- Wyznaczony przez Komisję Europejską warunek pozbycia się 80 proc. - a więc prawie 400 - stacji paliw należących do Lotosu, według Daniela Obajtka nie oznacza ich sprzedaży, lecz zamianę z zagranicznym kontrahentem, który je przejmie, w zamian oddając Orlenowi stacje paliw w innych krajach europejskich.

- Straty w istniejącej sieci stacji paliw Lotosu w kraju Orlen zamierza uzupełnić poprzez budowę 500 nowych stacji - ich lokalizacje są już wyznaczone


Następnie w zwięzły sposób, jak dzieciom w przedszkolu, Obajtek wytłumaczył samorządowcom i pozostałym, że wzmacnianie i koncentracja kapitału takich spółek jest stałą praktyką na całym świecie oraz właściwą drogą do pomnażania zysku. Przy okazji przypomniał obecnemu tam posłowi Aziewiczowi jak niegdyś zalecał prywatyzacje (czyt. sprzedanie w ręce zagranicznego kapitału) właśnie Grupy Lotos. Z kolei w kontekście mentora samorządowego biznesu na Pomorzu Lewandowskiego, prezes Orlenu zwrócił uwagę na jego udział w 2011 roku na konferencji prasowej premiera Rzeczypospolitej, na której użył stwierdzenia, że Lotos może być nawet Rosjanom sprzedany (sic!). Widać jak mówi staropolskie porzekadło „zapomniał wół jak cielęciem był”, podobnie jak gdańscy samorządowcy, kiedy sprzedali miejską spółkę GPC Niemcom, a teraz 7 mln zł zamiast Gdańska kasuje miesiąc w miesiąc miasto Lipsk. Co do utraty zysków z podatków płaconych przez Lotos Obajtek wyjaśnił, że - Obawy Państwa są zupełnie nieuzasadnione w tym zakresie. Te same podatki, nawet większe, spłyną do budżetu miasta. Po to kupujemy Lotos, by go rozwijać. Po to kupujemy Lotos, by rozwijać przemysł petrochemiczny. Po to kupujemy Lotos, aby, to o czym przed chwilą mówiliście, by mieć pieniądze na nowoczesne technologie. Po to kupujemy Lotos, żeby w końcu nie dublować się w badaniach i rozwoju. Ale racjonalne argumenty nigdy nie trafiały do władz Gdańska, tak jak w przypadku konfliktu o Westerplatte czy kilku innych. Do świadomości towarzystwa nie dociera, że lepszy silniejszy koncern niż słabszy - rozdrobniony. Że zyska na tym polska racja stanu (budżet), a w tej sytuacji również per saldo miasto Gdańsk. Za trudne? Nie! Tylko ważniejsze jest, że znów ktoś z partii rządzącej (czyt. znienawidzonego PiS-u) do „naszego folwarku” wchodzi w szkodę i chce zaprowadzać swoje porządki. Bo najważniejszy jest nasz interes i naszej Partii. A jak głosiło hasło za komuny „Naród z Partią, a Partia z Narodem”. Bo Partia to My! Nawet kiedy w grę wchodzi interes państwa polskiego i interes wszystkich Polaków. Na szczęście tym razem w porę zjawiła się kawaleria, przerywając przedłużający się nieco festiwal bajek z mchu i paproci dla własnego elektoratu.

Andrzej R. Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież