Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mój Wrzeszcz: Jesienne media

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 października 2013 17:38

altWiększości z nas jesień kojarzy się ze spacerami, zbieraniem grzybów, przygotowaniami do nadchodzącej zimy.


Osobom związanym z mediami publicznymi jesień może kojarzyć się z dyskusją na temat przyszłości TVP i Polskiego Radia. Dyskusja trwa już od wielu lat i ożywa właśnie z kolejną jesienią. Problem, że za każdym razem pojawiają się nowe pomysły na funkcjonowanie tych mediów, nad sposobem ich finansowania. Na pomysłach i dyskusji się kończy.


Czy publiczne media są nam potrzebne? Mając do wyboru wiele programów radiowych i telewizyjnych, tych komercyjnych, często zadajemy sobie pytanie o słuszność utrzymywania radiofonii i telewizji ze środków nas wszystkich, którzy opłacamy abonament.


Zdaniem osób zajmujących się mediami publicznymi konieczne jest uregulowanie finansowania Polskiego Radia i TVP, to jest poprawienia ściągalności obowiązującego abonamentu lub wprowadzenia innego systemu finansowania mediów publicznych,  a także dokonania zmian w zarządzaniu ich strukturami.


Istnienie niezależnego radia regionalnego i sprawnie działającego ośrodka telewizyjnego, realizujących misje publiczne jest niezbędne dla rozwoju regionu. Regionalne stacje publiczne, stworzone i rozwijane w procesach demokratycznych nie mogą być hamowane w swym rozwoju, przeciwnie należy stworzyć wszelkie warunki pozwalające na dalsze uatrakcyjnianie oferty programowej, aby kreować i organizować życie kulturalne i społeczne w obszarach swego działania ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętej edukacji.


Media regionalne, istniejące obecnie, muszą zachować samodzielność we wszystkich sferach swej działalności, w przeciwnym razie wkrótce może zabraknąć wartościowych audycji i programów.


Coraz częściej odróżnienie mediów publicznych od komercyjnych bywa trudne. Zwłaszcza telewizja publiczna, ścigając się o słupki oglądalności i reklamodawców oferuje nam, odbiorcom mało wartościowe, odmużdżające programy licencyjne. Od mediów publicznych oczekujemy czegoś innego. Wypełnianie nałożonej misji nie musi być nudne. Wręcz przeciwnie, posiadając wielki potencjał w postaci świetnie przygotowanych pracowników, siedzib, sprzętu można pokusić się o produkcję wartościowych i atrakcyjnych programów. Potrzebne są na to pieniądze i tu powracamy do rozwiązania problemu finansowania mediów publicznych.


Przedwyborcze zapowiedzi z roku 2007 Platformy Obywatelskiej likwidacji abonamentu stały się oficjalne i powszechne. Premier i jego rząd zachęcali do niepłacenia "haraczu", "daniny", "niezasłużonego podatku". Od tego czasu minęło już sześć lat a opinia o bezsensowności opłacania abonamentu RTV trwa nadal. Pomimo prowadzonej przez publiczne media kampanii na rzecz poprawy tego stanu, wpływy z abonamentu są nadal małe.


Już kilka lat temu Rady Programowe mediów publicznych wystąpiły z propozycją kolejnej regulacji. Zamiast abonamentu finansowanie mediów publicznych mogłoby być pokrywane z odpisów od podatków PIT i CIT. Pozwoliłoby to rocznie gromadzić na koncie KRRiT kwotę powyżej 900 mln zł, a więc sumę wystarczającą do samodzielnego utrzymania się radia i telewizji. Taki projekt popierał wówczas, jako jedyna partia polityczna, SLD. To rozwiązanie nie obciąża w żaden dodatkowy sposób nas, podatników, bo i tak należne podatki odprowadzamy. Przy tym jest prosty i łatwy w realizacji. Tak czy inaczej problem należy rozwiązać. Tymczasem mijają lata a dyskusja toczy się nadal.

Krzysztof Andruszkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież