ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dni wolne są po to aby kontemplować misterium Zmartwychwstania

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2021 12:36

altPatrząc na kolorowe zajączki, na koszyczki i kartki z pisankami lub zajączkami i kwiatuszkami warto poświęcić w ten wyjątkowy czas pandemii i Wielkanocy nieco czasu na zastanowienie się co my właściwie świętujemy, my chrześcijanie...


Zmartwychwstanie Pana daje nadzieję w trudnym czasie. W Wielkopiątkowy poranek nie było nadziei. Prokurator Judei, przymuszony przez Sanhedryn i tłum, Poncjusz Piłat, polityk wytrawny i doświadczony, urzędujący w mieście o tyle wyjątkowym, co zadziwiającym - w Jerozolimie, od lat 7, ogłosił referendum.


Nim nakazał umieścić na krzyżu treść zarzutu, na podstawie którego skazał Jezusa Chrystusa na śmierć - „INRI” (Jezus Nazareńczyk Król Żydowski, co było powodem zatargu z arcykapłanem, który kazał prokuratorowi poprawić treść: „nie pisz, że on był królem żydowskim, napisz, że on powiedział, że jest królem”, na co Piłat rzekł: Quod scripsi, scripsi!) usłyszał wynik głosowania: "Ukrzyżuj!". Wbrew sobie odpowiedział tłumowi: „Ecce homo!”. Piłat umył ręce przed tłumem, który domagał się ukrzyżowania Jezusa: „Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz”. Jezus został oskarżony o to, że podburzał tłumy, aby m.in. nie płaciły podatków Cezarowi i kazał nazywać siebie królem żydowskim. Piłat, jako namiestnik Rzymu, był odpowiedzialny za pobór podatków („nie jesteś przyjacielem Cezara”). Dlatego, jako człowiek koniunkturalny, musiał przeprowadzić proces i potwierdzić winę zarzucaną Nazarejczykowi przez Sanhedryn.


W bazylice Santa Croce in Gerusalemme w Rzymie, nieopodal Porta Maggiore, przechowywana jest Titulus Damnationis – tablica z tytułem winy Jezusa z Nazaretu.


Symboliczna jest też historia Szymona Piotra (Kefasa). Oto najbliższy uczeń Zbawiciela w piątek o świcie skamlał przepytywany przy ognisku: „Nie znam tego człowieka”.


Tyle treści do rozważań...


Wielkanoc 2021 wypada w tym roku na 4 kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania jest wolna - bez dyskusji. Wolny od pracy jest świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, gdyż chrześcijaństwo dodało do Zmartwychwstania oczyszczającą symbolikę wody.


Diaspora żydowska i państwo Izrael na święto Paschy (Pesach), na pamiątkę ominięcia „Domu Izraela” przez Anioła Śmierci w Egipcie, mają pięć dni wolnych od pracy. Pesach tak, jak Wielkanoc, zależna jest od faz Księżyca, w tym roku przypada od sobotniego wieczoru 27 marca do niedzieli wieczór 4 kwietnia.


Jak świętują chrześcijanie? W luterańskiej Norwegii wolne zaczyna się od środy w południe. Wolny od pracy będzie świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, tak jak w Hiszpanii i w Danii (wolny jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i poniedziałek). Szwedzi i Finowie mają Wieki Piątek i świąteczny poniedziałek.


RFN to republika federalna. Święta wolne od pracy zależy od dominującego wyznania. W każdym landzie Wielki Piątek (Karfreitag) i Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) są wolne. Podobnie w Szwajcarii, niezależnie od kantonu, w Austrii, w Czechach i Słowacji. Protestanckie Anglia i Walia oraz Irlandia Płn. (Ulster) mają wolny Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, a Szkocja Wielki Piątek.


W specyficznych ze względów historycznych, obyczajowych, narodowych, religijnych i światopoglądowych, rządzonych przez członków rozmaitych lóż masońskich prezydentów USA tylko niedziela jest wolna. Nie wolno jednak ograniczać praktyk religijnych. Pierwsza poprawka do Konstytucji USA z 1791 roku głosi, że Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.


W prawosławiu Wielkanoc, zgodnie z kalendarzem juliańskim, wypada później. Prawosławna Pascha w 2021 roku wypada 2 maja - w Rosji po wolnym od pracy Święcie Wiosny i Pracy (niegdyś, w ZSRS świętowano 1 maja jako Święto Pracy).


My, w katolickim kraju, jeszcze w katolickim kraju, nie mamy państwowego wolnego od pracy Wielkiego Piątku. Czas to zmienić!

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież