Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dni wolne są po to aby kontemplować misterium Zmartwychwstania

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2021 12:36

altPatrząc na kolorowe zajączki, na koszyczki i kartki z pisankami lub zajączkami i kwiatuszkami warto poświęcić w ten wyjątkowy czas pandemii i Wielkanocy nieco czasu na zastanowienie się co my właściwie świętujemy, my chrześcijanie...


Zmartwychwstanie Pana daje nadzieję w trudnym czasie. W Wielkopiątkowy poranek nie było nadziei. Prokurator Judei, przymuszony przez Sanhedryn i tłum, Poncjusz Piłat, polityk wytrawny i doświadczony, urzędujący w mieście o tyle wyjątkowym, co zadziwiającym - w Jerozolimie, od lat 7, ogłosił referendum.


Nim nakazał umieścić na krzyżu treść zarzutu, na podstawie którego skazał Jezusa Chrystusa na śmierć - „INRI” (Jezus Nazareńczyk Król Żydowski, co było powodem zatargu z arcykapłanem, który kazał prokuratorowi poprawić treść: „nie pisz, że on był królem żydowskim, napisz, że on powiedział, że jest królem”, na co Piłat rzekł: Quod scripsi, scripsi!) usłyszał wynik głosowania: "Ukrzyżuj!". Wbrew sobie odpowiedział tłumowi: „Ecce homo!”. Piłat umył ręce przed tłumem, który domagał się ukrzyżowania Jezusa: „Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz”. Jezus został oskarżony o to, że podburzał tłumy, aby m.in. nie płaciły podatków Cezarowi i kazał nazywać siebie królem żydowskim. Piłat, jako namiestnik Rzymu, był odpowiedzialny za pobór podatków („nie jesteś przyjacielem Cezara”). Dlatego, jako człowiek koniunkturalny, musiał przeprowadzić proces i potwierdzić winę zarzucaną Nazarejczykowi przez Sanhedryn.


W bazylice Santa Croce in Gerusalemme w Rzymie, nieopodal Porta Maggiore, przechowywana jest Titulus Damnationis – tablica z tytułem winy Jezusa z Nazaretu.


Symboliczna jest też historia Szymona Piotra (Kefasa). Oto najbliższy uczeń Zbawiciela w piątek o świcie skamlał przepytywany przy ognisku: „Nie znam tego człowieka”.


Tyle treści do rozważań...


Wielkanoc 2021 wypada w tym roku na 4 kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania jest wolna - bez dyskusji. Wolny od pracy jest świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, gdyż chrześcijaństwo dodało do Zmartwychwstania oczyszczającą symbolikę wody.


Diaspora żydowska i państwo Izrael na święto Paschy (Pesach), na pamiątkę ominięcia „Domu Izraela” przez Anioła Śmierci w Egipcie, mają pięć dni wolnych od pracy. Pesach tak, jak Wielkanoc, zależna jest od faz Księżyca, w tym roku przypada od sobotniego wieczoru 27 marca do niedzieli wieczór 4 kwietnia.


Jak świętują chrześcijanie? W luterańskiej Norwegii wolne zaczyna się od środy w południe. Wolny od pracy będzie świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, tak jak w Hiszpanii i w Danii (wolny jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i poniedziałek). Szwedzi i Finowie mają Wieki Piątek i świąteczny poniedziałek.


RFN to republika federalna. Święta wolne od pracy zależy od dominującego wyznania. W każdym landzie Wielki Piątek (Karfreitag) i Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) są wolne. Podobnie w Szwajcarii, niezależnie od kantonu, w Austrii, w Czechach i Słowacji. Protestanckie Anglia i Walia oraz Irlandia Płn. (Ulster) mają wolny Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, a Szkocja Wielki Piątek.


W specyficznych ze względów historycznych, obyczajowych, narodowych, religijnych i światopoglądowych, rządzonych przez członków rozmaitych lóż masońskich prezydentów USA tylko niedziela jest wolna. Nie wolno jednak ograniczać praktyk religijnych. Pierwsza poprawka do Konstytucji USA z 1791 roku głosi, że Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.


W prawosławiu Wielkanoc, zgodnie z kalendarzem juliańskim, wypada później. Prawosławna Pascha w 2021 roku wypada 2 maja - w Rosji po wolnym od pracy Święcie Wiosny i Pracy (niegdyś, w ZSRS świętowano 1 maja jako Święto Pracy).


My, w katolickim kraju, jeszcze w katolickim kraju, nie mamy państwowego wolnego od pracy Wielkiego Piątku. Czas to zmienić!

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież