“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy Trzaskowski pomoże wygrać Tuskowi? Wstęp w Białej Podlaskiej u boku lidera PO nie wróży wielkiego sukcesu

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 kwietnia 2023 11:05

altDonald Tusk postanowił położyć kres pojawiającym się w przestrzeni publicznej pomysłom oddania liderowania PO Rafałowi Trzaskowskiemu i zaprosił go do udziału w swoim tour de Pologne na etapie Biała Podlaska.


Sugestie, że Tusk już nic więcej dla PO nie ugra i nie przebije szklanego sufitu 30% w sondażach a także nie uda mu się jednak (choć nadzieja ciągle się tli) stworzyć jednej listy opozycji, bo to jedyna szansa wygrania z PiS, pojawiają się nie tylko w komentarzach nawet sprzyjających mu mediów, ale także polityków jego partii, anonimowo zwierzających się zaprzyjaźnionym dziennikarzom.


Trzaskowski pomoże wygrać Tuskowi?
Wspólny występ na spotkaniu z mieszkańcami Białej Podlaskiej miał położyć kres tym podważającym jedność partii pomysłom i udowodnić, że Rafał Trzaskowski uznaje przywództwo Tuska i jakiekolwiek knowania, by go zastąpić, są mu obce. Poza tym, jak stwierdził rzecznik partii, Jan Grabiec:
„Rafał Trzaskowski na pewno pomoże nam wygrać z PiS. Będzie jeździł po Polsce, przekonywał, jak inni nasi politycy, żeby głosować na PO”.


Z tą aktywnością Trzaskowskiego należy jednak być ostrożnym, bo z kolei Tomasz Siemoniak pytany, czy od tej pory Rafał Trzaskowski będzie towarzyszył Tuskowi w każdym wyjeździe nieco ostudził ten zapał wykorzystania w pełni w kampanii prezydenta Warszawy:
„Nie sądzę, by tak było. Zadeklarował swoją pomoc, wsparcie, to było bardzo spektakularne. Ale ma swoje obowiązki, jest prezydentem Warszawy”.


Oczywiście trudno było spodziewać się, że samo pojawienie się Trzaskowskiego u boku Tuska sprawi, że słupki w sondażach oszaleją i nagle PO (KO) stanie się liderem w przedwyborczych sondażach. Trzaskowski jest wiceprzewodniczącym PO, politykiem znanym i pojawiającym się regularnie w mediach, więc o wyciągnięciu jakiegoś królika z kapelusza, który nagle oczaruje wyborców i przechyli szalę zwycięstwa raczej nie myślano. Jedynym celem było przecięcie tych rozważań o przekazaniu przez Tuska berła Trzaskowskiemu, bo one siały ferment w dołach partyjnych i podważały pozycję Tuska jako jedynego lidera, który może poprowadzić PO (KO) do zwycięstwa.


Czy PiS boi się Trzaskowskiego?
Argumentem zwolenników „nagłej zmiany miejsc” było przekonanie, że PiS boi się Trzaskowskiego w tej roli, bowiem jest on politykiem o wysokim stopniu zaufania a w jego przeszłości nie ma aż tak wielu punktów zaczepienia do negatywnej kampanii, jak w przypadku Donalda Tuska, którego polityczny życiorys jest skrupulatnie udokumentowany w telewizyjnych archiwach i ochoczo wykorzystywany do komentowania jego wielu współczesnych wypowiedzi, łagodnie mówiąc, często mijających się z prawdą. Także pamięć o niewątpliwym sukcesie w II turze wyborów prezydenckich w postaci liczby uzyskanych głosów mógł dawać nadzieję na to, że Rafał Trzaskowski jest w stanie zgromadzić większe poparcie niż Tusk. Tylko że Trzaskowski wybory prezydenckie przegrał i to, a nie liczba zdobytych głosów jest miernikiem jego skuteczności. Trzeba także pamiętać o tym, że w owych wyborach, w II turze, Trzaskowski był swoistą ”jedną listą opozycji”, a wiele głosów było oddanych nie za prezydentem Warszawy, ale przeciwko urzędującemu prezydentowi Polski. Wybory parlamentarne mają zupełnie inną specyfikę i w okręgach wyborczych, jeśli nie będzie wspólnej listy opozycji, ostra walka pomiędzy kandydatami PO(KO), PSL, Polski 2025, Nowej Lewicy i kandydatów z innych list bez względu na to, czy Tusk czy Trzaskowski stoi na czele PO(KO), będzie miała miejsce. Wspomóc ich może tylko jasny, prosty i zachęcający przekaz programowy, a tego na razie potencjalni wyborcy ugrupowania Tuska wypatrują jak kania dżdżu.


Czy Tusk upokorzył Trzaskowskiego?
Obserwując wspólny występ Tuska i Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej warto przeanalizować nie tylko to, co mówili, ale także mowę ciała obu polityków, bo choć niektóre gesty będące pozawerbalnym komunikatem dla odbiorców można wyćwiczyć, to jednak oszukać całą mową ciała się nie uda. Widać było tę „energię, zapał i sympatię dla szefa”, która emanowała z Trzaskowskiego a poważnie mówiąc, minę człowieka, który nie chciał, ale musiał.


Jeśli dodamy do tego opinię nie tylko sekretarza generalnego PiS, Kazimierza Sobolewskiego, że:
„Trzaskowski został upokorzony na oczach swoich wyborców. Jeśli ktoś mówi, że osoba stojąca obok ma kilkadziesiąt kontroli CBA w urzędzie i 16 spraw prowadzonych przeciwko urzędowi, to większego upokorzenia trudno doświadczyć”
oraz słowa Tuska o „zatruwanych rzekach”, które niekoniecznie musiały kojarzyć się słuchaczom z tłumem aktywistów PiS przebranych za złote algi i zabijających życie w Odrze, ale np. z katastrofą oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, to trudno uznać że etap tour de Pologne w Białej Podlaskiej zakończył się równoczesnym przejechaniem mety przez obu liderów.


Jeśli rzeczywiście Trzaskowski chce budować swoją pozycję w długiej perspektywie prezydenckich wyborów w 2025 roku, to raczej rzadko powinien wsiadać na rower i towarzyszyć Tuskowi w tym opozycyjnym peletonie, bo raczej nic nie wskazuje na to, że PO (KO) uda się ucieczka z tego peletonu i przekroczenie mety na jesieni z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami.

Aleksandra Jakubowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież