W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ustrój państwa

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 03 maja 2023 18:35

altWszyscy marzą o powrocie liberalnej demokracji. Tymczasem ustrój Polski zmienia się, w związku z wojną u naszych bram i niewydolnością skonfliktowanych z rządem samorządów, ewoluuje w kierunku centralizmu. O stanie ustroju Polski dyskutowali ostatnio znani profesorowie. Prof. Andrzej Rychard widzi np., że Polska „pomału zaczyna być coraz bardziej ustrojem autorytarnym”. Dobrze, że pomału, siedem lat temu mówiono o wygranej faszystów i prowadzącym ich Hitlerze. Prof. Dudek mówi, że „nie czuje, był żył w państwie autorytarnym”, ale martwi go aktualny coraz wyraźniejszy centralizm państwowy.


Marzą więc o powrocie liberalnej demokracji, czyli właściwie czego? Żadnej takiej demokracji w ostatnich 30 latach w Polsce nie widziano. Choć były próby, to demokracja była marna i skrępowana, a liberalizm błądził na manowcach.


„Liberalna demokracja”, której zresztą nie ma w polskiej konstytucji, w ostatnich 30 latach zaakceptowała dwie kadencje prezydenta z PZPR; pierwsza zatwierdzona przez Sąd Najwyższy mimo kłamstwa kandydata na temat jego magisterium, mimo kilkuset tysięcy skarg osób wprowadzonych przez niego w błąd.


Liberalizm? Tak? Ta wolnorynkowa formacja akceptowała i pozwoliła umacniać wpływy postkomunistyczne w gospodarce, polityce i mediach, do dziś widoczne i napotykane na każdym kroku. Wolna konkurencja? Ze stawkami po trzy zł za godzinę, dwuipółmilionowym bezrobociem, sprzedażą i zamykaniem całych branż i zabieraniem praw pracowniczych? Zablokowanie na lata lustracji, choćby w jej najłagodniejszych formach, kpiny z dekomunizacji, wyprzedaż przemysłu pod piękną nazwą prywatyzacja. Wyobrażam sobie, co byłoby w obliczu takich katastrof, jak pandemia, lockdown tysięcy przedsiębiorstw, bez tarcz kryzysowych i interwencji państwa, za to z milionami ludzi na bruku.


Co liberalizm robił w latach 90-tych? Nic, Kuroń nalewał zupę, Urban wydawał „NIE”, płacąc stawki za lokal dziesięciokrotnie niższe niż inni. Później dawano dobre rady dwóm milionom młodych ludzi, by poszukali szczęścia w Wielkiej Brytanii.
Demokracja? W 1992 roku liberałowie obalili wespół z postkomunistami rząd Jana Olszewskiego. Niewiele ponad rok później w wyborach zwyciężyli postkomuniści a jedna trzecia elektoratu nie miała w parlamencie żadnej reprezentacji. Na siedem rządów w latach 1993-2005 w sześciu rządzili postkomuniści, a tylko jeden, prof. Buzka, to rząd AWS i Unii, który wprowadził Polskę do NATO, i próbował reformować wiele dziedzin życia, ale to postkomuniści, którzy skorzystali z jego przygotowań, wprowadzili nas z kolei do Unii Europejskiej. Co to miało wspólnego z liberalną demokracją?


Dziś liberalna demokracja najchętniej wkłada kij w szprychy, gdy państwo staje na głowie, żeby załatać dziurę demograficzną i brak rąk do pracy.


Tak chciał lud? Lud był od rana do wieczora indoktrynowany przez prywatne telewizje z ubeckimi kapitałami, które zabawiały się w programach w wykluczanie słabszych, lub przez TVP w rękach, a jakże, postkomunistów, gdzie w Teleranku można było spotkać strony pedofilskie.


Kto wie, czy na taki łże-liberalizm pseudodemokratyczny nie jest potrzebny okresowo nawet centralizm państwowy.


Teresa Bochwic

dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji demokratycznej, publicystka, wiceprzewodnicząca KKRiT do 2022


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież