Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skąd bierze się cena wody - zarząd bierze ponad 400 tys., a biurowiec nie jest tani...

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 grudnia 2010 19:54

altNowy rok przywita nas jak zwykle fajerwerkami, szampańską zabawą, noworocznymi postanowieniami oraz ...zwyczajową podwyżką cen wody, której tempo wzrostu cen wody w Gdańsku ...trzykrotnie przewyższa inflację. Postanowiliśmy zbadać jak do tego dochodzi.

Ceny taryf za wodę proponuje pod koniec roku prezydentowi Adamowiczowi Saur Neptun Gdańsk S.A.(w której to spółce miasto posiada 49% udziałów). SNG odpowiada za kompleksową eksploatację systemu wodociągowo – kanalizacyjnego oraz za ciągłość i jakość usług, w tym dostawy wody zgodne z obowiązującymi normami. Zaś właścicielem infrastruktury wodociągowo – kanalizacyjnej jest spółka miejska Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. GIWK, jako właściciel infrastruktury, stał się stroną umowy dzierżawy, zgodnie z którą SNG S.A. przekazuje do GIWK miesięcznie uzgodniony czynsz dzierżawy. Środki z tego tytułu służą do finansowania inwestycji, zmierzających do kompleksowej modernizacji systemu wod-kan i prowadzonych przez GIWK

GIWK podwyższa SNG czynsz za użytkowanie infrastruktury - w związku z tym SNG podwyższa mieszkańcom ceny wody. Całość pod koniec roku zatwierdza prezydent miasta Gdańska. Zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku - ceny ulegają zmianie. Nieco zawiłe, ale zawsze lepsze to niż wprowadzanie nowego podatku na rozbudowę infrastruktury. Po co społeczeństwu nadwyrężać nerwy?

Skoro tak szczodrze dotujemy, jako obywatele, spółkę GIWK, przyjrzyjmy się bliżej na co idą nasze pieniążki. Zacznijmy od pensji zarządu. Ponad rok temu w wywiadzie dla Radia Gdańsk prezydent ogłosił ostre oszczędności w związku z prognozą spadku dochodów budżetu, dziwi więc fakt, że w obliczu wzrastających cen wody przy jednoczesnym cięciu wydatków na infrastrukturę wypłacamy zarządowi GIWK-u ponad... 416 tysięcy zł rocznie (dla porównania, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz pobiera jedynie 154 tys. 164 zł. rocznie). Całą tę sumę dzielą pomiędzy sobą Jacek Skarbek – Prezes Zarządu oraz Peteris Gailitis – Członek Zarządu. Tak, to już wszyscy. Ale to nie koniec, jest jeszcze składająca się z 4 osób rada nadzorcza, która nie ma wprawdzie obowiązku składania oświadczenia majątkowego, ale można się domyślać że jej członkowie także nie przymierają głodem (np. członkowie rady nadzorczej SNG pobierają ok. 5 tysięcy miesięcznie). Wśród nich choćby były dyrektor biura prezydenta Adamowicza, Ryszard Bongowski czy kierownik referatu ekonomicznego Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Maria Skoroszewska-Romel.

GIWK  zostało powołane w grudniu 2004 roku. Pierwotnie miało w nim pracować od 7 do 12 osób. Dziś spółka zatrudnia ich aż 70, biurokracji nigdy dość. 70 osób to jest już porządna grupa, która zasługuje na kawał porządnego biura. Na uwagę zasługuje więc nowopowstała siedziba GIWK na ul. Kartuskiej 201. Jak udało nam się ustalić koszt wynajmu powierzchni biurowych w właśnie wybudowanym, nowoczesnym budynku szacuje się na 51 zł/m + VAT (przy wynajmie powierzchni 100m kw.).

- W 2004 roku, kiedy powstawała Spółka przewidywano, że będzie ona zatrudniała 16 osób, których zadaniem będzie realizacja Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego, jednego z największych przedsięwzięć komunalnych realizowanych w Polsce. Dziś, po niemal sześciu latach zakres działalności Spółki jest znacznie większy. Wydajemy warunki techniczne i uzgodnienia dokumentacji projektowej dotyczącej rozbudowy sieci w Gdańsku,  zajmujemy się ochroną stref ujęć wody, realizujemy kolejne duże projekty współfinansowane z funduszy unijnych. W tej chwili realizujemy jednocześnie, Gdański projekt wodno-ściekowy etap I i II oraz projekt Energetyczne wykorzystanie biogazu na Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód, współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego – tłumaczy Agnieszka Gajowniczek, rzecznik prasowy GIWK-u. – Koszt  najmu powierzchni biurowej nie wykracza poza średnią w Gdańsku. Porównywaliśmy oferty kilku biurowców. Oferta biurowca na ulicy Kartuskiej została wybrana, gdyż była najtańsza. W tej chwili nie dysponujemy własną siedzibą i dlatego zmuszeni jesteśmy do wynajmu biura – dodaje.
RS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież