Duża strata ECS - suta pensja szefa » Europejskie Centrum Solidarności, w którego radzie zasiada prezydent Gdańska, odnotowało w 2021 roku... Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Węzeł Karczemki buduje się we dnie i w nocy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:00

altOdwiedziliśmy budowany przez GDDKiA Węzeł Karczemki.


Rozbudowa węzła jest inwestycją finansowaną ze środków Unii Europejskiej, zgodnie z umową o dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  GDDKiA zawarła umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex S.A, która to firma zobowiązana jest do zakończenia robót do dnia 15 maja 2012 roku. Czy uda im się? Ku uciesze kierowców wszystko wskazuje na to, że tak. 


Prace trwają
Co obecnie dzieje się w na terenie budowy i jak wygląda postęp prac dopiero co się przekonaliśmy.
- Po zdemontowaniu istniejącej obwodnicy Trójmiasta, to znaczy nitki do Tczewa, zdemontowano także wiadukt nad obwodnicą. Obecnie na jego miejsce budowany jest nowy wiadukt plus nowa jezdnia zbiorczo rozprowadzająca oraz dojazd do Auchan. W miejscu gdzie przebiegała linia kolejowa pod obwodnicą trójmiasta  budowanych jest 5 nowych obiektów po których będzie później poprowadzony ruch łącznicami i obwodnicą trójmiasta. Później, w kierunku węzła karczemki, wybudowana zostanie kładka dla pieszych oraz tunel pod obwodnicą trójmiasta który będzie prowadził ruch do centrum handlowego Auchan – tłumaczy Tomasz Studnicki, inspektor nadzoru robót mostowych pracujący przy projekcie.


alt


Według założeń, w ramach rozbudowy węzła, który otrzyma kształt pełnej koniczyny powstanie na nim 11 wiaduktów o łącznej długości 585 metrów, 12 łącznic drogowych, przepust Potoku Strzyży o długości 105 metrów przystosowany także jako przejście dla zwierząt, kładka dla pieszych o długości 73 metrów oraz trzeci dodatkowy pas ruchu Obwodnicy Trójmiasta na odcinku ok. 3,5 km dla jezdni w kierunku Gdyni i Tczewa. Całkowita długość rozbudowywanych tras wynosić będzie 18 830 metrów. 


alt


Budujemy mosty
Przebudowywane obiekty inżynierskie przewidują założenia dotyczące planowanej budowy Kolei Metropolitalnej, z uwzględnieniem odpowiedniej rozpiętości wiaduktów i skrajni obiektów. -Idąc dalej w kierunku ulicy Kartuskiej, budowany jest nowy wiadukt równoległy do istniejącego, prowadzącego ruch nad obwodnica trójmiasta oraz przygotowywane jest miejsce do budowy dwóch nowych wiaduktów, które będą prowadziły łącznice równoległe do ulicy Kartuskiej. - W sumie jest tu budowanych 11 obiektów mostowych dla samego węzła. Są to obiekty różnej konstrukcji - obiekty sprężone, obiekty stalowe oraz obiekty z belek prefabrykowanych. Dotychczasowe obiekty takie jak na przykład wiadukt prowadzący obwodnicę nad starym wałem kolejowym, będą całkowicie zdemontowane i zbudowane na nowo – mówi inspektor Tomasz Studnicki. 


alt


Usterka

Budowlańcy nie ustrzegli się jednak problemów technicznych. Podczas budowy jednego z wiaduktów doszło do usterki budowlanej, która sprawiła ze słupy podtrzymujące obwodnicę zaczęły się odchylać od pionu. -przyczyną było prowadzenie robót w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji, aczkolwiek obfite opady też miały na to wpływ. Obiekt jest w tej chwili podparty tymczasowa podporą i do czasu w którym zostanie rozebrany w ten sposób będzie funkcjonować – wyjaśnia Tomasz Studnicki. 


alt


Zima nie straszna
- Wszyscy się nastawiamy na to, żeby zrobić wszystko na czas, natomiast technologia i reżim technologiczny jest taki, że pewnych prac nie będzie można wykonywać w okresie niskich temperatur. Te które będzie można wykonać na pewno zostaną wykonane bez względu na pogodę. Trudno mi oszacować, ale myślę, że w tym momencie nad całym projektem pracuje pewnie około dwustu pracowników. Prace trwają we dnie i w nocy – mówi Studnicki. 


alt


Rozwiązania tymczasowe
Póki co, mieszkańcy ulicy Kartuskiej uszczęśliwieni zostali rondem, które blokuje ruch równie skutecznie jak funkcjonująca uprzednio sygnalizacja świetlna. - Rondo zastępcze funkcjonowało będzie orientacyjnie do czerwca – lipca przyszłego roku, czyli do momentu w którym gotowy będzie nowy wiadukt - mówi inspektor Studnicki.
Mieszkańcy Karczemek uskarżają się także na brak połączenia pieszego z drugą stroną obwodnicy. – Normalnie podróż do centrum handlowego Auchan zajmowała 10 minut piechotą, a obecnie jest możliwa tylko autobusem, który w obecnych warunkach jeździ albo nie jeździ. Wiadomo jak te sprawy teraz wyglądają – żali się Bartosz Kusz, mieszkaniec Karczemek. 


alt


Na ten problem natychmiastowej solucji jednak nie ma. Są za to zapewnienia pracowników nadzoru. - Oddanie do użytku kładki nad obwodnicą do Auchan planowane jest w pierwszej kolejności, będzie to jakoś sierpień, wrzesień 2011 roku - uspokaja Tomasz Studnicki.


alt


Inwestycja po zakończeniu zapewnić ma szybkie i bezkolizyjne połączenia lotniska Rębiechowo, obiektów sportowych na terenie miasta oraz Obwodnicy Trójmiasta z centrum Gdańska, poprzez połączenie z trwającym obecnie ostatnim etapem prac nad trasą W-Z. Wartość projektu wynosi 262 392 035 zł z czego 173 932 648 pokrywa europejski fundusz spójności.
Rafał Szultk  

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież