Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Węzeł Karczemki buduje się we dnie i w nocy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:00

altOdwiedziliśmy budowany przez GDDKiA Węzeł Karczemki.


Rozbudowa węzła jest inwestycją finansowaną ze środków Unii Europejskiej, zgodnie z umową o dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  GDDKiA zawarła umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex S.A, która to firma zobowiązana jest do zakończenia robót do dnia 15 maja 2012 roku. Czy uda im się? Ku uciesze kierowców wszystko wskazuje na to, że tak. 


Prace trwają
Co obecnie dzieje się w na terenie budowy i jak wygląda postęp prac dopiero co się przekonaliśmy.
- Po zdemontowaniu istniejącej obwodnicy Trójmiasta, to znaczy nitki do Tczewa, zdemontowano także wiadukt nad obwodnicą. Obecnie na jego miejsce budowany jest nowy wiadukt plus nowa jezdnia zbiorczo rozprowadzająca oraz dojazd do Auchan. W miejscu gdzie przebiegała linia kolejowa pod obwodnicą trójmiasta  budowanych jest 5 nowych obiektów po których będzie później poprowadzony ruch łącznicami i obwodnicą trójmiasta. Później, w kierunku węzła karczemki, wybudowana zostanie kładka dla pieszych oraz tunel pod obwodnicą trójmiasta który będzie prowadził ruch do centrum handlowego Auchan – tłumaczy Tomasz Studnicki, inspektor nadzoru robót mostowych pracujący przy projekcie.


alt


Według założeń, w ramach rozbudowy węzła, który otrzyma kształt pełnej koniczyny powstanie na nim 11 wiaduktów o łącznej długości 585 metrów, 12 łącznic drogowych, przepust Potoku Strzyży o długości 105 metrów przystosowany także jako przejście dla zwierząt, kładka dla pieszych o długości 73 metrów oraz trzeci dodatkowy pas ruchu Obwodnicy Trójmiasta na odcinku ok. 3,5 km dla jezdni w kierunku Gdyni i Tczewa. Całkowita długość rozbudowywanych tras wynosić będzie 18 830 metrów. 


alt


Budujemy mosty
Przebudowywane obiekty inżynierskie przewidują założenia dotyczące planowanej budowy Kolei Metropolitalnej, z uwzględnieniem odpowiedniej rozpiętości wiaduktów i skrajni obiektów. -Idąc dalej w kierunku ulicy Kartuskiej, budowany jest nowy wiadukt równoległy do istniejącego, prowadzącego ruch nad obwodnica trójmiasta oraz przygotowywane jest miejsce do budowy dwóch nowych wiaduktów, które będą prowadziły łącznice równoległe do ulicy Kartuskiej. - W sumie jest tu budowanych 11 obiektów mostowych dla samego węzła. Są to obiekty różnej konstrukcji - obiekty sprężone, obiekty stalowe oraz obiekty z belek prefabrykowanych. Dotychczasowe obiekty takie jak na przykład wiadukt prowadzący obwodnicę nad starym wałem kolejowym, będą całkowicie zdemontowane i zbudowane na nowo – mówi inspektor Tomasz Studnicki. 


alt


Usterka

Budowlańcy nie ustrzegli się jednak problemów technicznych. Podczas budowy jednego z wiaduktów doszło do usterki budowlanej, która sprawiła ze słupy podtrzymujące obwodnicę zaczęły się odchylać od pionu. -przyczyną było prowadzenie robót w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji, aczkolwiek obfite opady też miały na to wpływ. Obiekt jest w tej chwili podparty tymczasowa podporą i do czasu w którym zostanie rozebrany w ten sposób będzie funkcjonować – wyjaśnia Tomasz Studnicki. 


alt


Zima nie straszna
- Wszyscy się nastawiamy na to, żeby zrobić wszystko na czas, natomiast technologia i reżim technologiczny jest taki, że pewnych prac nie będzie można wykonywać w okresie niskich temperatur. Te które będzie można wykonać na pewno zostaną wykonane bez względu na pogodę. Trudno mi oszacować, ale myślę, że w tym momencie nad całym projektem pracuje pewnie około dwustu pracowników. Prace trwają we dnie i w nocy – mówi Studnicki. 


alt


Rozwiązania tymczasowe
Póki co, mieszkańcy ulicy Kartuskiej uszczęśliwieni zostali rondem, które blokuje ruch równie skutecznie jak funkcjonująca uprzednio sygnalizacja świetlna. - Rondo zastępcze funkcjonowało będzie orientacyjnie do czerwca – lipca przyszłego roku, czyli do momentu w którym gotowy będzie nowy wiadukt - mówi inspektor Studnicki.
Mieszkańcy Karczemek uskarżają się także na brak połączenia pieszego z drugą stroną obwodnicy. – Normalnie podróż do centrum handlowego Auchan zajmowała 10 minut piechotą, a obecnie jest możliwa tylko autobusem, który w obecnych warunkach jeździ albo nie jeździ. Wiadomo jak te sprawy teraz wyglądają – żali się Bartosz Kusz, mieszkaniec Karczemek. 


alt


Na ten problem natychmiastowej solucji jednak nie ma. Są za to zapewnienia pracowników nadzoru. - Oddanie do użytku kładki nad obwodnicą do Auchan planowane jest w pierwszej kolejności, będzie to jakoś sierpień, wrzesień 2011 roku - uspokaja Tomasz Studnicki.


alt


Inwestycja po zakończeniu zapewnić ma szybkie i bezkolizyjne połączenia lotniska Rębiechowo, obiektów sportowych na terenie miasta oraz Obwodnicy Trójmiasta z centrum Gdańska, poprzez połączenie z trwającym obecnie ostatnim etapem prac nad trasą W-Z. Wartość projektu wynosi 262 392 035 zł z czego 173 932 648 pokrywa europejski fundusz spójności.
Rafał Szultk  

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież