Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Węzeł Karczemki buduje się we dnie i w nocy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:00

altOdwiedziliśmy budowany przez GDDKiA Węzeł Karczemki.


Rozbudowa węzła jest inwestycją finansowaną ze środków Unii Europejskiej, zgodnie z umową o dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.  GDDKiA zawarła umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex S.A, która to firma zobowiązana jest do zakończenia robót do dnia 15 maja 2012 roku. Czy uda im się? Ku uciesze kierowców wszystko wskazuje na to, że tak. 


Prace trwają
Co obecnie dzieje się w na terenie budowy i jak wygląda postęp prac dopiero co się przekonaliśmy.
- Po zdemontowaniu istniejącej obwodnicy Trójmiasta, to znaczy nitki do Tczewa, zdemontowano także wiadukt nad obwodnicą. Obecnie na jego miejsce budowany jest nowy wiadukt plus nowa jezdnia zbiorczo rozprowadzająca oraz dojazd do Auchan. W miejscu gdzie przebiegała linia kolejowa pod obwodnicą trójmiasta  budowanych jest 5 nowych obiektów po których będzie później poprowadzony ruch łącznicami i obwodnicą trójmiasta. Później, w kierunku węzła karczemki, wybudowana zostanie kładka dla pieszych oraz tunel pod obwodnicą trójmiasta który będzie prowadził ruch do centrum handlowego Auchan – tłumaczy Tomasz Studnicki, inspektor nadzoru robót mostowych pracujący przy projekcie.


alt


Według założeń, w ramach rozbudowy węzła, który otrzyma kształt pełnej koniczyny powstanie na nim 11 wiaduktów o łącznej długości 585 metrów, 12 łącznic drogowych, przepust Potoku Strzyży o długości 105 metrów przystosowany także jako przejście dla zwierząt, kładka dla pieszych o długości 73 metrów oraz trzeci dodatkowy pas ruchu Obwodnicy Trójmiasta na odcinku ok. 3,5 km dla jezdni w kierunku Gdyni i Tczewa. Całkowita długość rozbudowywanych tras wynosić będzie 18 830 metrów. 


alt


Budujemy mosty
Przebudowywane obiekty inżynierskie przewidują założenia dotyczące planowanej budowy Kolei Metropolitalnej, z uwzględnieniem odpowiedniej rozpiętości wiaduktów i skrajni obiektów. -Idąc dalej w kierunku ulicy Kartuskiej, budowany jest nowy wiadukt równoległy do istniejącego, prowadzącego ruch nad obwodnica trójmiasta oraz przygotowywane jest miejsce do budowy dwóch nowych wiaduktów, które będą prowadziły łącznice równoległe do ulicy Kartuskiej. - W sumie jest tu budowanych 11 obiektów mostowych dla samego węzła. Są to obiekty różnej konstrukcji - obiekty sprężone, obiekty stalowe oraz obiekty z belek prefabrykowanych. Dotychczasowe obiekty takie jak na przykład wiadukt prowadzący obwodnicę nad starym wałem kolejowym, będą całkowicie zdemontowane i zbudowane na nowo – mówi inspektor Tomasz Studnicki. 


alt


Usterka

Budowlańcy nie ustrzegli się jednak problemów technicznych. Podczas budowy jednego z wiaduktów doszło do usterki budowlanej, która sprawiła ze słupy podtrzymujące obwodnicę zaczęły się odchylać od pionu. -przyczyną było prowadzenie robót w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji, aczkolwiek obfite opady też miały na to wpływ. Obiekt jest w tej chwili podparty tymczasowa podporą i do czasu w którym zostanie rozebrany w ten sposób będzie funkcjonować – wyjaśnia Tomasz Studnicki. 


alt


Zima nie straszna
- Wszyscy się nastawiamy na to, żeby zrobić wszystko na czas, natomiast technologia i reżim technologiczny jest taki, że pewnych prac nie będzie można wykonywać w okresie niskich temperatur. Te które będzie można wykonać na pewno zostaną wykonane bez względu na pogodę. Trudno mi oszacować, ale myślę, że w tym momencie nad całym projektem pracuje pewnie około dwustu pracowników. Prace trwają we dnie i w nocy – mówi Studnicki. 


alt


Rozwiązania tymczasowe
Póki co, mieszkańcy ulicy Kartuskiej uszczęśliwieni zostali rondem, które blokuje ruch równie skutecznie jak funkcjonująca uprzednio sygnalizacja świetlna. - Rondo zastępcze funkcjonowało będzie orientacyjnie do czerwca – lipca przyszłego roku, czyli do momentu w którym gotowy będzie nowy wiadukt - mówi inspektor Studnicki.
Mieszkańcy Karczemek uskarżają się także na brak połączenia pieszego z drugą stroną obwodnicy. – Normalnie podróż do centrum handlowego Auchan zajmowała 10 minut piechotą, a obecnie jest możliwa tylko autobusem, który w obecnych warunkach jeździ albo nie jeździ. Wiadomo jak te sprawy teraz wyglądają – żali się Bartosz Kusz, mieszkaniec Karczemek. 


alt


Na ten problem natychmiastowej solucji jednak nie ma. Są za to zapewnienia pracowników nadzoru. - Oddanie do użytku kładki nad obwodnicą do Auchan planowane jest w pierwszej kolejności, będzie to jakoś sierpień, wrzesień 2011 roku - uspokaja Tomasz Studnicki.


alt


Inwestycja po zakończeniu zapewnić ma szybkie i bezkolizyjne połączenia lotniska Rębiechowo, obiektów sportowych na terenie miasta oraz Obwodnicy Trójmiasta z centrum Gdańska, poprzez połączenie z trwającym obecnie ostatnim etapem prac nad trasą W-Z. Wartość projektu wynosi 262 392 035 zł z czego 173 932 648 pokrywa europejski fundusz spójności.
Rafał Szultk  

Fot. Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież