ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Burza w pomorskiej kardiologii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:58

altNa 2011 roku aż trzy trójmiejskie oddziały kardiologii nie otrzymały kontraktów NFZ na świadczenie usług. Pieniądze trafią do prywatnych placówek położonych w głębi województwa, oddziałom w Gdańsku i Gdyni grozi likwidacja. Nowe placówki prowadzić będą głównie terapię inwazyjną (pomoc na przykład w przypadkach zawałów serca), niestety kosztem ograniczenia terapii nieinwazyjnej i profilaktycznej.


Łącznie 15 milionów złotych trafi do, prowadzonych przez Pomorskie Centra Kardiologiczne S.A., placówek w Wejherowie i Starogardzie Gdańskim. Nie zakontraktowano usług na nadchodzący rok w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, Szpitalu Studenckim i oddziale kardiologii w Pomorskim Centrum Traumatologii. Oddziałom kardiologii tych placówek grozi likwidacja.


Wątpliwości budzi sam fakt, że prywatna spółka, Pomorskie Centra Kardiologiczne, za zgodą władz wojewódzkich, wynajmuje pomieszczenia w marszałkowskim szpitalu w Wejherowie, co może doprowadzić do likwidacji innych oddziałów kardiologicznych w szpitalach marszałkowskich. Lokalni politycy prześcigają się w apelach do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Wojewody.


- NFZ jest właściwie instytucją „parabankową”, organizujemy konkursy i to konkursy decydują, kto otrzyma pieniądze. Mamy bardzo ograniczone pole manewru - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.


alt


Oddział kardiologiczny w Pomorskim Centrum Traumatologii nie otrzymal kontraktu z NFZ


Pomorskie Centra Kardiologiczne to spółka oparta na wielu kardiologicznych autorytetach. Do niedawna, szef rady nadzorczej spółki był prof. dr hab. Grzegorz Raczak, szef II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, który jak podaje branżowy serwis informacyjny rynekzdrowia.pl: „wycofał się z działalności Pomorskich Centrów [Kardiologicznych] po tym, gdy zorientował się, że w sytuacji deficytu środków w kasie NFZ, Centra zagrożą istnieniu oddziałów kardiologicznych w Gdyni i Gdańsku.” (prezes PCK, Radosław Targoński twierdzi, że otrzymał list od Raczaka w tej sprawie w listopadzie).


Prof. Raczak sprawuje także  funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. kardiologii i w 2008 roku opiniował (pozytywnie) rejestrację spółki PCK. Jako urzędnik państwowy nie powinien orzekać w sprawie, w której dochodzi do konfliktu interesów, więc, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, rozważa jego odwołanie, ale kadencja profesora upływa w grudniu br. Trudno uwierzyć, że konsultant wojewódzki i specjalista tej rangi, dopiero teraz zdał sobie sprawę z zagrożenia. Profesor Raczak jest także współwłaścicielem spółki „Kardiorytm” działającej w budynku Szpitala Studenckiego. Spółka otrzymała kontrakt NFZ na rok 2011 na sumę około 209 tysięcy złotych.


Innym specjalistą zasiadającym w radzie nadzorczej spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne jest Andrzej Rynkiewicz, Kierownik I Kliniki Chorób Serca UCK, były (lata 2005-2006)  wojewódzki konsultant ds kardiologii.


Do 2008 roku normy zakładały, że na 0,5 miliona mieszkańców, przypadać powinno jedno centrum kardiologii inwazyjnej, później normy zmieniono - 1 centrum na 250 tys mieszkańców. W województwie działać będzie w przyszłym roku 9 takich centrów na 2,2 miliona mieszkańców, więc normy zostaną utrzymane. Skąd burza wokół trójmiejskiej kardiologii? Nieoficjalnie pracownicy NFZ przyznają, że kardiologia to po prostu świetny biznes, a prywatne spółki wiedzą już, że opłaca się inwestować w centra kardiologiczne. 
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież