Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Burza w pomorskiej kardiologii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:58

altNa 2011 roku aż trzy trójmiejskie oddziały kardiologii nie otrzymały kontraktów NFZ na świadczenie usług. Pieniądze trafią do prywatnych placówek położonych w głębi województwa, oddziałom w Gdańsku i Gdyni grozi likwidacja. Nowe placówki prowadzić będą głównie terapię inwazyjną (pomoc na przykład w przypadkach zawałów serca), niestety kosztem ograniczenia terapii nieinwazyjnej i profilaktycznej.


Łącznie 15 milionów złotych trafi do, prowadzonych przez Pomorskie Centra Kardiologiczne S.A., placówek w Wejherowie i Starogardzie Gdańskim. Nie zakontraktowano usług na nadchodzący rok w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, Szpitalu Studenckim i oddziale kardiologii w Pomorskim Centrum Traumatologii. Oddziałom kardiologii tych placówek grozi likwidacja.


Wątpliwości budzi sam fakt, że prywatna spółka, Pomorskie Centra Kardiologiczne, za zgodą władz wojewódzkich, wynajmuje pomieszczenia w marszałkowskim szpitalu w Wejherowie, co może doprowadzić do likwidacji innych oddziałów kardiologicznych w szpitalach marszałkowskich. Lokalni politycy prześcigają się w apelach do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Wojewody.


- NFZ jest właściwie instytucją „parabankową”, organizujemy konkursy i to konkursy decydują, kto otrzyma pieniądze. Mamy bardzo ograniczone pole manewru - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.


alt


Oddział kardiologiczny w Pomorskim Centrum Traumatologii nie otrzymal kontraktu z NFZ


Pomorskie Centra Kardiologiczne to spółka oparta na wielu kardiologicznych autorytetach. Do niedawna, szef rady nadzorczej spółki był prof. dr hab. Grzegorz Raczak, szef II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, który jak podaje branżowy serwis informacyjny rynekzdrowia.pl: „wycofał się z działalności Pomorskich Centrów [Kardiologicznych] po tym, gdy zorientował się, że w sytuacji deficytu środków w kasie NFZ, Centra zagrożą istnieniu oddziałów kardiologicznych w Gdyni i Gdańsku.” (prezes PCK, Radosław Targoński twierdzi, że otrzymał list od Raczaka w tej sprawie w listopadzie).


Prof. Raczak sprawuje także  funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. kardiologii i w 2008 roku opiniował (pozytywnie) rejestrację spółki PCK. Jako urzędnik państwowy nie powinien orzekać w sprawie, w której dochodzi do konfliktu interesów, więc, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, rozważa jego odwołanie, ale kadencja profesora upływa w grudniu br. Trudno uwierzyć, że konsultant wojewódzki i specjalista tej rangi, dopiero teraz zdał sobie sprawę z zagrożenia. Profesor Raczak jest także współwłaścicielem spółki „Kardiorytm” działającej w budynku Szpitala Studenckiego. Spółka otrzymała kontrakt NFZ na rok 2011 na sumę około 209 tysięcy złotych.


Innym specjalistą zasiadającym w radzie nadzorczej spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne jest Andrzej Rynkiewicz, Kierownik I Kliniki Chorób Serca UCK, były (lata 2005-2006)  wojewódzki konsultant ds kardiologii.


Do 2008 roku normy zakładały, że na 0,5 miliona mieszkańców, przypadać powinno jedno centrum kardiologii inwazyjnej, później normy zmieniono - 1 centrum na 250 tys mieszkańców. W województwie działać będzie w przyszłym roku 9 takich centrów na 2,2 miliona mieszkańców, więc normy zostaną utrzymane. Skąd burza wokół trójmiejskiej kardiologii? Nieoficjalnie pracownicy NFZ przyznają, że kardiologia to po prostu świetny biznes, a prywatne spółki wiedzą już, że opłaca się inwestować w centra kardiologiczne. 
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież