Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Burza w pomorskiej kardiologii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:58

altNa 2011 roku aż trzy trójmiejskie oddziały kardiologii nie otrzymały kontraktów NFZ na świadczenie usług. Pieniądze trafią do prywatnych placówek położonych w głębi województwa, oddziałom w Gdańsku i Gdyni grozi likwidacja. Nowe placówki prowadzić będą głównie terapię inwazyjną (pomoc na przykład w przypadkach zawałów serca), niestety kosztem ograniczenia terapii nieinwazyjnej i profilaktycznej.


Łącznie 15 milionów złotych trafi do, prowadzonych przez Pomorskie Centra Kardiologiczne S.A., placówek w Wejherowie i Starogardzie Gdańskim. Nie zakontraktowano usług na nadchodzący rok w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, Szpitalu Studenckim i oddziale kardiologii w Pomorskim Centrum Traumatologii. Oddziałom kardiologii tych placówek grozi likwidacja.


Wątpliwości budzi sam fakt, że prywatna spółka, Pomorskie Centra Kardiologiczne, za zgodą władz wojewódzkich, wynajmuje pomieszczenia w marszałkowskim szpitalu w Wejherowie, co może doprowadzić do likwidacji innych oddziałów kardiologicznych w szpitalach marszałkowskich. Lokalni politycy prześcigają się w apelach do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Wojewody.


- NFZ jest właściwie instytucją „parabankową”, organizujemy konkursy i to konkursy decydują, kto otrzyma pieniądze. Mamy bardzo ograniczone pole manewru - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.


alt


Oddział kardiologiczny w Pomorskim Centrum Traumatologii nie otrzymal kontraktu z NFZ


Pomorskie Centra Kardiologiczne to spółka oparta na wielu kardiologicznych autorytetach. Do niedawna, szef rady nadzorczej spółki był prof. dr hab. Grzegorz Raczak, szef II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, który jak podaje branżowy serwis informacyjny rynekzdrowia.pl: „wycofał się z działalności Pomorskich Centrów [Kardiologicznych] po tym, gdy zorientował się, że w sytuacji deficytu środków w kasie NFZ, Centra zagrożą istnieniu oddziałów kardiologicznych w Gdyni i Gdańsku.” (prezes PCK, Radosław Targoński twierdzi, że otrzymał list od Raczaka w tej sprawie w listopadzie).


Prof. Raczak sprawuje także  funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. kardiologii i w 2008 roku opiniował (pozytywnie) rejestrację spółki PCK. Jako urzędnik państwowy nie powinien orzekać w sprawie, w której dochodzi do konfliktu interesów, więc, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, rozważa jego odwołanie, ale kadencja profesora upływa w grudniu br. Trudno uwierzyć, że konsultant wojewódzki i specjalista tej rangi, dopiero teraz zdał sobie sprawę z zagrożenia. Profesor Raczak jest także współwłaścicielem spółki „Kardiorytm” działającej w budynku Szpitala Studenckiego. Spółka otrzymała kontrakt NFZ na rok 2011 na sumę około 209 tysięcy złotych.


Innym specjalistą zasiadającym w radzie nadzorczej spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne jest Andrzej Rynkiewicz, Kierownik I Kliniki Chorób Serca UCK, były (lata 2005-2006)  wojewódzki konsultant ds kardiologii.


Do 2008 roku normy zakładały, że na 0,5 miliona mieszkańców, przypadać powinno jedno centrum kardiologii inwazyjnej, później normy zmieniono - 1 centrum na 250 tys mieszkańców. W województwie działać będzie w przyszłym roku 9 takich centrów na 2,2 miliona mieszkańców, więc normy zostaną utrzymane. Skąd burza wokół trójmiejskiej kardiologii? Nieoficjalnie pracownicy NFZ przyznają, że kardiologia to po prostu świetny biznes, a prywatne spółki wiedzą już, że opłaca się inwestować w centra kardiologiczne. 
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież