Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Burza w pomorskiej kardiologii

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:58

altNa 2011 roku aż trzy trójmiejskie oddziały kardiologii nie otrzymały kontraktów NFZ na świadczenie usług. Pieniądze trafią do prywatnych placówek położonych w głębi województwa, oddziałom w Gdańsku i Gdyni grozi likwidacja. Nowe placówki prowadzić będą głównie terapię inwazyjną (pomoc na przykład w przypadkach zawałów serca), niestety kosztem ograniczenia terapii nieinwazyjnej i profilaktycznej.


Łącznie 15 milionów złotych trafi do, prowadzonych przez Pomorskie Centra Kardiologiczne S.A., placówek w Wejherowie i Starogardzie Gdańskim. Nie zakontraktowano usług na nadchodzący rok w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie, Szpitalu Studenckim i oddziale kardiologii w Pomorskim Centrum Traumatologii. Oddziałom kardiologii tych placówek grozi likwidacja.


Wątpliwości budzi sam fakt, że prywatna spółka, Pomorskie Centra Kardiologiczne, za zgodą władz wojewódzkich, wynajmuje pomieszczenia w marszałkowskim szpitalu w Wejherowie, co może doprowadzić do likwidacji innych oddziałów kardiologicznych w szpitalach marszałkowskich. Lokalni politycy prześcigają się w apelach do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Wojewody.


- NFZ jest właściwie instytucją „parabankową”, organizujemy konkursy i to konkursy decydują, kto otrzyma pieniądze. Mamy bardzo ograniczone pole manewru - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego NFZ.


alt


Oddział kardiologiczny w Pomorskim Centrum Traumatologii nie otrzymal kontraktu z NFZ


Pomorskie Centra Kardiologiczne to spółka oparta na wielu kardiologicznych autorytetach. Do niedawna, szef rady nadzorczej spółki był prof. dr hab. Grzegorz Raczak, szef II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, który jak podaje branżowy serwis informacyjny rynekzdrowia.pl: „wycofał się z działalności Pomorskich Centrów [Kardiologicznych] po tym, gdy zorientował się, że w sytuacji deficytu środków w kasie NFZ, Centra zagrożą istnieniu oddziałów kardiologicznych w Gdyni i Gdańsku.” (prezes PCK, Radosław Targoński twierdzi, że otrzymał list od Raczaka w tej sprawie w listopadzie).


Prof. Raczak sprawuje także  funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. kardiologii i w 2008 roku opiniował (pozytywnie) rejestrację spółki PCK. Jako urzędnik państwowy nie powinien orzekać w sprawie, w której dochodzi do konfliktu interesów, więc, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, rozważa jego odwołanie, ale kadencja profesora upływa w grudniu br. Trudno uwierzyć, że konsultant wojewódzki i specjalista tej rangi, dopiero teraz zdał sobie sprawę z zagrożenia. Profesor Raczak jest także współwłaścicielem spółki „Kardiorytm” działającej w budynku Szpitala Studenckiego. Spółka otrzymała kontrakt NFZ na rok 2011 na sumę około 209 tysięcy złotych.


Innym specjalistą zasiadającym w radzie nadzorczej spółki Pomorskie Centra Kardiologiczne jest Andrzej Rynkiewicz, Kierownik I Kliniki Chorób Serca UCK, były (lata 2005-2006)  wojewódzki konsultant ds kardiologii.


Do 2008 roku normy zakładały, że na 0,5 miliona mieszkańców, przypadać powinno jedno centrum kardiologii inwazyjnej, później normy zmieniono - 1 centrum na 250 tys mieszkańców. W województwie działać będzie w przyszłym roku 9 takich centrów na 2,2 miliona mieszkańców, więc normy zostaną utrzymane. Skąd burza wokół trójmiejskiej kardiologii? Nieoficjalnie pracownicy NFZ przyznają, że kardiologia to po prostu świetny biznes, a prywatne spółki wiedzą już, że opłaca się inwestować w centra kardiologiczne. 
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież