Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prezydent Komorowski odsłonił pomnik Tatara na Oruni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 listopada 2010 19:21

altW parku Oruńskim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Tatara RP. Obelisk autorstwa Sławoja Ostrowskiego z gdańskiego ASP, przedstawia naturalnej wielkości Tatara w mundurze Pierwszego Szwadronu 13. Pułku Ułanów, składającego się wyłącznie z Tatarów i walczącego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w wojnie polsko-radzieckiej. Polscy Tatarzy od dawna zabiegali o postawienie pomnika.

W uroczystości, mimo niesprzyjającej aury, udział wzięli m.in. Prezydent Polski, Bronisław Komorowski i prezydent miasta Paweł Adamowicz, ponadto przedstawiciele mniejszości tatarskiej, młodzież z gimnazjów i szkół średnich.


alt


alt


Przypominano o sześćsetletnim patriotyzmie Tatarów, którzy od Grunwaldu po drugą wojnę światową mężnie walczyli za swoją ojczyznę – Polskę.
- Tatarzy nie zawsze byli przez Rzeczpospolitą rozpieszczani, ale jak Tatar pokocha to kocha całym sercem - podkreślał Komorowski, który z rąk Tatarów otrzymał najwyższe odznaczenie, Medal Gwiazdy Orientu.


alt


alt


Prezydent zwrócił także uwagę na udział Tatarów we wszystkich ważnych dla kraju bitwach. - Nie było takiego wroga, na którym nie wyszczerbiliby miecza. Gorąca krew tatarska lała się we wszystkich powstaniach, począwszy od Kościuszkowskiego - mówił.
Komorowski przypominał także tradycje Rzeczpospolitej wielu narodów, gdzie wartościami były tolerancja i kooperacja, o których nie możemy zapominać w momencie, gdy obejmujemy prezydencję Unii Europejskiej.
- Święć się nadal piękny blasku asymilacyjny dawnej Rzeczpospolitej - zakończył Komorowski.


alt


alt


Prezydent Gdańska mówił o szczególności miasta, w którym w 1945 roku spotkało się tak wielu różnych ludzi, którzy nauczyli się żyć wspólnie i podkreślił, że Tatarzy gdańscy, pielęgnując pamięć przodków i ucząc gdańszczan o swoich korzeniach sprawiają, że „wszyscy jesteśmy Tatarami”.


alt


W trakcie uroczystości Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, poprowadził modlitwę ekumeniczną, złożono też wieńce pod odsłoniętym pomnikiem.

(wie) 

Fot. Maciej Kostun


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież