Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kontrpasy kontra kierowcy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 10 lipca 2010 11:09

altCzy poruszający się po centrum Gdańska rowerzyści uzyskali status nietykalnych? Niby nadal obowiązują ich klasyczne przepisu o ruchu drogowym, ale wolno im więcej niż kierowcom samochodów. Mogą na przykład jeździć „pod prąd” po drogach jednokierunkowych.  Umożliwiają im tzw. kontrpasy – wynalazek u jednych budzący oburzenie, przez innych wychwalany pod niebiosa. Do tych ostatnich należą rzecz jasna sami zainteresowani oraz władze miasta.


O co chodzi z tym wynalazkiem? Najprościej mówiąc na wszystkich ulicach jednokierunkowych w ścisłym centrum miasta wydzielono specjalne pasy skierowane w stronę przeciwną niż nakazują to znaki drogowe. W rezultacie rowerzyści mogą jeździć po jezdniach w obu kierunkach, a kierowcy samochodów muszą uważać, na właścicieli jednośladów. Na początek „poszła” ul. Ogarna, gdzie kontrpas graniczy nie tylko z jezdnią, ale i pasem wydzielonym do parkowania. Władze Gdańska zapewniają, że to rozwiązanie sprawdza się w innych europejskich miastach, gdzie samochody i rowery poruszają się po ulicach w pełnej harmonii. Czy podobnie będzie i u nas? Rowerzyści są bezkrytyczni wobec tego nowatorskiego rozwiązania. Kierowcy samochodów niekoniecznie. Jednak w Gdańsku ich opinii najpewniej nikt nie wysłucha. A oni zdanie o rowerzystach często mają nienajlepsze.


- Takie rozwiązanie może być problematyczne – mówi Janusz Ryżewski, prezes korporacji Hallo Taxi. – Rowerzyści po prostu sami nie stosują się do obowiązujących ich przepisów. Na kontrapasach jeszcze może nie zdążyli wsławić się czymś skrajnie negatywnym, ale nie ma pewności, ze nie będzie dochodzić do kolizji rowerów z kierowcami. Moja opinia wynika z obserwacji ruchu rowerowego na ulicach Gdańska. Rowerzyści nie przeprowadzają rowerów na pasach, a przejeżdżają po nich w pełnym pędzie. Zresztą w ogóle jeżdżą za szybko po ścieżkach rowerowych, bywa że nie zwracają uwagi na innych użytkowników drogi.


A inni użytkownicy też nie są zadowoleni z rowerowych przywilejów.
- Ktoś powinien nauczyć ich rozumu! – oburza się pan Andrzej, kierowca i mieszkaniec ul. Ogarnej. -  Jeżdżą jak chcą, na nikogo nie zwracają uwagi. Na chodniku i na jezdni, zawsze z nimi jest problem. A na zebrach nagminnie łamią przepisy. Szkoda, że tego jakoś nigdy Straż Miejska nie widzi!
Niestety, władze Gdańska nie dostrzegają problemu. Jeśli już jakieś restrykcje wymyślą, to zawsze są one skierowane przeciwko użytkownikom samochodów. Trudno się zresztą dziwić, mandat łatwiej wydębić od kierowcy a i ścieżkę rowerową łatwiej wybudować niż naprawić wszystkie dziury w jezdniach. Cykliści przecież zawsze są niewinni.
dol


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież