Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

UG chce zachować tempo rozwoju

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 16 lipca 2010 16:07

altRozmowa z prof.  dr hab. Mirosławem Krajewskim, prorektorem ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego.

- Od kilku lat widzimy dynamiczną rozbudowę Uniwersytetu Gdańskiego. Jakie budynki powstaną w najbliższym czasie?
Mirosław Krajewski: Jeżeli chodzi o rozbudowę Uniwersytetu Gdańskiego, to główna rozbudowa będzie się koncentrować wokół kampusu Oliwa oraz dwóch kampusów historycznych, czyli kampusu sopockiego i kampusu związanego z wydziałem Oceanografii i Geografii w Gdyni. Rozbudowa kampusu ma na celu powstanie silnego ośrodka akademickiego, który się będzie liczył i konkurował w kraju z innymi uczelniami. Już rozpoczęła się budowa wydziału Biologii, za kilka miesięcy rozpoczniemy budowę wydziału Chemii. W dalszym planie jest gmach Neofilologii. Myślimy również o budowie dwóch akademików studenckich – jednego przy rektoracie, drugiego w Sopocie. W akademikach planujemy stworzyć przedszkole z którego mogłyby korzystać dzieci studentów i pracowników naukowych.

- Widać, że najbardziej zaawansowane prace są przy wydziale Biologii, zaraz potem ma powstać Chemia. Kiedy studenci będą mogli się cieszyć z nowych budynków?
Mirosław Krajewski: Jeżeli chodzi o wydział Biologii to budowa już trwa, widać już pierwsze efekty. Zakończenie prac planowane jest na 2011 rok. Zaraz obok powstanie wydział Chemii, który ma być zbudowany do końca czerwca 2012 roku. Pierwsze prace przy tym wydziale rozpoczną się prawdopodobnie już na jesieni tego roku.

- Kampus UG rozwija się dynamicznie, ale pojawiają się również pewne problemy. Dzisiaj duża część kampusu w Oliwie jest ogrodzona. Jakiś czas temu studenci protestowali w tej sprawie. Czy Uniwersytet zdecydował się na kompleksowe rozwiązanie tej kwestii?
Mirosław Krajewski: Społeczność akademicka jest faktycznie w tej kwestii podzielona. Część jest przeciwko, część jest za. Z mojej strony mogę powiedzieć, że dzięki temu rozwiązaniu duża część studentów czuje się bezpieczniej. Wcześniej studenci informowali mnie, że na teren kampusu przychodzili różni ludzie, którzy niezbyt elegancko zachowywały się wobec studentów. Płot postawiony wokół kampusu pomógł rozwiązać tą sprawę. Nie mówiąc już o dużo łatwiejszym zapewnieniu ochrony poszczególnym wydziałom po ich zamknięciu o godzinie 22.

- Porozmawiajmy może o starych budynkach UG. Duża część wydziałów będzie się przeprowadzać do nowych siedzib. Co stanie się ze starszymi obiektami?
Mirosław Krajewski: Jeżeli chodzi o stare budynki, to w planach UG jest sprzedaż lub zmiana przeznaczenia nieruchomości w których mieściły się do tej pory instytucje wydziału Nauk Społecznych. Chcemy również zagospodarować budynek wydziału Geografii. Uruchomiliśmy już przetarg na nieruchomość na ulicy Wosia Budzisza w Sopocie.  Niestety nie został rozstrzygnięty przetarg na nieruchomość przy ulicy Dmowskiego. Będziemy myśleć co dalej zrobić z tą nieruchomością. Oczywiście planowane sprzedaże są związane z efektywnym zarządzaniem środkami finansowymi w UG. Pozyskane z tego tytułu środki będą wspomagać dalszy rozwój kampusów Uniwersytetu Gdańskiego.

- Mieszkańcy Trójmiasta widzą rozwój kampusów. Niektóre nowe budynki w porównaniu z dawnymi na pewno robią wrażenie. Czy nie obawia się pan jednak, że z powodu coraz mniejszej liczby studentów w związku z nadchodzącym niżem demograficznym, nie będzie się miał kto w nich uczyć? Czy przy powstawaniu projektów nowych wydziałów wzięto pod uwagę te czynniki?

Mirosław Krajewski: Oczywiście problem demograficzny jest bardzo ważny i trzeba go brać pod uwagę przy planach budowy, a w szczególności przy strategii rozwoju UG. Jestem prorektorem do spraw rozwoju i finansów w związku z tym co jakiś czas spotykam się w gronie innych prorektorów polskich uniwersytetów, gdzie dyskutujemy na temat niżu, którego będziemy świadkami do roku 2013. Przyjęte przez nas rozwiązanie planuje zachowani dotychczasowego tempa rozwoju, przy jednoczesnym oferowaniu studentom nowych kierunków kształcenia. To może spowodować, że ci którzy już mają jakiś dyplom, być może zechcą studiować te kierunki, które są teraz oczekiwane przez gospodarkę. Duży nacisk będziemy również kłaść na kierunki interdyscyplinarne, które pozwolą studentom na zdobycie szerokiej wiedzy z różnych jej dziedzin.

- Jak pan sobie wyobraża Uniwersytet Gdański za dziesięć lat? Jak będzie się według pana wtedy prezentowała baza materialna UG?
Mirosław Krajewski: Mogę tylko powiedzieć, że moim marzeniem jest, aby Uniwersytet Gdański był za dziesięć lat wiodącym centrum akademickim nie tylko w kraju, ale również jednym z głównych ośrodków naukowych w basenie Morza Bałtyckiego. Mam nadzieję, że to marzenie się spełni.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież