“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gospodarka pomorska po transformacji

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 lipca 2010 07:42

altGospodarka pomorska po transformacji.

Sytuacja gospodarcza w województwie pomorskim, wynikiem wizji gospodarczej, działania „niewidzialnej ręki rynku”, czyli zaprzyjaźnionych „działaczy gospodarczych”, czy też chaosu i niekompetencji władz lokalnych i braku pomysłu władz centralnych?


W ciągu minionych dwudziestu lat wolnej polski krajobraz gospodarczy Pomorza uległ drastycznej zmianie. Wpływ na taką sytuację miało wiele różnych czynników w zależności od działu gospodarki.


Rolnictwo

W części zachodniej i wschodniej województwa pomorskiego w roku 1989 znaczna część areału ziemi ornej była wykorzystywana w produkcji rolnej w formie kolektywnej własności. W tych rejonach występowało szczególnie dużo Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Spółdzielni Produkcyjnych, a prywatna forma gospodarstw rolnych była w mniejszości. Zmiany makroekonomiczne, które nastąpiły po roku 1989 spowodowały masowe, niekontrolowane bankructwa gospodarstw rolnych o tak zwanej uspołecznionej formie własności. Poniżej dane o ilości pracujących w rolnictwie w województwie pomorskim w latach 2000 – 2008.


PRACUJĄCY W ROLNICTWIE WEDŁUG WOJEWÓDZTW

rok

2000

2005

2007

2008

na 100 ha użytków rolnych

Pomorskie

107626

57087

57097

57192

7,5

GUS „Rocznik Statystyczny Rolnictwa Warszawa 2009”


W latach wcześniejszych, po roku 1989, ten trend ubytku miejsc pracy w rolnictwie wyglądał jeszcze bardzie dramatycznie. Spowodowało to olbrzymi wzrost ludności wykluczonej z życia zawodowego. Należy pamiętać, że w tym samym czasie, na początku lat 90-tych następowały inne procesy gospodarcze potęgujące niekorzystną sytuację, jeśli chodzi o miejsca pracy.


Porty

Po 1989 roku nastąpiła zasadnicza zmiana struktury i kierunków polskiego handlu zagranicznego. Gwałtownie zmalały lub zanikły obroty z Chinami i krajami arabskimi oraz innymi krajami będącymi w strefie wpływów ZSRR. Ostateczny rozpad RWPG spowodował lawinowy spadek przeładunków w portach Gdańska i Gdyni. Jeszcze na początku lat 90-tych w trójmiejskich portach przeładowywano olbrzymie ilości nawozów sztucznych, sody kalcynowanej, stali konstrukcyjnej i innych ładunków eksportowanych z polski. W relacji importowej przeładowywano zboża, makuchy i inne produkty żywnościowe. Ogólnie rzecz biorąc duże ilości drobnicy konwencjonalnej. Oba trójmiejskie porty zatrudniały dokerów niemal z całego województwa pomorskiego, a rozkład jazdy pociągów w relacji Gdynia – Kościerzyna był dostosowany do zmian w porcie gdyńskim. W latach minionych W Gdyni i Gdańsku przeładowywano również duże ilości ładunków masowych takich jak węgiel, rudy, siarka i wiele innych. Obecnie przeładowuje się znacznie mniej drobnicy konwencjonalnej, drastycznemu ograniczeniu uległ również przeładunek towarów masowych. Zmiana struktury handlu zagranicznego, jak również standaryzacja przewozów morskich (konteneryzacja) wymusił rozwój logistyki tych ładunków a w tym konieczność budowy terminali kontenerowych i RORO. Obecnie porty w Gdyni jak i w Gdańsku dysponują takimi terminalami, a w Gdańsku oddano do użytku terminal zdolny przyjmować nawet kontenerowce oceaniczne. Obsługa tego typu ładunków oczywiście wymaga istnienia odpowiednich terminali w portach, ale co równie ważne całej infrastruktury transportowej na lądzie. Brak wystarczającej sieci dróg szybkiego ruchu i autostrad oraz infrastruktury kolejowej uniemożliwia większy rozwoju przeładunków kontenerów w rejonie Trójmiasta. Lądowa infrastruktura transportowa jest warunkiem koniecznym, pozwalającym regularnie, szybko wywieźć w głąb kraju, ale również regionu Europy Środkowo-Wschodniej zwiększonej ilości ładunków kontenerowych. Często z powyższych powodów sprawniej wozi się do Polski kontenery z Hamburga, czy też Antwerpi transportem samochodowym. Obecnie porty Gdańska i Gdyni nie stanowią już tak wielkiego rezerwuaru miejsc pracy dla ludności województwa pomorskiego.


Żegluga

Wchodząc w okres przemian gospodarczych w województwie pomorskim mieliśmy zlokalizowane dwie duże firmy żeglugowe: Polskie Linie Oceaniczne, wówczas największy polski armator w przewozach drobnicowych i Chipolbrok Chińsko – Polskie towarzystwo Żeglugowe. W początku lat 90-tych zdemolowano PLO, dzieląc to przedsiębiorstwo, podejmując fatalne w skutkach decyzje gospodarcze. Obecnie Polskie Linie Oceaniczne S.A. i ich operator POL-Levant Sp. z o.o. walczą o przetrwanie. Przy czym niezrozumiała jest postawa Agencji Rozwoju Przemysłu, udziałowca PLO i właściciela POL-Euro, która to agencja prowadzi niezdrową konkurencję pomiędzy podmiotami, których jest właściwie właścicielem, Chipolbrok działa prężnie radząc sobie ze zmienną koniunkturą na rynkach żeglugowych.


Stocznie

Sztandarowa gałąź gospodarki w naszym województwie, niezwykle istotna dla całej gospodarki narodowej. Przemysł stoczniowy wytwarza produkty wysoko przetworzone w dzisiejszych czasach wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Na potrzeby tej gałęzi gospodarki pracowało szkolnictwo zawodowe, instytuty i szkoły wyższe. Stocznie były powiązane z kooperantami z terenu całego kraju, Przyjmuje się, że jedno miejsce pracy w stoczni generuje siedem miejsc pracy w głębi kraju. W ostatnich latach podejmowano wobec stoczni w Gdańsku i Gdyni wiele irracjonalnych decyzji, które doprowadziły do upadku Stoczni Gdynia, dysponującej stosunkowo najnowocześniejszym potencjałem produkcyjnym. Na początku polskiej transformacji z powodów politycznych, w swoistej zemście, Premier Rakowski i jego rząd podjął decyzję o likwidacji Stoczni Gdańskiej. Spowodowało to wielkie perturbacje w funkcjonowaniu tego przedsiębiorstwa i z wielkim wysiłkiem doprowadzono do odwrócenia tej niefortunnej decyzji. Potem nastąpiło przyłączenie Stoczni Gdańskiej do Stoczni Gdynia. Następnie rozłączono te zakłady i sprywatyzowano Stocznię Gdańską. Po zmianie ekipy rządzącej w Polsce wykazano się kompletną ignorancją w sprawie sektora stoczniowego. W roku ubiegłym w sposób kompromitujący Skarb Państwa próbowano sprywatyzować Stocznie w Gdyni i Szczecinie. Właściciel, czyli Skarb Państwa, wykazał się kompletną biernością i bezradnością w kontaktach z Komisarzem Unii Europejskiej ds. Konkurencji w sprawie kwot produkcyjnych polskich stoczni oraz sposobu ich prywatyzacji. Ponurym żartem okazała się próba sprzedaży Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej katarskiemu inwestorowi, którego nawet nie znało Ministerstwo Skarbu. Można by to potraktować w kategoriach żartu gdyby nie fakt utraty miejsc pracy, które dotknęło tysięcy polskich pracowników. Nikt za to karygodne zaniedbanie nie poniósł nawet politycznej odpowiedzialności. Tak, więc na własne życzenie rządzących pozbyliśmy się ważnego sektora polskiej gospodarki. Wraz z upadkiem Stoczni Gdynia wielu kooperantów w województwie pomorskim straciło odbiorcę swoich usług i produktów. Stwarza to też duże kłopoty w działalności Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej oraz wielu instytucji związanych z przemysłem stoczniowym. W rejonie Trójmiasta powstało kilka małych stoczni produkujących małe jednostki pływające. Podmioty te z powodzeniem lokują swoją produkcję na zachodnich rynkach. Pojawia się wiele opinii o tym, iż w Europie produkcja stoczniowa nie ma szans z konkurencją dalekowschodnią. W Europie „ocalały” stocznie we Francji, Hiszpanii, Norwegii i Niemczech, w Polsce dość dobrze radzi sobie Gdańska Stocznia Remontowa. Stocznie te skoncentrowały się na budowie specjalistycznych jednostek o zaawansowanej technologii i to przyniosło im rynkowy sukces. Gdańska Stocznia Remontowa w celu zwiększenia swojego potencjału produkcyjnego przejęła Stocznię Północną. Kierownictwo GSR nie ustrzegło się również błędów, szczególnie próba spekulacji zabezpieczeniem kursów walutowych, tak zwane opcje spowodowały niebezpieczne turbulencje w działalności tego przedsiębiorstwa.


Grupa Lotos

W oparciu o Rafinerię Gdańską zbudowano koncern paliwowy LOTOS. W skład tego koncernu w naszym województwie weszła Rafineria Gdańska oraz PPiEZRiG Petrobaltic S.A. Koncern ten jest w fazie restrukturyzacji i w przypadku rafinerii południowych takich jak Jasło, Czechowice, trudno uznać ją za sukces, a w przypadku rafinerii Glimar w Gorlicach kompletna porażka. Grupa Lotos prowadzi istotny projekt 10+, zmierzający do wzrostu przerobu ropy naftowej do 10 mln ton/rok w zakładzie głównym w Gdańsku. Poczyniono również duże inwestycje w pion wydobywczy. Według zapowiedzi kierownictwa koncernu już w roku 2012 Lotos będzie pozyskiwał 1 mln/rok ton ropy z własnego wydobycia. W tym roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało na warszawskiej giełdzie ok. 12 % akcji grupy Lotos, co w praktyce uniemożliwia zachowanie kontroli państwa nad sektorem paliwowym w Polsce i jest to niezwykle groźne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.


Wejście Polski do Unii Europejskiej i konieczność dostosowania się do jej regulacji spowodowało gwałtowny spadek aktywności polskich rybaków. Regulacje dotyczące wielkości połowów między innymi dorsza w rejonach południowego Bałtyku, spowodowało istotne pogorszenie efektywności ekonomicznej polskiego rybołówstwa, dopłaty za likwidację kutrów dopełniło redukcji tego rodzaju działalności.

Do tych omówionych wyżej gałęzi gospodarki istotnych dla naszego regionu należy dodać przekształcenia wielu zakładów produkcyjnych tak zwanego przemysłu terenowego.

Należy podkreślić, że te zmiany w „przemyśle terenowym” polegały również w wielu przypadkach na upadku bądź też znacznym ograniczeniu produkcji.

Pod względem wielkości produkcji sprzedanej w roku 2008 województwo pomorskie zajmowało 11 miejsce w kraju, niższą pozycję zajmowały województwa: warmińsko-mazurskie, podkarpackie, opolskie, lubuskie, zachodniopomorskie (uwzględniono produkcję Stoczni Gdynia i jej kooperantów). Dane GUS Rocznik Statystyczny Województw. Warszawa 2009


W ciągu ostatnich 20-tu lat nastąpił znaczący rozwój infrastruktury turystycznej, a tym samym w tym sektorze wielu mieszkańców naszego województwa znalazło zatrudnienie, należy pamiętać, że sektor ten wrażliwy jest na dużą sezonowość aktywności w ciągu roku. Nastąpił też znaczny rozwój sektora usług, co też w znacznym stopniu pozwoliło złagodzić negatywne skutki zmniejszenia roli przemysłu w naszym województwie. Rozwój sektora usług i turystyki natrafia na naturalną barierę stanu zamożności polskiego społeczeństwa. Poniżej ilość podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, brak wyraźnego przyrostu podmiotów gospodarczych.


podmioty gospodarki narodowej zarejestrowane w rejestrze REGON w % ogółem

rok

2000

2005

2008

pomorskie

96,1

95,6

96,5

GUS Rocznik Statystyczny Województw. Warszawa 2009


Starano się też pozyskać inwestorów inwestujących w wysokie technologie, co najwyżej z umiarkowanym powodzeniem.


Przedsiębiorstwa, które poniosły nakłady na działalność innowacyjną w zakresie innowacji produktowych i procesowych w % przedsiębiorstw w przemyśle

rok

2000

2005

2008

pomorskie

36,0

40,4

28,0

GUS Rocznik Statystyczny Województw. Warszawa 2009


Kolejnym sposobem na tworzenie nowych miejsc pracy było utworzenie Stref Ekonomicznych w okolicach Tczewa i Słupska. Wykorzystując w strefach dopuszczalne korzyści ekonomiczne dla inwestorów, pozwoliło to na stworzenie dodatkowych miejsc pracy.


Zatrudnienie w działalności badawczo-rozwojowej (B+R)

rok

2000

2005

2008

pomorskie

4546

4704

3741

GUS Rocznik Statystyczny Województw. Warszawa 2009


Powie ktoś, że te przeobrażenia są typowe dla rozwiniętych krajów zachodnich, że przechodzimy w fazę społeczeństwa postindustrialnego. Jednak w takich społeczeństwach zachodnich proces ten trwał o wiele dłużej, skutki nie były tak szokujące dla społeczeństwa oraz te procesy trwały o wiele wolniej i w sposób kontrolowany. Trudno pozbyć się wrażenia, że w polskim wydaniu te zmiany następowały w sposób niekontrolowany, zwłaszcza w początku lat 90-tych oraz w przypadku likwidacji stoczni w Gdyni i Szczecinie. W minionym dwudziestoleciu, decydenci gospodarczy „odwrócili” się plecami do morza, rozmontowując gospodarkę morską i nie stworzono wystarczającej alternatywy, pozwalającej realizować aspiracje mieszkańców Pomorza. Likwidując tak wiele miejsc pracy w dużych zakładach przemysłowych nie stworzono wystarczającej alternatywy miejsc pracy w innych sektorach. Tak, więc jesteśmy w trakcie przejścia do społeczeństwa poprzemysłowego i z pewnością będziemy jeszcze długo czekać na to żeby żyło się lepiej wszystkim obywatelom Pomorza gdańskiego. Polska jako druga Irlandia to na tym etapie również utopia i nasi rodacy w Irlandii muszą bardzo poważnie rozważyć powrót do kraju, zieloną wyspą jesteśmy wyłącznie na użytek oficjalnej propagandy.


Grzegorz Strzelczyk



Grzegorz Strzelczyk

1990-2006 SGS Polska Sp. z o.o. (Polski afiliat Societe Generale de Surveillance S.A. Holding Genewa)

2000-2006 Dyrektor Oil, Gas & Chemicals

2006-2008 Przewodniczący Rady Nadzorczej PLO S.A.

2006-2008 Wiceprezes PPiEZRiG Petrobaltic S.A.

2009-2010 Prezes Zarządu Superfish S.A.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież