Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jesteśmy przeszłością i teraźniejszością polskiej muzyki

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 czerwca 2010 12:30

altKombii, polski zespół pop – rockowy ma już za sobą blisko 8 lat działalności!  Tworzą go muzycy z dawnego zespołu Kombi, tego z lat 80-tych; Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk, Bartosz Wielgosz, Jan Pluta (do 2009 r.) i Adam Tkaczyk (od 2009 r., syn Waldemara). Na rynku ukazał się ich kolejny muzyczny album „O miłości”. O zespole, o nowej płycie rozmawiam z Grzegorzem Skawińskim; gitarzystą i wokalistą grupy.


- Czy Kombii, to kontynuacja tego, co tworzył zespół Kombi?
Grzegorz Skawiński: W pewnym sensie tak, aczkolwiek tworzymy zupełnie nowy rozdział. Szanujemy swoją historię, jednak to co robimy dziś, to już inna muzyka. Idziemy z duchem czasu, nie myślimy o tym, kim byliśmy kiedyś, raczej zastanawiamy się, kim jesteśmy dzisiaj, kim będziemy jutro. To dla nas ważne; nie siedzimy i nie rozpamiętujemy tamtej epoki, nie celebrujemy dawnych sukcesów, liczy się to co robimy teraz.

- Nie będę wiec wracał do historii zespołu Kombi. Jest teraz Kombii - podkreślam pisany przez dwa „ii” – który, też może poszczycić się sukcesami, a myślę, że kolejne przed wami. Jakie jest wasze największe osiągnięcie?
Grzegorz Skawiński: Nie jesteśmy tylko historią polskiej muzyki, ale też teraźniejszością. Po wielu latach przerwy wróciliśmy na scenę i jesteśmy na niej. Nie wszystkim udało się takie „come back”. Nagrywamy płyty, jesteśmy znani, mamy nowe hity, nie żyjemy przeszłością i myślę, że to jest naszym największym sukcesem. Udało się nam wprowadzić na scenę nowo odrodzone Kombii i to w dobrym kierunku. Jesteśmy obecni na polskim rynku, bierzemy w nim czynny udział nie jesteśmy tylko kapelą, która odcina kupony od dawnych sukcesów grupy Kombi jakkolwiek były one wspaniałe.

- Na rynek trafił kolejny, już czwarty album zespołu Kombii „O miłości”…
Grzegorz Skawiński: To jest trzecia nasza płyta. Płyta „D.A.N.C.E.” nie jest studyjną, to płyta z remiksami.  „O miłości”, to rzeczywiście czwarta płyta, ale z oryginalnych wydań, to trzecia.

- Wasz nowy album utrzymany jest w konwencji dobrze brzmiącego popu, widzę, że właśnie ten muzyczny kierunek jest wam bliski sercu.
Grzegorz Skawiński: Zgadza się, chociaż jesteśmy otwarci na nowoczesne brzmienia ale staramy się jednak swojej tożsamości nie zatracać. Dobieramy do naszej twórczości te elementy, które nam się podobają, które pasują do zespołu, do naszego stylu. Jednakże z drugiej strony korci nas by nagrać płytę, która brzmiałaby nowocześniej, inaczej. Przyjęliśmy taką linię; idziemy do przodu ale dla nas ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.


alt


- Kto jest autorem tekstów piosenek?
Grzegorz Skawiński: Wszystkie teksty na tę płytę napisali Waldemar Tkaczyk, Jacek Cygan i ja – Grzegorz Skawiński. Najpierw tworzymy muzykę, potem słowa. Okazało się, że większość tekstów jest na ten sam temat, ciągle aktualny, ciągle niezmienny… o miłości; o emocjach, o relacjach damsko – męskich. Na płycie „O miłości” znalazło się 10 historii z życia wziętych, które mogłyby się przydarzyć każdemu z nas.

- Podaj kilka utworów z tej płyty na, które chciałbyś zwrócić uwagę.

Grzegorz Skawiński: Zwracam uwagę na wszystkie utwory. Nie ma tu piosenek, które są jakimiś „wypełniaczami” czy też były robione z mniejszym pietyzmem. Jest ich 10, nie dużo ale też nie mało. Nie ma na tej płycie utworu, który znalazł się przypadkiem, dlatego nie wyróżniam żadnego. Ważna jest dla nas piosenka „Gdzie jesteś dziś”, „Mp3”, „Poker”… każda z tej płyty.

- Kiedy ruszacie w trasę koncertowa po Polsce z nową płytą?
Grzegorz Skawiński: Trasa już zaczęła się. Mamy taką tradycję, że do programu koncertowego wprowadzamy aktualnie promowany singiel z nowej płyty, a jest nim teraz  „Gdzie jesteś dziś”. Na naszych koncertach sukcesywnie będą przybywać nowe utwory z płyty „O miłości”. A na koncertach gramy utwory jeszcze z pierwszego etapu Kombi, jeszcze tego przez jedno „i”. Gramy utwory z płyty „C.D.”, „Ślad”. Jesteśmy przeszłością i teraźniejszością polskiej muzyki, gramy więc to co było w naszej historii i to co jest teraz.

- Wakacje, to czas na urlop, wszak odpoczynek to ważna sprawa. Planujecie dłuższą chwilę relaksu dla ciała i ducha?
Grzegorz Skawiński: Wakacje dla nas to najbardziej pracowity okres, to muzyczne żniwa. Oczywiście w wakacje zrobimy sobie krótki np. tygodniowy urlop. Na pewno korzystać wówczas będziemy z uroków nam bliskiego morza.

- Kombii, to nasz trójmiejski zespół, czujecie się ambasadorami naszego regionu?
Grzegorz Skawiński: Jak najbardziej identyfikujemy się z naszym regionem. Zawsze to podkreślamy czy to w wywiadach czy na koncertach. Jak gdzieś gramy np. w Pabianicach czy na Śląsku i witam się z widownią, to mówię: „cześć, dzień dobry, przywieźliśmy wam świeży powiem znad morza”. Koledzy są z Gdyni, a tylko ja mieszkam w Sopocie. Nigdy nie zapominamy o Trójmieście, o regionie z którego się wywodzimy. Uważam, że jest to bardzo ważne i że trzeba promować nasze miasta. A gramy nie tylko w Polsce, gramy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie… i zawsze na koncertach podkreślamy skąd jesteśmy.
Rozmawiał: Jerzy Uklejewski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież