Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Chcę kontynuować dzieło Rodziców

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 16 czerwca 2010 19:46

altRozmowa z Martą Kaczyńską - Dubieniecką, córką Marii i Lecha Kaczyńskich

- W tych tragicznych chwilach dla Pani, Pani Rodziny i wielu Polaków, media pokazały zupełnie inny - niż do tego momentu - obraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ujrzeliśmy wspaniałego Polaka, ojca, męża. Proszę nam powiedzieć, jakim człowiekiem był Lech Kaczyński? Co było dla niego najważniejsze w życiu?

- Mój Tata całe życie poświęcił pracy nad tym, aby Polska była jak najlepszym krajem: aby wszystkim żyło się tutaj dobrze, aby nasz kraj liczył się na arenie międzynarodowej. Walczył o szacunek i pozycję dla Polski. Wszystkie postulaty Solidarności, hasła, które doprowadziły Polaków do zwycięstwa nad komunizmem, były dla Taty wyznacznikami na drodze działania. Te założenia, idee silnej i dostatniej dla mieszkańców Polski, były rzeczywiście dla niego najważniejsze. Poświęcił temu całe życie.

- Czy nie obawia się Pani, że pamięć o Pani Ojcu, Prezydencie RP, może być przedmiotem brutalnych gier politycznych ze strony przeciwników Lecha Kaczyńskiego?

- Tuż po tragedii 10 kwietnia rodzice byli pokazywani w zdecydowanie inny niż do tej pory sposób, media przedstawiły ich prawdziwe oblicze. Katastrofa w Smoleńsku dużo zmieniła, dla mnie osobiście jest oczywiście wciąż  niezwykle bolesna, nie pogodziłam się  z tym dramatem, ale liczę  na – jeśli można tak powiedzieć – pewny pozytywny skutek, zmianę nastawienia Polaków do polityki, do pewnych spraw, które w zasadzie decydują o naszej przyszłości, do odpowiedniego traktowania spraw ważnych. Sadzę, że nawet kampania wyborcza i bieżąca polityka nie powinna tego zmienić.

- Jak ocenia Pani wydarzenia w Polsce po tragedii w Smoleńsku? Czy sądzi Pani, że w społeczeństwie rzeczywiście dokonała się swego rodzaju przemiana? Czy zaczęliśmy dostrzegać więcej, niż często wykrzywiony obraz w telewizji?

- Reakcja Polaków na wydarzenia 10 IV była dla mnie olbrzymim wzruszeniem  i zaskoczeniem. Za jakiś czas przekonamy się, że czy to zmienione spojrzenie Polaków przekłada się na nasze decyzje i zachowania – wkrótce mamy przecież wybory prezydenckie, później parlamentarne. W tej sprawie musimy być optymistami.
 
- Czy rozważała Pani zaangażowanie się w życie społeczno – polityczne?

- Do tej pory zajmowałam się najważniejszymi dla mnie sprawami – wychowaniem córeczek i aplikacją adwokacką. Po zdaniu egzaminu adwokackiego zaczęłam przymierzać się do pisania pracy doktorskiej. Po 10 kwietnia moje plany zmieniły się. Osobistym wyzwaniem jest dla mnie teraz sprawa założenia fundacji – Instytutu Marii i Lecha Kaczyńskich. To mój obowiązek i troska o wypełnienie woli Rodziców, kontynuowanie działalności społecznej. Nie planuje więc w najbliższym czasie zaangażowania w  działalność polityczną, ale chciałabym skoncentrować się na pracy społecznej.

- Media przed 10 kwietnia rzadko miały okazję pisać o Pani. 


-. Zawsze bardzo dbałam o prywatność mojej rodziny. Po śmierci Rodziców media zaczęły się mną interesować, niezależnie od mojej woli. Dzisiaj czuję się jednak zobowiązana wobec moich Rodziców, aby pamięć o nich, o tym, co zrobili dla Ojczyny, ich dzieło było kontynuowane. Dlatego również zdecydowałam się o nich publicznie opowiadać, a przede wszystkim zając się tworzeniem fundacji ich imienia.
- Dziękujemy za rozmowę.Foto: Agencja FOTORZEPA.

Materiał opublikowany w:

altRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież