Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Społeczeństwo dojrzewa i dokonuje ważnych wyborów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 czerwca 2010 20:44

altRozmowa z arcybiskupem Metropolitą Gdańskim, Leszkiem Sławojem Głódziem

- Ekscelencjo, tuż po pierwszej turze wyborów trudno uciec od tematów politycznych, jak ekscelencja ocenia wynik jaki uzyskali dwaj główni kandydaci?

Leszek Sławoj Głódź: Wynik był raczej zgodny z przewidywaniami, ale najważniejsze jest to, że nasze społeczeństwo wzięło liczny udział w głosowaniu. Ludzie się ożywili, zrozumieli, że udział w wyborach to konieczność. To bardzo dobrze i mam nadzieję, że podobnie będzie w drugiej turze.

- Czy wpływ na tę aktywność Polaków miały tragedie, które dotknęły nas w ostatnich miesiącach?
Leszek Sławoj Głódź: Bez wątpienia. W tym krótkim czasie społeczeństwo bardzo dojrzało. Nawet powodzianie oddawali swoje głosy, wszędzie tam, gdzie było to możliwe. I ten potencjał trzeba wykorzystać. Ale nie ukrywam, że moim zdaniem należy zmienić niektóre procedury. Mieliśmy przypadek, kiedy nasze siostry pracujące w Kurii przez trzy godziny czekały w Komisji Wyborczej na możliwość oddania głosów. Po 20 latach funkcjonowania demokracji tak być nie powinno.

- Ekscelencjo, czy nasze społeczeństwo zmieniło się tym ostatnim okresie? Dojrzało, stało się bardziej, aktywne, ale w którym kierunku ta aktywnośc zmierza?
Leszek Sławoj Głódź: To trudne pytanie i nie wiem, czy już jest odpowiedni czas na to, by szukać na nie odpowiedzi. Z jednej strony z pewnością stało się bardziej spolaryzowane w swoich poglądach, z drugiej, chyba bardziej skłonne do dialogu i porozumienia. Do wyciszania emocji. I wierzę, że ta zmiana dotyczyć będzie także klasy politycznej.

- Jaka jest dzisiejsza Polska? Można mówić, że żyjemy w państwie solidarnym?

Leszek Sławoj Głódź: To nie jest statyczne. Są dziedziny życia, w których jest ten element solidaryzmu, ale są i takie, gdzie sytuacja jest absolutnie przeciwna. Nie można mówić o państwie solidarnym, jeśli istnieje w nim tak duże rozwarstwienie społeczne. Kiedy często ci najbardziej uprzywilejowani zapominają o bezrobotnych, bezdomnych. Nie można też mówić o takim państwie, jeśli jest to państwo, z którego wyemigrował ponad milion młodych ludzi w poszukiwaniu pracy na Zachodzie.

- A przyglądając się naszemu lokalnemu podwóku, Gdańskowi, jak Ekscelencja jego ocenia funkcjonowanie jako jednostki administracyjnej z jednej strony, a zbiorowości ludzkiej z drugiej?
Leszek Sławoj Głódź: Mieszkam tu juz od trzech lat, ale może nie powinienem podejmować się takich ocen. Choć oczywiście swoją opinie wyrażałem już nie raz. Są przypływy i odpływy, są rzeczy pozytywne, ale są i takie, które nie cieszą. Nasz Gdańsk się kurczy, część ludzi szuka swojego miejsca na przedmieściach, ale inna część po prostu stąd ucieka w poszukiwnaiu lepszego życia gdzie indziej. To nie jest objaw zdrowy. Czasem mam wrażenie, że to miasto jest jakby uśpione w porównaniu z żywymi, aktywnymi miastami takimi jak Kraków czy Wrocław.

- Wróćmy jeszcze na moment do wyborów prezydenckich. Jakie są przewidywania Ekscelencji na drugą turę?
Leszek Sławoj Głódź: Po pierwsze to może być tura, która przyniesie niespodziankę i zaskakujące rozstrzygnięcie. Po drugie, liczę na wysoką frekwencję. Zadecyduje nie matematyka, ale starcie na programy, które pewnie już teraz poznamy lepiej oraz silniejszy, bardziej wyrazisty podział na zwolenników każdego z obu kandydatów.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież