Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Społeczeństwo dojrzewa i dokonuje ważnych wyborów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 czerwca 2010 20:44

altRozmowa z arcybiskupem Metropolitą Gdańskim, Leszkiem Sławojem Głódziem

- Ekscelencjo, tuż po pierwszej turze wyborów trudno uciec od tematów politycznych, jak ekscelencja ocenia wynik jaki uzyskali dwaj główni kandydaci?

Leszek Sławoj Głódź: Wynik był raczej zgodny z przewidywaniami, ale najważniejsze jest to, że nasze społeczeństwo wzięło liczny udział w głosowaniu. Ludzie się ożywili, zrozumieli, że udział w wyborach to konieczność. To bardzo dobrze i mam nadzieję, że podobnie będzie w drugiej turze.

- Czy wpływ na tę aktywność Polaków miały tragedie, które dotknęły nas w ostatnich miesiącach?
Leszek Sławoj Głódź: Bez wątpienia. W tym krótkim czasie społeczeństwo bardzo dojrzało. Nawet powodzianie oddawali swoje głosy, wszędzie tam, gdzie było to możliwe. I ten potencjał trzeba wykorzystać. Ale nie ukrywam, że moim zdaniem należy zmienić niektóre procedury. Mieliśmy przypadek, kiedy nasze siostry pracujące w Kurii przez trzy godziny czekały w Komisji Wyborczej na możliwość oddania głosów. Po 20 latach funkcjonowania demokracji tak być nie powinno.

- Ekscelencjo, czy nasze społeczeństwo zmieniło się tym ostatnim okresie? Dojrzało, stało się bardziej, aktywne, ale w którym kierunku ta aktywnośc zmierza?
Leszek Sławoj Głódź: To trudne pytanie i nie wiem, czy już jest odpowiedni czas na to, by szukać na nie odpowiedzi. Z jednej strony z pewnością stało się bardziej spolaryzowane w swoich poglądach, z drugiej, chyba bardziej skłonne do dialogu i porozumienia. Do wyciszania emocji. I wierzę, że ta zmiana dotyczyć będzie także klasy politycznej.

- Jaka jest dzisiejsza Polska? Można mówić, że żyjemy w państwie solidarnym?

Leszek Sławoj Głódź: To nie jest statyczne. Są dziedziny życia, w których jest ten element solidaryzmu, ale są i takie, gdzie sytuacja jest absolutnie przeciwna. Nie można mówić o państwie solidarnym, jeśli istnieje w nim tak duże rozwarstwienie społeczne. Kiedy często ci najbardziej uprzywilejowani zapominają o bezrobotnych, bezdomnych. Nie można też mówić o takim państwie, jeśli jest to państwo, z którego wyemigrował ponad milion młodych ludzi w poszukiwaniu pracy na Zachodzie.

- A przyglądając się naszemu lokalnemu podwóku, Gdańskowi, jak Ekscelencja jego ocenia funkcjonowanie jako jednostki administracyjnej z jednej strony, a zbiorowości ludzkiej z drugiej?
Leszek Sławoj Głódź: Mieszkam tu juz od trzech lat, ale może nie powinienem podejmować się takich ocen. Choć oczywiście swoją opinie wyrażałem już nie raz. Są przypływy i odpływy, są rzeczy pozytywne, ale są i takie, które nie cieszą. Nasz Gdańsk się kurczy, część ludzi szuka swojego miejsca na przedmieściach, ale inna część po prostu stąd ucieka w poszukiwnaiu lepszego życia gdzie indziej. To nie jest objaw zdrowy. Czasem mam wrażenie, że to miasto jest jakby uśpione w porównaniu z żywymi, aktywnymi miastami takimi jak Kraków czy Wrocław.

- Wróćmy jeszcze na moment do wyborów prezydenckich. Jakie są przewidywania Ekscelencji na drugą turę?
Leszek Sławoj Głódź: Po pierwsze to może być tura, która przyniesie niespodziankę i zaskakujące rozstrzygnięcie. Po drugie, liczę na wysoką frekwencję. Zadecyduje nie matematyka, ale starcie na programy, które pewnie już teraz poznamy lepiej oraz silniejszy, bardziej wyrazisty podział na zwolenników każdego z obu kandydatów.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież