Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Benefis czy bene fis

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 czerwca 2010 10:06

altTo był już drugi benefis znanego rysownika, dziennikarza, komentatora i satyryka, weterana tych dziedzin Zbigniewa Jujki. Tym razem zorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim, w konwencji nieco surrealistycznej.


Przyjęło się w środowiskach twórczych organizowanie takich uroczystości przez przyjaciół jubilata. Tymczasem tu była to okazja dla różnego asortymentu estradowców do zarobienia łatwych pieniędzy. Zarówno na pierwszej (Stanisław Tym), jak i drugiej (Jarek Janiszewski) imprezie prowadzący przyznawali się do braku osobistej znajomości Zbigniewa Jujki. I skutek był przewidywalny. Jubilat siedział jak manekin na krześle, a obok toczyły się popisy na wielu poziomach. Tych wyższych i niższych niestety również. Na piątkowym spotkaniu zobaczyć zatem mogliśmy plejadę sylwetek opowiadających dowcipy, wygłaszających poezję lub jej substytut, śpiewających i grających też niestety. 


alt


alt


alt


alt


W zestawie tych, którzy nie muszą wstydzić się swojej obecności przed jubilatem i publicznością były z całą pewnością wnuczki Zbyszka, utalentowane muzycznie, ciągle uczące się w szkole muzycznej i wykonujące na benefisie całkiem ambitne utwory muzyczne. Znakomitą ludację wygłosił prof. Andrzej Januszajtis. Do udanych też należały występy dwóch zespołów, instrumentalnego tria Acoustic i wokalnego Barbershop Qartet.
Byli też dwaj znakomici koledzy "po ołówku" Julian Bohdanowicz i Henryk Sawka. 


alt


alt


alt


alt


Dlaczego użyłem słowa "surrealistyczny" do określenia wrażenia tego projektu (modne słowo klucz pozwalające nobilitować każde przedsięwzięcie), otóż posklejane skrawki nie pasujących do siebie, dziwnych przedsięwzięć twórczych i dziwnych ludzi rodem z budy jarmarcznej, w zbitce z wcale ambitnym repertuarem odrealniał całość. Zapewne był to spektakl dla prawdziwych koneserów w metalowych marynarach o złotym kolorze. Ja niestety takich mundurków nie noszę jak i reszta gości, w większości przyjaciół Zbyszka.


alt


alt


alt


alt


Zbigniew Jujka

urodził się w 1935 roku w Starym Targu na Powiślu. Jego rysunkowy debiut przypada na 1953 rok. Studia pobierał na Wydziale Architektury Wnętrz gdańskiej PWSSP. Publicysta i satyryk rysunkowy z dorobkiem kilkudziesięciu tysięcy komentarzy satyrycznych. Autor 40 albumów i z prawie 50-letnim dorobkiem w postaci "dzienniczków" zamieszczanych w Dzienniku Bałtyckim. Laureat wielu międzynarodowych nagród, w tym w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopie i Tokio. Wielokrotny laureat Złotej Szpilki.
W roku 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2000 otrzymał nagrodę Eryka i dwakroć Błękitnego Melonika Charliego (2003 i 20004). Nagroda Pomorska to rok 2006, tenże rok przynosi Mu odznakę Pro Ecclesja et Populo oraz medal Gloria Artis.

MacieJ Kostun
Fot. Maciej Kostun


altalt


alt


alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież