Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Benefis czy bene fis

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 czerwca 2010 10:06

altTo był już drugi benefis znanego rysownika, dziennikarza, komentatora i satyryka, weterana tych dziedzin Zbigniewa Jujki. Tym razem zorganizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim, w konwencji nieco surrealistycznej.


Przyjęło się w środowiskach twórczych organizowanie takich uroczystości przez przyjaciół jubilata. Tymczasem tu była to okazja dla różnego asortymentu estradowców do zarobienia łatwych pieniędzy. Zarówno na pierwszej (Stanisław Tym), jak i drugiej (Jarek Janiszewski) imprezie prowadzący przyznawali się do braku osobistej znajomości Zbigniewa Jujki. I skutek był przewidywalny. Jubilat siedział jak manekin na krześle, a obok toczyły się popisy na wielu poziomach. Tych wyższych i niższych niestety również. Na piątkowym spotkaniu zobaczyć zatem mogliśmy plejadę sylwetek opowiadających dowcipy, wygłaszających poezję lub jej substytut, śpiewających i grających też niestety. 


alt


alt


alt


alt


W zestawie tych, którzy nie muszą wstydzić się swojej obecności przed jubilatem i publicznością były z całą pewnością wnuczki Zbyszka, utalentowane muzycznie, ciągle uczące się w szkole muzycznej i wykonujące na benefisie całkiem ambitne utwory muzyczne. Znakomitą ludację wygłosił prof. Andrzej Januszajtis. Do udanych też należały występy dwóch zespołów, instrumentalnego tria Acoustic i wokalnego Barbershop Qartet.
Byli też dwaj znakomici koledzy "po ołówku" Julian Bohdanowicz i Henryk Sawka. 


alt


alt


alt


alt


Dlaczego użyłem słowa "surrealistyczny" do określenia wrażenia tego projektu (modne słowo klucz pozwalające nobilitować każde przedsięwzięcie), otóż posklejane skrawki nie pasujących do siebie, dziwnych przedsięwzięć twórczych i dziwnych ludzi rodem z budy jarmarcznej, w zbitce z wcale ambitnym repertuarem odrealniał całość. Zapewne był to spektakl dla prawdziwych koneserów w metalowych marynarach o złotym kolorze. Ja niestety takich mundurków nie noszę jak i reszta gości, w większości przyjaciół Zbyszka.


alt


alt


alt


alt


Zbigniew Jujka

urodził się w 1935 roku w Starym Targu na Powiślu. Jego rysunkowy debiut przypada na 1953 rok. Studia pobierał na Wydziale Architektury Wnętrz gdańskiej PWSSP. Publicysta i satyryk rysunkowy z dorobkiem kilkudziesięciu tysięcy komentarzy satyrycznych. Autor 40 albumów i z prawie 50-letnim dorobkiem w postaci "dzienniczków" zamieszczanych w Dzienniku Bałtyckim. Laureat wielu międzynarodowych nagród, w tym w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopie i Tokio. Wielokrotny laureat Złotej Szpilki.
W roku 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2000 otrzymał nagrodę Eryka i dwakroć Błękitnego Melonika Charliego (2003 i 20004). Nagroda Pomorska to rok 2006, tenże rok przynosi Mu odznakę Pro Ecclesja et Populo oraz medal Gloria Artis.

MacieJ Kostun
Fot. Maciej Kostun


altalt


alt


alt


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież