E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Apetycznie i artystycznie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 sierpnia 2010 15:08

altPiętnaste obchody Święta Chleba wypadły świetnie. Wypieki, prezentacje i koncerty zorganizowane z okazji święta cieszyły się niesamowitym powodzeniem wśród gości Jarmarku. A gości było wielu, bo słoneczna pogoda sprawiła, że w niedzielę na ulicach Starego Miasta pojawiły się istne tłumy turystów.

Chociaż licząca jarmarkowiczów Czternasta Brama uparcie pokazywała 136.000 (po tygodniu trwania imprezy), gołym okiem widać było, że Jarmark kwitnie. A turystów w niedzielę było niemal dwukrotnie więcej niż każdego innego dnia mijającego tygodnia. 


alt


       Tłum pod sceną przy Zielonej Bramie 


Obok „Pajdy Chleba”, na pozycję kolejnej potęgi w świecie jarmarkowych przysmaków, przebojem wdarły się... oscypki. Duże i małe, podawane na zimno i na ciepło, z żurawinami lub bez, niezmiennie cieszą się olbrzymim powodzeniem, mimo dużej konkurencji wśród sprzedawców (których jest przeszło dwudziestu!). Zagraniczni turyści zajadają się serkami nieświadomi ich górskiego rodowodu, tanie (2-3 zł) i pyszne oscypki trafiają jednak także w gusta polskich smakoszy.
- W zeszłym roku byłam w Zakopanem, jednak to teraz, na Jarmarku, zjadłam chyba najwięcej oscypków w życiu. Trochę to pokręcone, jestem przecież nad morzem – powiedziała nam, śmiejąc się, 22-letnia Sylwia z Częstochowy.


alt


              Stragany uginały się pod chlebami, chałkami, rogalami...     


alt


                 Jubileuszowe stanowisko Piekarni "Szydłowski"       


Choć słone serki triumfują, niedzielę zdecydowanie zdominowały wypieki. Pod Zieloną Bramą stanęła scena, z której popłynął energetyczny rock and roll, w rytm którego przy ponad dwudziestu stanowiskach uwijali się piekarze i piekarczykowie. 


alt


  Energetyczny-Piekarski-Rock'n'Roll   


Chyba najpotężniej prezentowały się dzieła chlebowej sztuki na stanowisku Piekarni Szydłowski. Bieżący rok, jest dla piekarzy-artystów niewątpliwie rokiem jubileuszy. Przygotowali chlebową figurę Zawiszy Czarnego (600-lecie bitwy pod Grunwaldem), Fortepian Chopina (dwusetlecie urodzin kompozytora), zdobny bochen z okazji piętnastego Święta Chleba i figurę „piekarza – telefonu komórkowego” dla uczczenia 65-lecia działania firmy. 


alt


 Mistrz cukiernictwa, Tadeusz Zdybał prezentuje swoje dzieła      


Piekarski fach to nieustanne eksperymenty i zmiany.
- Moda najbardziej zmieniła się kilka lat temu. Coraz częściej tradycyjne polskie pieczywo, przygotowywane na kwasie żytnim, zastępujemy w naszej diecie pieczywem wzbogacanym o kukurydzę, ziarna dyni, sezamu, bardzo modny ostatnio amarantus (nazywany także szarłatem spożywczym) czy płatki owsiane. Popularne stają się także, bogate w sole mineralne i błonnik, „chleby zdrowotne” z dodatkiem soli morskiej i ziół - opowiedział nam mistrz cukiernictwa Tadeusz Zdybał. 


alt


Ciekawscy mogli poznać niektóre tajniki piekarskiego fachu      


Na zmiany w naszej diecie wskazywał także, zadowolony z pogody, Wiesław Kuropatwa, wystawca z Młynów Szczepanki niedaleko Grudziądza.
- Piekarze szukają receptur oferujących nowe doznania smakowe i nieustannie poszerzają asortyment. - tłumaczył. W tak piękny i słoneczny dzień, nie chciał komentować pogłosek o czekających nas niebawem podwyżkach cen pieczywa.


alt


     "Apetycznie i artystycznie"         


Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa przygotowana przez Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Kolbudach dla Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Szczególnie najmłodsi jarmarkowicze chętnie wrzucali pieniądze do puszki, by móc zakręcić kołem losującym i spałaszować wygrane wypieki.
Jacek Wierciński

Fot. Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież