Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ... Wiosna w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Wstyd gdańskich włodarzy - tajne płace » Aktualne zarobki gdańskich urzędników są pilnie strzeżoną tajemnicą. Od dwóch miesięcy rzecznik urzę... Na ratunek sośnie! » Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że w dniach od 20 maja do dnia 30 czerwca...
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wybory do Rad Dzielnic i Rad Osiedli 8 maja

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 lutego 2011 19:11

altNa dzień 8 maja 2011 roku zostały zarządzone wybory do następujących rad jednostek pomocniczych: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Krakowiec – Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, Kokoszki, Strzyża, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia i Osowa.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 8 maja 2011 roku w godzinach od 600 do 2000. Już teraz wiadomo, że do wyborów przystąpią dodatkowo przynajmniej dwie grupy inicjatywne z osiedli którym dotychczas nie udało się przeskoczyć 8%-centowego progu frekwencyjnego w wyborach do rad osiedli - Orunia oraz Oliwa. Wiadomo także, że podpisy zbierają przedstawiciele kolejnych dzielnic. Zainteresowani przeprowadzeniem wyborów do rad osiedli w terminie 8 maja, mogą składać wnioski wraz z podpisami (co najmniej 10% wyborców z terenu danej jednostki) najpóźniej do dnia 21 lutego 2011 roku.

Akcje zbierania podpisów zakończyła już m.in. grupa inicjatywna z Oruni. - Pomimo niskich kompetencji jakie posiadają w naszym mieście rady osiedli, uważamy że warto zabiegać o utworzenie rady na Oruni. Istotne jest zaznaczenie aktywności mieszkańców dzielnicy, oraz rozpoczęcie przemawiania jednym zorganizowanym głosem w sprawach najważniejszych dla naszego najbliższego otoczenia. Wierzymy że dzięki naszym staraniom, staniemy się grupą która w przyszłość skutecznie będzie lobbować najpotrzebniejsze działania, kwestie i interesy naszej społeczności lokalnej – tłumaczy ideę powoływania rady osiedla Agnieszka Bartków.


alt


Dlaczego warto powołać Radę Osielda? Powodów jest kila. -Warto przystąpić do głosowania przede wszystkim dlatego, że jest okazja wziąć sprawy w swoje ręce. Radni dzielnicy mogą się zajmować takimi problemami które często dla urzędników wyższego szczebla są niewidoczne, a dla mieszkańców stanowią duży problem. Warto również dlatego, że jeśli nie utworzą się rady przepadną środki które można rozdysponować rocznie na sprawy osiedla – to są te 4 zł na osobę, w zależności od liczby mieszkańców może się z tego uzbierać jakaś kwota, a więc jest okazja aby zrobić coś dla siebie i dla swoich sąsiadów - przekonuje Łukasz Hamadyk, działacz społeczny, radny osiedla Nowy Port. 


Wciąż nie wiadomo, czy obniżony zostanie próg frekwencyjny który musi zostać przekroczony w wyborach aby ukonstytuować radę osiedla. Obecnie wynosi on 8%, ale Rada Miasta zastanawia się nad pójściem na rękę mieszkańcom i obniżeniem go do 5%.
 - O tym się mówi, jest to pokłosie dyskusji zwołanej przez Gdańską Inicjatywę Obywatelską i myślę że jest na to szansa, skoro radni platformy dali się przekonać do tego pomysłu na tyle że zastanawiają się już nad złożeniem takiego projektu. Jest to dobra decyzja, trochę za późno ale nie bądźmy małostkowi, lepiej późno niż wcale. To może pomóc wielu dzielnicom, zwłaszcza tym które po raz pierwszy będą wybierać radę - mówi Łukasz Hamadyk.


Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież