Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Petrolinvest na huśtawce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 05 lutego 2011 13:45

altO żadnej z polskich spółek giełdowych nie było w ostatnich dniach tak głośno jak o Petrolinveście, „naftowym ramieniu” gdynianina Ryszarda Krauze.


Emocje wywołały gigantyczne wahania kursów na akcjach tej spółki na przełomie stycznia i lutego. 31 stycznia kurs spółki poszybował w górę o ponad 80 proc. - była to reakcja na wieść o mającym lada moment nastąpić dowierceniu się do złóż roponośnych w Kazachstanie. Przejściowo zawieszono handel akcjami, sprawę ma wyjaśniać Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawdzi, czy nie doszło do manipulacji na kursie akcji. A wszystko dotyczy spółki, której kurs skoczył „w kosmos” z poziomu ok. 5 zł do poziomu 9,50 zł za akcję,  jeszcze latem 2007 r. kosztowały ponad 350 zł...


Krótka historia Petrolinvestu jest w gruncie rzeczy historią wielkich nadziei, długiego i głębokiego kopania i... braku efektów tego kopania. Zaczęło się od optymizmu związanego z planami Ryszarda Krauze, który w okresie paliwowej hossy próbował wejść w branżę paliwową. Krauze swój program wymyślił dobrze - najwięcej zyskują Ci, którzy wydobywają ropę i kontrolują jej złoża. Wszedł więc z Petrolinvestem do Kazachstanu. Kraj i region mają przeogromne zasoby ropy. Problem jest tylko jeden - ropa w tej części świata leży bardzo głęboko. Nie przypomina to w niczym krajów Bliskiego Wschodu, gdzie ropa znajdowana jest nawet kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią pustyni, a koszt jej wydobycia jest minimalny. W Kazachstanie głębokość odwiertów liczy się w kilometrach i w milionach dolarów za odwiert. Efekty dla inwestycji Krauzego są nieciekawe - cały czas jest blisko ropy i nic więcej. W efekcie na przestrzeni lat cena akcji spółki gwałtownie spadała. Najostrzejsza faza spadku cen zaczęła się jesienią 2009 r. - akcje z poziomu ok. 40 zł spadły na poziom kilkunastu złotych. Później (poza krótkim wzrostem wartości wiosną 2010) było już tylko gorzej.


Trend odwróciły publikacja w jednej z gazet i komunikaty spółki o kolejnych sukcesach (?) związanych z pracami w Kazachstanie.Zarząd Petrolinvest S.A powinformował, że w czasie wykonywania odwiertu Shyrak 1 obserwowane jest bardzo wysokie zgazowanie płuczki wiertniczej oraz ślady ropy naftowej. Przy przewiercaniu skał anhydrytowych całkowite zgazowanie płuczki wynosi od 20 do 30%, a w niektórych ich partiach osiąga wartości nawet 80%. Gaz ziemny oprócz metanu zawiera dużo ciężkich węglowodorów grupy od propanu, przez izobutan do n-butanu, co dowodzi jego związku z akumulacjami ropy naftowej. Objawy węglowodorów w pełni potwierdzają istnienie w bezpośredniej bliskości odwiertu generacji i migracji ropy i gazu.


- Tak znaczące objawy podtrzymują również bardzo wysokie prawdopodobieństwo odkrycia w niżej ległych osadach podsolnych bardzo dużego złoża ropy naftowej z wysokim wykładnikiem gazowym lub złoża gazu z wysoką zawartością kondensatu. – komentuje Michał Myśliwiec, Główny Geolog Petrolinvest S.A.


Niezależny ekspert firma McDaniel & Associates Ltd., jedna z wiodących na świecie firm wyspecjalizowanych w szacowaniu zasobów ropy naftowej i gazu, określił zasoby perspektywiczne węglowodorów dla struktury Shyrak na poziomie ok. 311 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (wartość średnia).


Wykonywanie odwiertu Szyrak 1 rozpoczęto w grudniu 2008 roku. W styczniu 2009 roku wiercenie zostało czasowo wstrzymane przy głębokości 1.231,5 metrów. Dalsze wiercenie rozpoczęto ponownie 6 grudnia 2010 roku i obecnie odwiert osiągnął głębokość 5.020 metrów.
Kiedy geologowie znajdą ropę? Zobaczymy. Inwestorzy czekają od ponad 3 lat.
(trok)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież