E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Odnowiono ul. Św. Piotra

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 lipca 2010 18:35

altWe wtorek uroczyście otwarto zrewitalizowaną ulice Św. Piotra. Koszt przebudowy całej ulicy zamknął się w kwocie  179 326,00 zł.

Remontowi poddano nawierzchnie ulicy i placu manewrowego, a także odbudowano nawierzchnie chodnika oraz krawężników. Oprócz tego przebudowie poddano kanalizację deszczową, powstało również nowe oświetlenie uliczne, a przebudowie poddano sieci elektroenergetyczne.

Uliczka św. Piotra powstała stosunkowo niedawno, z początkiem lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku podczas wznoszenia Szkoły Podstawowej nr 67, im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Tadeusza Ziółkowskiego. Równocześnie z tą szkołą wzniesiono budynek przedszkola, który obecnie pełni już rolę domu parafialnego pobliskiej świątyni. Autorami projektu obu budynków byli architekci: Tadeusz Lepczak i Daniel Olędzki i to zapewne oni na swoich planach nakreślili kształt uliczki św. Piotra.

Zanim powstała ta uliczka, do końca wojny wznosiły się na jej terenie mieszczańskie kamienice przylegające do starej ulicy Lastadii. Z dawnej zabudowy pozostało niewiele, a plany powojennych architektów całkowicie pominęły dawne podziały własnościowe. Uliczka pełniła czysto funkcjonalną rolę związaną z dojazdem do zaplecza wzniesionych wówczas budynków oświatowych. Skąd jednak nazwa ulicy Św. Piotra?

Historycznie na terenie Przedmieścia nigdy nie istniała ulica o takiej nazwie. Teren wokół pobliskiej fary nosił nazwę związaną z wezwaniem patronów kościoła: czyli świętych Piotra i Pawła. Niemiecka nazwa tego terenu brzmiała; Sankt Petri Kirchhof (Cmentarz św. Piotra), a od roku 1942, An der Petrikirche (Przy kościele św. Piotra). Wiadomo, że w średniowieczu powszechny był zwyczaj chowania zmarłych wokół świątyń, stąd we wspomnianej nazwie przywołanie cmentarza. W Gdańsku już w połowie XVI wieku zakazano pochówków w obrębie murów miejskich, odbywały się one jedynie wewnątrz kościołów, ale za opłatą, na którą nie każdego było stać. Nazwa samego cmentarza jak widać przetrwała znacznie dłużej. A ponadto w dawnym Gdańsku, przydługą oficjalną nazwę kościoła; Sankt Petri und Pauli Kirche zwyczajowo skracano do krótkiego zwrotu; Petrikirche. Stąd też pominiecie w przedwojennym nazewnictwie ulic tego, jakże ważnego patrona kościoła, czyli św. Pawła. Po wojnie zaproponowano kolejny „skrót myślowy” i tak dawną niemiecką nazwę ulicy ograniczono wyłącznie do krótkiego: św. Piotra.

Opracowano na podstawie materiałów prasowych UM w Gdańsku.

Tomasz Wrzask

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież