Mamy falę upałów. Zbyt intensywny wysiłek, zbyt długie przebywanie na słońcu albo w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny w postaci oparzenia słonecznego lub przegrzania. Jak ochronić siebie i zwierzęta instruują dr med. Marek Markiewicz i dr weterynarii Leszek Błaszczyk.
Objawami oparzenia słonecznego są: zaczerwienienie i pieczenie skóry, możliwe swędzenie, gorączka, ból głowy. Pierwsza pomoc w takim przypadku to chłodny prysznic. Miejsca oparzone należy polewać dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze występują pęcherze, trzeba zrobić suchy, sterylny opatrunek i jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej.
Objawy przegrzania są: osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni, zwłaszcza nóg i brzucha, utrata przytomności. Osobę z takimi objawami należy położyć w chłodnym miejscu z nogami uniesionymi na wysokość 20 - 30 cm. Poszkodowanemu trzeba poluzować ubranie. Aby obniżyć temperaturę ciała najlepsze są okłady z zimnej, mokrej tkaniny. Do picia podawać wodę z solą, małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, wodę należy odstawić. W razie wymiotów trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułożyć poszkodowanego na boku.
Pamiętaj:
- Ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu zwłaszcza podczas najintensywniejszego działania jego promieni - szczególnie dotyczy to osób starszych i dzieci;
- Podczas upałów regularnie pij duże ilości płynów - najlepiej od 3 do 4 litrów wody mineralnej dziennie. Mogą być także soki oraz schłodzone herbatki ziołowe;
Ubierając się, zakrywaj możliwie największą powierzchnię skóry. Najlepsza jest odzież lekka, bawełniana, o jasnych kolorach, która odbija ciepło i promieniowanie słońca;
- Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem;
- Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Podczas opalania używaj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności;
- Zredukuj oraz ogranicz wyczerpujące zajęcia;
W czasie upałów wnętrze auta rozgrzewa się do kilkudziesięciu stopni. Lepiej wtedy nie wybierać się w dłuższe trasy, gdy w aucie nie ma klimatyzacji. Jeśli już ktoś musi jechać, niech robi przerwy i nawadnia organizm.
Upał zabija
- Najczęściej udarowi cieplnemu ulegają zwierzęta pozostawione przez właścicieli w samochodach. Podczas upałów w samochodzie temperatura wzrasta nawet do 70°C. Przebywanie zwierzęcia w takich warunkach może zakończyć się jego śmiercią.
- Pamiętaj zawsze o pozostawieniu dla zwierzęcia miski z wodą niegazowaną.
- Spaceruj ze zwierzęciem tylko z rana i późnym wieczorem. W godzinach popołudniowych ogranicz spacery do minimum.
- Gdy zwierzę wykazuje objawy udaru (ślinienie się, chwiejny chód, oczopląs, drgawki) należy je szybko ochłodzić; zmoczyć łapy i głowę zimną wodą, ułożyć w cieniu, najlepiej zgłosić się do lekarza weterynarii.
Anna Czajkowska
- 13/07/2010 22:40 - Wikimania nie tylko dla wikipedydsty
- 13/07/2010 16:26 - Policja likwiduje "skłot" w Gdańsku
- 13/07/2010 15:48 - Fułek chce być prezydentem Sopotu
- 13/07/2010 14:20 - Pogrzeb księdza Jankowskiego w sobotę
- 13/07/2010 14:09 - Czołowe zderzenie dwóch pociągów pod Słupskim
- 12/07/2010 20:33 - Borowczak: Czuję smutek
- 12/07/2010 16:04 - Drugi festiwal malarstwa monumentalnego
- 11/07/2010 15:35 - Lotos Wybrzeże - Speedway Miskolc LIVE
- 10/07/2010 11:32 - Komunikacyjna trauma na Kartuskiej
- 09/07/2010 07:11 - ENERGA partnerem Microsoft przy Imagine Cup 2010