Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dopalacze szkodzą

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 lipca 2010 18:44

altJeszcze przed wakacjami kolejne substancje będące składnikiem tzw. dopalaczy trafiły na zakazaną listę. Delegalizacja nie oznacza jednak zamknięcia smartshopów, bo zdjęte z półek nielegalne środki szybko zastąpią nowe używki.


Dlatego Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do zmiany ustawy utrudniającej wprowadzanie na rynek nowych, dopalających środków.
Odkąd pierwszy sklep z tzw. dopalaczami pojawił się w Trojmieście, zaczął się prawdziwy raj dla miłośników chemicznej i ziołowej zabawy. Dziś w Trójmieście są trzy: w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Sklepy ostro walczą o klienta. Nie dość, że wydłużają godziny otwarcia to mają nawet usługę „dowóz na telefon”. Niewątpliwe klientów nie brakuje, szczególnie w piątki, kiedy zaczyna się weekendowa zabawa.


Wśród siedmiu substancji, które trafiły na czarną listę, jest mefedron, środek silnie uzależniający psychicznie. Działa krótkotrwale, ale powoduje silną euforię i bezzwłoczną chęć ponownego zażycia. W Europie odnotowano już zgony po jego zażyciu, a powodem był znaczny wzrost ciśnienia krwi, co skutkowało wylewem. 


– Objawy po jego zażyciu są podobne do tych, jak po amfetaminie czy kokainie. Euforia, pobudzenie, podniecenie, wzrost sympatii dla otoczenia... Zdecydowanie mniej przyjemne to gonitwa myśli, drżenie rąk, szczękościsk, zaburzenia rytmu serca. Kolejne to paranoja, nadpobudliwość i halucynacje. Jeśli osoba, która zażyje mefedron, nie będzie pamiętała o nawadnianiu organizmu, może się to dla niej skończyć tragicznie – mówi  Jacek Sękowicz, ekspertem województwa pomorskiego ds. narkomanii i informacji o narkotykach.


Najgorsze jest to, że dla części młodych ludzi „kolekcjonowanie” i łączenie jednorazowo różnych substancji to sposób na życie. Wystarczy wejść na jedno z wielu forów z groove czy trip w nazwie. Raporty młodzieży z doznań po zażyciu danych substancji czyta się jak science – fiction. Fani dokładnie opisują działania zarówno tych dostępnych w aptece środków, jak i tych ze sklepu z dopalaczami oraz narkotykowego podziemia. Można tam znaleźć informacje także o mefedronie, który – zażywany przez dłuższy czas – skutkuje napadami paniki, „zjazdami”, uczuciem duszenia się i umierania. I – jak jeden z forumowiczów przyznaje – brać w nieskończoność się nie da. Niestety, to jedyny rozsądny głos. Póki dopalacze będą legalne, póty będą kupowane, bo klienci ulegają złudzeniu, że skoro coś jest legalne to nie jest szkodliwe.


Jak wyjaśnia Jacek Sękowicz, często przyczyną problemów zdrowotnych jest łączenie legalnych środków psychoaktywnych z alkoholem. – Tym samym trudno udowodnić, że szkodliwy był dopalacz. Ponadto nie ma testów wykrywających dopalacze w organizmie, a ludzie niechętnie przyznają się do ich zażycia – tłumaczy.


Ministerstwo Zdrowia opracowuje nowy projekt ustawy, w myśl której wszystkie nowe substancje, które będą podejrzane o szkodliwe działanie  jeszcze przed ich wprowadzeniem na rynek – zostaną zawieszone na 18 miesięcy i w tym czasie gruntownie przebadanie. Ten projekt wymaga dopracowania, bo jeszcze nie wiadomo, kto będzie płacił za badania. Jak na razie – jeśli chodzi o walkę z dopalaczami – po zdelegalizowaniu poprzednich kilkunastu substancji w tym BZP, Polska jest liderem w Europie.
Anna Czajkowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież