"Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zatańcz przeciw przemocy

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 13 lutego 2013 17:11

Walentynki to nie tylko dobra okazja, by obdarować kochaną osobę słodkim sercem, to również czas, aby zaprotestować przeciw przemocy – TAŃCZĄC.Cały świat, włącza się w akcję protestacyjną ogłoszoną dwa lata temu przez Eve Ensler, autorkę słynnych „Monologów waginy”. I Sopot zatańczy taniec na molo w czwartek o godz. 18.00.

Eve Ensler w tekście „Over it” pisała: „Mam dość tego, że walka z przemocą wobec kobiet nadal nie jest międzynarodowym priorytetem, w momencie, gdy na świecie jedna kobieta na trzy pada ofiarą przemocy lub gwałtu a przecież unicestwianie, zamykanie ust, deprecjonowanie kobiet jest gwałtem na istocie życia. Bez kobiet nie ma przyszłości. Proste.” Swój tekst Ensler zakończyła odezwą: „Nadszedł czas. Przygotujcie się.”

Niech 14 lutego miliard kobiet powstanie, niech przyjdzie i da wyraz sprzeciwu wobec przemocy! W jaki sposób? Ensler wybiera nietypową formę – przez taniec i śpiew.


alt


W Polsce co roku około 800 tysięcy kobiet staje się ofiarami przemocy domowej. Wg danych OBOP z 2009 roku prawie 40 procent Polek przynajmniej raz w życiu doświadczyło przemocy. Najwięcej z nich padło ofiarą psychicznego znęcania się, wobec tylko trochę mniejszej ilości użyto przemocy fizycznej.  Na świecie problem jest również palący. Co 2 minuty w Stanach Zjednoczonych dochodzi do napaści na tle seksualnym, to ponad 207 tysięcy ataków w roku. 110 tysięcy nie jest zgłaszane nawet na policję. 46 procent mieszkanek prowincji Bangladeszu, 56 procent Etiopek było ofiarami gwałtów wyrządzonych przez partnerów. Ponad 90 milionów Afrykanek to ofiary rytualnych obrzezań i innych rodzajów okaleczenia narządów płciowych.

Czy na świecie istnieje kultura gwałtu? Przyjdźmy 14 lutego o godz. 18.00 na sopockie molo i powiedzmy „NIE”, stwórzmy nową tradycję. 
(UA)


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież