"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa siedziba Galerii Starych Zabawek

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 lutego 2013 20:59

Do nowej i zarazem o wiele większej siedziby 11 lutego uroczyście przeniesiono gdańską Galerię Starych Zabawek, która obecnie mieści się przy ul. Piwnej 19/21. Dotychczas zabawki były eksponowane w zaledwie 30-metrowym lokalu przy ul. Ogarnej.Galeria Starych Zabawek istnieje od września 2011 roku. Jest to unikatowa w skali kraju ekspozycja, na którą składają się jedynie polskie zabawki wyprodukowane głównie w latach 1920 - 1989.


alt


W tym magicznym miejscu dzieci mogą zobaczyć zabawki, którymi bawili się ich rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Dorośli zaś mają szansę odnaleźć zabawkę, która przypomni im własne beztroskie dzieciństwo.


alt- Obecnie celuloidowe lalki, pluszowe misie, drewniane samochodziki, ołowiane żołnierzyki i wszystkie inne niezwykłe eksponaty, których jest już ponad tysiąc, można podziwiać w o wiele większej siedzibie Galerii - powiedział założyciel galerii Wojciech Szymański. - Ma ona teraz 76 metrów kwadratowych powierzchni. Ta wyjątkowa kolekcja jest efektem moich wieloletnich poszukiwań wraz z moją żoną Bernadetą, której spodobało się, że ja zbieram zabawki już od 12 roku życia.


altElżbieta Cheba, mama Bernadety Szymańskiej na zdjęciu trzymająca na rekach 2-miesięczną wnuczkę Hanię twierdzi że: - Dawne zabawki, swym wyglądem odzwierciedlały życie codzienne. Samochodziki były miniaturowymi kopiami pojazdów, które w tamtych latach jeździły po polskich drogach i ulicach. Również meble i akcesoria do domków dla lalek doskonale oddają charakter dawnych wnętrz. Najstarsza lalka stworzona została w okresie międzywojennym w kaliskiej Fabryce Lalek Adama Szrajera, Są też samochody, pojazdy rolnicze, samoloty i pistolety. Moja wnuczka dzięki tej rodzinnej Galerii ma się czemu przyglądać.


altPrezentowane są również instrumenty muzyczne dla dzieci, gry planszowe oraz zręcznościowe. Pomysłowość z jaką zabawki zostały wykonane z pewnością zaskakuje niejedną osobę odwiedzającą Galerię. Wizyta w niej to wspaniała i niezapomniana podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa.


Można zobaczyć blaszany pojazd straży pożarnej z lat 70., model samolotu wyprodukowany w 1938 r. w przemyskiej fabryce Minerwa, czy skuter z 1959 r. wyprodukowany jako 49 egzemplarz w Bielskich Zakładach Przemysłu Sportowego. Są także oryginalne katalogi, instrukcje obsługi jak choćby ta do metalowej żabki z 1963 roku oraz stare czarno białe fotografie  małej gdynianki z lalką i bączkiem z 1956 roku.


altGospodarze zachęcają do poznania tej części naszej historii, w której pomimo trudnych czasów znalazło się miejsce na realizację dziecięcych marzeń. Dopełnieniem wystawy są oryginalne stare katalogi i zdjęcia prezentujące przedstawione eksponaty i potwierdzające ich oryginalność. Podobne krajowe muzea starych zabawek znajdują się też w Karpaczu, Kielcach, Krynicy Zdroju i Kudowie.


Na portalu internetowym gdańskiej galerii widnieje trafne zdanie wypowiedziane przez słynnego reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego: "(...) dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie."


altNiżej podpisany, który jest podobnego zdania, na inaugurację nowej siedziby Galerii Starych Zabawek przyniósł w podarunku zabawkę należącą kiedyś do jego dzieci, Bartosza i Katarzyny, którą bawili się w latach osiemdziesiątych. Uwiecznieni na zdjęciu Wojciech i Bernadeta Szymańscy z nieukrywaną radością przyjęli ten prezent i zachęcili do przyniesienia pozostałych polskich zabawek z okresu minionego wieku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież