Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Trójmiasto nie uwolniło się od przemocy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lutego 2013 14:47

Kobiety i dziewczynki, mężczyźni i chłopcy zatańczyli przeciwko przemocy w rytm utworu „Break the Chain” (Rozerwij łańcuch) na molo w Sopocie. W tym samym czasie do dźwięków tego samego utworu i według takiej samej choreografii zatańczono „partyzancki taniec” w ponad  200 krajach i 27 miastach w Polsce.


 
– Do akcji przygotowywaliśmy się dwa lata – mówi jedna z uczestniczek przedsięwzięcia. – Ćwiczenia układu choreograficznego zajęły nam trzy tygodnie. Całym sercem popieram tę akcję.


altW pierwszym rzędzie wśród tańczących osób widzę mężczyznę nadającego ton i tempo  innym osobom poruszającym się w takt piosenki.
– Przez ostatnie tygodnie uczyłem odpowiednich kroków i choreografii według układu obowiązującego do tego utworu na całym świecie  – mówi Adrian, instruktor tańca.  – Jestem cały spocony, ale szczęśliwy, że akcja się udała i przyszło tak wiele osób – dodał po zakończonym evencie.


altWśród tańczących osób dostrzegam Izabelę Filipiak, znaną pisarkę, autorkę m.in. „Absolutnej amnezji”, która ma jednak nieco inne odczucia odnośnie wydarzenia.
– Trójmiasto nie uwolniło się od przemocy. Na całym świecie na końcu układu wszyscy stają i wznoszą ręce do góry w geście przecinania łańcucha przemocy. Tutaj nie było tego elementu, to był tylko fitness, pokaz sprawności – mówi krytycznie pisarka.

Czyżby Izabela Filipiak miała rację? Gdy podchodzę do pary z czerwonymi szalami na ramionach i pytam, dlaczego wspierają tę akcję, od młodej dziewczyny w odpowiedzi słyszę, niezbyt miłe, rzucone w moją stronę dość obcesowa słowa:
– To moja sprawa.  

Co się stało z tą dobrą energią, której przez chwilę mogliśmy doświadczyć na sopockim molo? Czyżby był to tylko przebłysk a nie powstanie, do którego nawoływała pomysłodawczyni akcji Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”?


altEve Ensler po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo: byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie...
Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET! I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku. 


alt


W Sopocie o godz. 18.00 w Walentynki zebrało się ok. 200 osób. W tłumie oglądających można było dostrzec m.in. Dariusza Michalczewskiego z rodziną.

Miejmy nadzieję, że na świecie wybuch energii nie był jednorazowy i nie skoncentrował się jedynie na efektowności. Przemoc wobec kobiet jest przecież problemem realnym i niestety wciąż aktualnym.
Urszula Abucewicz
fot. Urszula Abucewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież