Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
czwartek, 26 maja 2022 19:56
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
Jeden z czołowych atakujących i punktujących sezonu 2021/2022
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrodzono Aktywnych Seniorów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 czerwca 2013 19:30

Gdańska debata o starości, to temat konferencji, jaka odbyła się w piątek 21 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku, pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej. Do zorganizowania konferencji doszło w ramach działań podejmowanych na rzecz seniorów we współpracy z Gdańską oraz Wrocławską Radą ds. Seniorów.Celem konferencji było przedstawienie wyników badań socjologicznych w skali europejskiej, polskiej i gdańskiej, jak również dyskusja na temat konsekwencji zmian demograficznych oraz koniecznych działaniach związanych z tym zagadnieniem. Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych specjalistów w tej dziedzinie z kraju i zagranicy.


alt


Wyniki badań gdańskich pt. „Gdańska starość. Portret socjologiczny mieszkańców Gdańska w wieku 65+.” zaprezentowali dr Piotr Czekanowski i mgr Maciej Brosz z Uniwersytetu Gdańskiego, Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych.


Profesor Andreas Hoff (Professor of Social Gerontology w Zittau/Görlitz) omówił „Społeczne aspekty starzenia się ludności w Europie”, a profesor Piotr Błędowski (prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego) przedstawił referat pt. „Sytuacja osób starszych w świetle badań POL-SENIOR”.


altPodczas konferencji wręczono nagrody przyznane w pierwszej edycji konkursu „Aktywni Seniorzy”, wspólnej inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Stowarzyszenia Seniorów „Starsi”, sfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Wyróżniono aktywnych Seniorów w czterech kategoriach: 1. Projekt/ inicjatywa, 2.Klub seniora, 3. Aktywna seniorka, 4. Aktywny senior.


W kategorii Projekt / inicjatywa nagrodę główną otrzymała Straż Miejska w Gdańsku za projekt „Wiem. Znam. Działam – bezpieczny senior”, przygotowany i realizowany przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. Ideą realizowanego projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa seniorów zgodnie z nazwą projektu:
WIEM – jak reagować w sytuacjach zagrożenia,
ZNAM – metody postępowania w sytuacjach niebezpiecznych,
DZIAŁAM – gdy dochodzi do łamania prawa.


Jak dotąd odbyły się już trzy edycje projektu, a w przygotowaniu jest już następna edycja.
Nagrodę główną w kategorii Klub Seniora otrzymał Klub Seniora LWSM Morena. Mottem klubu jest „Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go stracić”. Działania klubu są bardzo różnorodne, tutaj spotykają się seniorzy, w ramach współpracy międzypokoleniowej klub seniora zaprasza dzieci i młodzież z dzielnicy na lokalne wydarzenia, realizuje inicjatywy na rzecz dzielnicy jak i miasta, takie jak np. zeszłoroczny festyn „Seniorzy Seniorom”. Klub pobudza seniorów także do aktywności fizycznej i umysłowej poprzez zajęcia w klubie fitness, czy przez cykl spotkań „Świat Gier Planszowych”. Tutaj Kapituła Konkursowa postanowiła także docenić zaangażowanie samej przewodniczącej Klubu – Elżbiety Grabowskiej, która jest wulkanem pomysłów i energii napędzającej działania klubu i jak często się o niej mówi, to ona „jesień życia maluje w najpiękniejsze kolory złotej polskiej jesieni”. Elżbieta Grabowska otrzymała też specjalne podziękowanie za wieloletnią pracę i niesłabnącą pasję.


altW kategorii Klub Seniora postanowiono przyznać także jedno wyróżnienie – dla Klubu Seniora Sezamek Gdańsk Brzeźno. Klub seniora przy klubie Sezamek jest osiedlowym klubem prowadzącym działania na rzecz mieszkańców Brzeźna. Współpracuje z seniorami w zakresie działalności kulturalnej jak i wymiany międzypokoleniowej. Ich głównym działaniem jest organizowanie koncertów dla seniorów, zajęcia ruchowe i inne zajęcia wynikające z pomysłów seniorów.


Również w przypadku Klubu Seniora Sezamek, Przewodnicząca Klubu Iwona Prus otrzymała specjalne podziękowanie wytrwałą pracę i niesłabnącą energię.


W kategorii Aktywna Seniorka, Kapituła konkursowa postanowiła przyznać jedną nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia.
Nagrodę główną otrzymała Barbara Kuryłek, która przez 40 lat  pracowała w służbie zdrowia jako pielęgniarka i do dziś jako wolontariuszka włącza się w opiekę nad seniorami. Wykorzystuje na co dzień swoje umiejętności i kompetencje związane z pełnionym przez tyle lat zawodem. Realizuje projekty artystyczne z seniorami, takie jak np. koncerty kolęd, artystyczne spotkania, przedstawienia teatralne. Dodatkowo działa aktywnie na rzecz swojego środowiska lokalnego pomagając sąsiadom. Jak mówią o niej inni „upiecze ciasta na różne okazje i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych”.


Wyróżnienia otrzymali: Teresa Michalak, która niestrudzenie dyżuruje od 26 lat w Gdańskim Telefonie Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” oraz Teresa Dobierska, od lat angażująca się na rzecz Centrum Geriatrycznego w Brzeźnie, Okręgowego Związku Emerytów i Rencistów gdzie pełni funkcję członka Komisji Rewizyjnej, oraz Klubu Seniora w Brzeźnie.


W kategorii „Aktywny Senior”, Kapituła Konkursowa postanowiła przyznać jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia.
Nagroda główna dla aktywnego seniora 2012 trafiła do Mariana Całko, który od pierwszych miesięcy powołania Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku był jego członkiem. Był też inicjatorem powstania kolejnych oddziałów związku m. in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Tczewie. Działa w szczególności na rzecz kombatantów, ale pamięta także o ich żonach i mężach. Organizuje coroczne paczki świąteczne, integruje środowisko kombatanckie.


Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Roman Rakowski (od wielu lat sprawuje funkcję Przewodniczącego Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Gdańsku oraz Przewodniczącego Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, działa na rzecz integracji seniorów, dba o dobro i godne życie inwalidów wojennych) Ryszard Uliński (który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w uroczystości), a jest współzałożycielem Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież