Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Kobieta w islamie" – "Spotkania z Islamem" w ECS

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 czerwca 2016 21:05

W Europejskim Centrum Solidarności odbyło się czwarte i ostatnie przed wakacjami „Spotkanie z Islamem”. Tym razem temat brzmiał „Kobieta w islamie”. Spotkanie przeprowadzone zostało w formie panelu dyskusyjnego, w którym wzięły udział muzułmanki Hedi Alieva – Czeczenka mieszkająca w Gdańsku, Mariola Saeed – przedstawicielka Ligii Muzułmańskiej RP oraz Helena Szabanowicz – przedstawicielka Związku Tatarów Gdańskich. Moderatorkami były dr Natasza Kosakowska–Berezecka i dr Magdalena Żadkowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Większość publiczności zgromadzonej w Sali Wystaw gdańskiego ECS stanowiły kobiety.


Na początku moderatorki przytoczyły wypowiedzi dr hab. Beaty Kowalskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która również miała być uczestniczką dyskusji, ale ze względu na osobistą tragedię nie mogła pojawić się w Gdańsku. Dr Kowalska przytoczyła w swoich tekstach zmiany jakie zaszły w postrzeganiu kobiety-muzułmanki przez Zachód. Opisała również społeczno-polityczną transformację pozycji kobiety w islamskiej rzeczywistości. Następnie zadawano pytania skierowane do prelegentek.altPierwsze pytanie dotyczyło opinii panelistek na temat poglądu jakoby islamu nie dało połączyć się z prawami kobiet. Prelegentki zostały również zapytane o to, czy czują się feministkami.

– Nie czuję się feministką. Pracuję od 30 lat i nie koliduje to z moją wiarą. Kobieta w islamie jeśli pracuje, to ma prawo zatrzymywać pieniądze dla siebie. Na utrzymanie domu zarabia mężczyzna – powiedziała Mariola Saeed.


– Ja się czuję feministką. Moja sytuacja Państwa zadziwi, bo ja też jestem muzułmanką. Jestem Tatarką z pochodzenia – powiedziała Helena Szabanowicz, która, w odróżnieniu od dwóch pozostałych prelegentek, nie miała na sobie hidżabu. – Islam polski jest nieco inny jak Państwo widzą i przeważnie kobiety muzułmanki Tatarki mniej więcej wyglądają jak ja i nie odróżniają się od reszty społeczeństwa. Pewne nasze obowiązki, powiedzmy, religijne dotyczące stroju zostały zredukowane, ponieważ Tatarzy, którzy przybywali tutaj od XIV wieku bardzo chcieli się zasymilować.

Helena Szabanowicz powiedziała również, że w obecnych czasach, w obliczu światowej polityki i rosnącej niechęci do muzułmanów, Tatarzy jako autochtoni muzułmańscy w Polsce czują się w obowiązku, aby wesprzeć swoich współbraci w wierze. Ponadto panelistka powiedziała, że jest wiele do zrobienia w dziedzinie praw człowieka i praw kobiet w islamie. Prelegentka podkreśliła również, że bycie muzułmanką w Polsce jest komfortowe w porównaniu do życia islamskich kobiet np. w państwach muzułmańskich.alt– Muzułmanie, chrześcijanie: jaka to różnica? Jest człowiek, jest kobieta i wszystko – powiedziała Hedi Alieva. – Dla mnie bycie muzułmanką i bycie kobietą to wartości same w sobie.

Hedi Alieva dodała także, że czuje się feministką.


– Ja chciałam podkreślić, że nie czuję się feministką sensu stricto, w jakiejś tam nie wiadomo jakiej skali, bo tutaj to jest normalne, że my się zachowujemy tak, a nie inaczej. My nie mamy żadnych ograniczeń, więc dla mnie to nie jest feminizm – dodała Mariola Saeed. – My jesteśmy normalnymi kobietami, żyjącymi tutaj, w tych czasach i spełniającymi się zawodowo, rodzinnie. Dla mnie to jest po prostu norma.


Kolejne pytanie dotyczyło postaci, które stały się dla uczestniczek panelu życiową inspiracją i wpłynęły na nie.

Wszystkie uczestniczki odwołały się do członków swoich rodzin. Hedi Alieva powiedziała, że jedną z takich postaci była dla niej jej matka. Helena Szabanowicz przyznała, że nigdy nie zastanawiała się nad autorytetem, czy idolem, który wpłynął personalnie na jej życie, ale powiedziała, że tożsamość muzułmańską ukształtował w niej ojciec, który zabierał ją na nabożeństwa, gdy była dzieckiem i to m.in. dzięki niemu postanowiła zostać członkiem wspólnoty muzułmańskiej. Mariola Saeed ze wzruszeniem powiedziała, że taką osobą była dla niej jej babcia, która włożyła wiele serca i pracy w jej wychowanie.

– Moja babcia nie była muzułmanką. Starała się mnie wychować dobrze, bo najważniejsze jest to, aby być dobrym człowiekiem – powiedziała Mariola Saeed.


Następne pytanie dotyczyło wychowania dzieci. Moderatorki zapytały prelegentki jak były wychowywane, jak wychowują swoje dzieci i czy jest jakaś różnica w wychowaniu dziewczynek i chłopców. Hedi Alieva powiedziała, że była bardzo grzecznym dzieckiem. Dodała również, że muzułmańska kobieta może być wykształcona, ale wiele zależy od danej rodziny i jej zamożności. Helena Szabanowicz przyznała, że jej tata był dość surowym ojcem. Podkreśliła również, że w tradycji domu muzułmańskiego rola kobiety jest nieco zredukowana jeśli chodzi o sferę publiczną – królestwem kobiety jest dom, gdzie poświęca się rodzinie, zaś sfera mężczyzny to ta poza domem. Jest to widoczne np. w Egipcie, gdzie sprzedawcami w sklepach są prawie zawsze mężczyźni. Helena Szabanowicz dodała, że obecnie sytuacja nieco się zmienia.  Moderatorka zapytała panelistkę czy muzułmańscy mężczyźni mogą np. gotować i sprzątać.

– Oczywiście. Świetnie się w tym sprawdzają – odpowiedziała Helena Szabanowicz.altMariola Saeed przyznała, że dziewczynki mają więcej ograniczeń, niż chłopcy, ale jeśli są dobrze wychowane to same wiedzą co im wolno, a czego nie. Chłopcy mają więcej swobód, ale również więcej obowiązków. Jednym z nich jest np. opiekowanie się siostrami i utrzymywanie ich jeśli te nie wyjdą za mąż. Prelegentka powiedziała, że muzułmańska kobieta może się realizować zawodowo – jest to kwestią dogadania się z mężem. Mariola Saeed podkreśliła jednak, że nie powinno się przedkładać kariery ponad dobro rodziny. Ona sama jest zmuszona pracować, ponieważ jej mąż zmarł.


Kolejne pytanie dotyczyło córek panelistek, gdyż każda z zaproszonych kobiet jest matką córki. Jedna z moderatorek zapytała uczestniczki dyskusji jak wymarzyły sobie i jak widzą przyszłość swoich córek-muzułmanek w kulturze polskiej. Hedi Alieva powiedziała, że marzyła, aby jej córka została bizneswoman, jednak dziewczyna wybrała kosmetologię, a matka zaakceptowała tę decyzję. Dyskutantka podkreśliła jednak, że chociaż jej dzieci są już dorosłe lub prawie dorosłe, to nadal muszę prosić mamę o zgodę na wyjście i informować ją gdzie się wybierają. Z publiczności padło pytanie po co muzułmankom fryzjer, skoro i tak chodzą w chustach. Hedi Alieva odpowiedziała, że muzułmanki są modne – mają ładne fryzury, a ubrania szyte dla nich są efektowne i drogie. Po prostu wyznawczynie islamu nie obnoszą się z tym wszystkim publicznie, wolą takie rzeczy zachować dla bliskich i cieszyć się z nich w domowym zaciszu. Prelegentka powiedziała, że jej córki nie noszą hidżabu i jest to ich wybór. W kulturze czeczeńskiej nie ma obowiązku noszenia chusty, a Hedi Alieva kiedyś była bardzo nowoczesna, ale zdecydowała się na noszenie tego symbolu ze względu na ciężkie przeżycia osobiste. Helena Szabanowicz podkreśliła, że nie rozumie tego rozróżnienia na muzułmańskie i nie-muzułmańskie wychowanie dzieci, bo w końcu każdy rodzic pragnie wychować dziecko jak najlepiej i zapewnić mu wspaniałą przyszłość, a wszyscy jesteśmy wspólnotą ludzką. Córki Heleny Szabanowicz nie noszą hidżabu i była to ich decyzja. Chusty zakładają tylko na uroczystości religijne, w których uczestniczą. Prelegentka przyznała również, że jako polska muzułmanka jest nieco niemiarodajnym przykładem dla całej religii islamu, ponieważ w różnych miejscach różne aspekty wyglądają inaczej, a w Polsce życie muzułmańskich kobiet jest komfortowe. Z podziałem na wychowanie muzułmańskie i nie-muzułmańskie dzieci nie zgodziła się również Mariola Saeed, która powiedziała, że swoje dzieci kształtuje jak każdy inny polski rodzic. Podkreśliła, że ważne jest, by dziecko wiedziało, że jest kochane, ale trzeba także czegoś od niego wymagać, żeby mogło dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Prelegentka zaznaczyła, że dobre wychowanie to nauczenie dziecka, aby dbało także o innych, bo rodzina, którą w przyszłości założy człowiek wkraczający w dorosłość, stanowi składową większej całości, którą jest społeczeństwo.


Ostatnie pytanie dotyczyło ramadanu i jego obchodzenia w Polsce. Mariola Saeed powiedziała, że ona nie może pościć przez cały okres świąteczny ze względów zdrowotnych, natomiast jej nastoletni syn, który jeszcze nie wyfrunął z rodzinnego gniazda, dotrzymuje postu. Helena Szabanowicz powiedziała, że istnieje wiele ustępstw od postu np. dla ludzi chorych, starszych lub kobiet w ciąży. W jej domu pości tylko mąż, ale rodzina wspiera go w tym np. nie objadając się w jego towarzystwie. Hedi Alieva podkreśliła, że ramadanowy post to piękny obyczaj, który, gdy tylko zajdzie słońce (wówczas post danego dnia dobiega końca K.R.), łączy ludzi przy jednym stole. Mariola Saeed dodała, że post w trakcie ramadanu z jednej strony przeraża, gdyż muzułmanie przez wiele godzin, aż do zachodu słońca, muszą powstrzymać się od jedzenia i picia, ale z drugiej strony poczucie wspólnoty z wyznawcami islamu na całym świecie jest czymś pięknym.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież