Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ciepło jest w gdańskich spółkach

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 15:24

Gdańskie spółki, w których udziały ma gmina, to idealne miejsce do zarobienia pieniędzy za zasiadanie w zarządzie i dorobienia do domowego budżetu dzięki miejscu w radzie nadzorczej.Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które w większości należy do Stadtwerke Leipzig GmbH, firmy komunalnej z terenów dawnego NRD, przygotowuje się do tzw. restrukturyzacji. W GPEC ma zostać przeprowadzona redukcja zatrudnienia. Pracę może stracić nawet 60 osób. 
Władze spółki tłumaczą to wyzwaniami rynkowymi i spadkiem zapotrzebowania na ciepło. Związki zawodowe zaś proponują swój projekt – zmniejszenie stanowisk dyrektorskich i pozostawienie status quo zatrudnionych przy produkcji. Związkowcy w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gdańsku weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki. Przyczyna sporu jest tzw. restrukturyzacja, która sprowadza się do zwolnienia kilkudziesięciu pracowników. Związkowcy argumentują, że ciągłe restrukturyzacje w obszarze eksploatacji pogorszyły wizerunek firmy i wywołały niezadowolenie klientów.


- Jest to działanie zagrażające systemowi ciepłowniczemu, powodujące też zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy oraz szkodzące mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Przy bardzo dobrych wynikach finansowych za 2011 rok jest to specyficzna form podziękowania pracownikom za wypracowany zysk ponad plan – argumentuje Stanisław Kotyński, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” przy GPEC.


Związki zawodowe przedstawiły własny projekt nowej struktury organizacyjnej. Zakłada on m.in. zmniejszenie stanowisk dyrektorskich z ośmiu (w 300-osobowym GPEC) do dwóch – dyrektora technicznego i finansowego. Domagają się tez zaprzestania restrukturyzacji polegającej na likwidacji stanowisk produkcyjnych. Argumentują, że obniżenie zatrudnienia wpłynie na obniżenie jakości usług i sprawności technicznej sieci. Sytuacja ta zagrozi bezpieczeństwu urządzeń zainstalowanych na sieci.


Ten wynik finansowy przedsiębiorstwa w 2011 r. zakończył zysk netto 27 583 tys. zł. Był niższy od zysku netto w 2010, który wyniósł 32 659 tys. zł. To jednak ciągle pokaźny zysk generowany też ceną ciepła w Gdańsku, zaliczaną do jednych z wyższych w Polsce wśród aglomeracji miejskich. Niemieccy właściciele mogą zacierać ręce. Dywidendy dla udziałowców np. za rok 2010 wyniosły 30,7 mln zł. Gmina Miasta Gdańska ma w GPEC 16,34 proc. udziałów, a w rękach Stadtwerke Laipzig jest 83,66 proc. akcji. Stadtwerke Leipzig w radzie nadzorczej nowej kadencji od kwietnia 2012 r. są reprezentowani przez Thomasa Prauße, Raimunda Otto, Detleva Krause i byłego prezesa Portu Lotniczego Gdańsk i byłego radnego Włodzimierza Machczyńskiego. W radzie nadzorczej spółki zasiadają także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako jej przewodniczący, reprezentująca gminę Iwona Bierut oraz Bożena Zawiślak, reprezentantka załogi. Zasiadanie w radzie nadzorczej to też źródło profitów.


Wynagrodzenia członków rady nadzorczej GPEC pochłonęły 279 011 zł w 2011 r. Każdy z nich zarobił więc z tego tytułu średnio po blisko 40 tys. zł w 2011 r.  Członkowie zarządu spółki Adam Stanyer i Igor Wasilewski też nie mają powodu do narzekań. Wynagrodzenia członków zarządu, łącznie z wynagrodzeniem z zysku w 2011 to 798 536 zł.  Zatem to przeciętnie 33,3 tys. zł miesięcznie na osobę. W GPEC jest też osiem stanowisk dyrektorskich. Gdańskie ciepło wymaga też reprezentacji. W 2011 r. odnotowano więc wzrost wydatków na reprezentację do 1, 93 mln zł z 526,9 tys. zł w roku ubiegłym. GPEC zatrudnia w produkcji 114 osób. Pracownicy nieprodukcyjni to 199 osób. Grupę kapitałową GPEC tworzy też GPEC Serwis i Orchis Energia Sopot. 


W tym roku odchudzony został zarząd Międzynarodowych Targów Gdańskich. Odszedł bowiem Bogusław Zalewski, który był wiceprezesem targów od 6 grudnia 2010 do lutego 2012. Rada nadzorcza MTG SA zdecydowała w lutym, że zarząd będzie dwuosobowy. Sprawuje go w nowej kadencji Andrzej Kasprzak, jako prezes od 3 grudnia 2010, były aktywista Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i Maciej Glamowski, wiceprezes spółki MTG, prywatnie szwagier prezydenta miasta. Zalewski jest w MTG nadal zatrudniony jako główny specjalista. Bogusław Zalewski może pochwalić się dużym doświadczeniem menadżerskim. Z Międzynarodowych Targów Poznańskich odszedł po tym, jak na początku 2007 roku ukazał się raport dotyczący współpracowników Wojskowych Służb Informacyjnych. Znalazło się tam m.in. właśnie nazwisko Zalewskiego. Ówczesny prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich oświadczył wówczas, że współpracował z wywiadem, ale zaprzeczył, że łamał prawo i nie było podstaw do umieszczenia jego nazwiska w raporcie. Minister obrony narodowej przeprosił latem ub.r. byłego prezesa MTP Bogusława Zalewskiego za umieszczenie jego nazwiska w raporcie z likwidacji WSI


Pytany o przyczyny zmian w zarządzie MTG i odejścia Zalewskiego rzecznik prasowy MTG Roman Kolicki szczerze przyznaje:
- Nie mam pojęcia.


Zarząd MTG od czerwca 2010 do czerwca 2011 pobrał 606 516 zł. To więcej niż w roku 2009/10 - 479 650 zł. Każdy z członków zarządu zarobił więc średnio po 202 tys. zł.


Radę nadzorczą MTG w nowej kadencji tworzą Andrzej Bojanowski, Teresa Kamińska, Robert Bęben, Wojciech Majchrzakowski, Zbigniew Markowski i Grzegorz Mocarski.


Siedmioosobowa rada (od końca 2011 r., kiedy z zasiadania w radzie zrezygnował Andrzej Trojanowski) Rada Nadzorcza pochłonęła 309 837 zł z tytułu wynagrodzeń (w 2010 r. - 258 577 zł). Przez dwanaście miesięcy 2010-11 odbyło się siedem posiedzeń Rady nadzorczej MTG, która podjęła 20 uchwał. Na jedno posiedzenie przypada więc 6 tys. zł na członka rady.


MTG przygotowuje sprawozdanie finansowe za rok obliczeniowy do 30 czerwca 2012 r. Będzie zapewne gotowe we wrześniu. Od czerwca 2010 do czerwca 2011 MTG wykazały zysk netto 1,171 mln zł. Strata z lat poprzednich (4,3 mln zł) została pokryty z kapitału spółki w grudniu 2010 r. Zysk MTG jest równy wydatkom na zarząd i Radę nadzorczą. 


MTG SA to dzisiaj głównie Amber Expo, czyli nowa siedziba Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.   
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież