Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ciepło jest w gdańskich spółkach

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 15:24

Gdańskie spółki, w których udziały ma gmina, to idealne miejsce do zarobienia pieniędzy za zasiadanie w zarządzie i dorobienia do domowego budżetu dzięki miejscu w radzie nadzorczej.Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które w większości należy do Stadtwerke Leipzig GmbH, firmy komunalnej z terenów dawnego NRD, przygotowuje się do tzw. restrukturyzacji. W GPEC ma zostać przeprowadzona redukcja zatrudnienia. Pracę może stracić nawet 60 osób. 
Władze spółki tłumaczą to wyzwaniami rynkowymi i spadkiem zapotrzebowania na ciepło. Związki zawodowe zaś proponują swój projekt – zmniejszenie stanowisk dyrektorskich i pozostawienie status quo zatrudnionych przy produkcji. Związkowcy w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gdańsku weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki. Przyczyna sporu jest tzw. restrukturyzacja, która sprowadza się do zwolnienia kilkudziesięciu pracowników. Związkowcy argumentują, że ciągłe restrukturyzacje w obszarze eksploatacji pogorszyły wizerunek firmy i wywołały niezadowolenie klientów.


- Jest to działanie zagrażające systemowi ciepłowniczemu, powodujące też zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy oraz szkodzące mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Przy bardzo dobrych wynikach finansowych za 2011 rok jest to specyficzna form podziękowania pracownikom za wypracowany zysk ponad plan – argumentuje Stanisław Kotyński, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” przy GPEC.


Związki zawodowe przedstawiły własny projekt nowej struktury organizacyjnej. Zakłada on m.in. zmniejszenie stanowisk dyrektorskich z ośmiu (w 300-osobowym GPEC) do dwóch – dyrektora technicznego i finansowego. Domagają się tez zaprzestania restrukturyzacji polegającej na likwidacji stanowisk produkcyjnych. Argumentują, że obniżenie zatrudnienia wpłynie na obniżenie jakości usług i sprawności technicznej sieci. Sytuacja ta zagrozi bezpieczeństwu urządzeń zainstalowanych na sieci.


Ten wynik finansowy przedsiębiorstwa w 2011 r. zakończył zysk netto 27 583 tys. zł. Był niższy od zysku netto w 2010, który wyniósł 32 659 tys. zł. To jednak ciągle pokaźny zysk generowany też ceną ciepła w Gdańsku, zaliczaną do jednych z wyższych w Polsce wśród aglomeracji miejskich. Niemieccy właściciele mogą zacierać ręce. Dywidendy dla udziałowców np. za rok 2010 wyniosły 30,7 mln zł. Gmina Miasta Gdańska ma w GPEC 16,34 proc. udziałów, a w rękach Stadtwerke Laipzig jest 83,66 proc. akcji. Stadtwerke Leipzig w radzie nadzorczej nowej kadencji od kwietnia 2012 r. są reprezentowani przez Thomasa Prauße, Raimunda Otto, Detleva Krause i byłego prezesa Portu Lotniczego Gdańsk i byłego radnego Włodzimierza Machczyńskiego. W radzie nadzorczej spółki zasiadają także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jako jej przewodniczący, reprezentująca gminę Iwona Bierut oraz Bożena Zawiślak, reprezentantka załogi. Zasiadanie w radzie nadzorczej to też źródło profitów.


Wynagrodzenia członków rady nadzorczej GPEC pochłonęły 279 011 zł w 2011 r. Każdy z nich zarobił więc z tego tytułu średnio po blisko 40 tys. zł w 2011 r.  Członkowie zarządu spółki Adam Stanyer i Igor Wasilewski też nie mają powodu do narzekań. Wynagrodzenia członków zarządu, łącznie z wynagrodzeniem z zysku w 2011 to 798 536 zł.  Zatem to przeciętnie 33,3 tys. zł miesięcznie na osobę. W GPEC jest też osiem stanowisk dyrektorskich. Gdańskie ciepło wymaga też reprezentacji. W 2011 r. odnotowano więc wzrost wydatków na reprezentację do 1, 93 mln zł z 526,9 tys. zł w roku ubiegłym. GPEC zatrudnia w produkcji 114 osób. Pracownicy nieprodukcyjni to 199 osób. Grupę kapitałową GPEC tworzy też GPEC Serwis i Orchis Energia Sopot. 


W tym roku odchudzony został zarząd Międzynarodowych Targów Gdańskich. Odszedł bowiem Bogusław Zalewski, który był wiceprezesem targów od 6 grudnia 2010 do lutego 2012. Rada nadzorcza MTG SA zdecydowała w lutym, że zarząd będzie dwuosobowy. Sprawuje go w nowej kadencji Andrzej Kasprzak, jako prezes od 3 grudnia 2010, były aktywista Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i Maciej Glamowski, wiceprezes spółki MTG, prywatnie szwagier prezydenta miasta. Zalewski jest w MTG nadal zatrudniony jako główny specjalista. Bogusław Zalewski może pochwalić się dużym doświadczeniem menadżerskim. Z Międzynarodowych Targów Poznańskich odszedł po tym, jak na początku 2007 roku ukazał się raport dotyczący współpracowników Wojskowych Służb Informacyjnych. Znalazło się tam m.in. właśnie nazwisko Zalewskiego. Ówczesny prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich oświadczył wówczas, że współpracował z wywiadem, ale zaprzeczył, że łamał prawo i nie było podstaw do umieszczenia jego nazwiska w raporcie. Minister obrony narodowej przeprosił latem ub.r. byłego prezesa MTP Bogusława Zalewskiego za umieszczenie jego nazwiska w raporcie z likwidacji WSI


Pytany o przyczyny zmian w zarządzie MTG i odejścia Zalewskiego rzecznik prasowy MTG Roman Kolicki szczerze przyznaje:
- Nie mam pojęcia.


Zarząd MTG od czerwca 2010 do czerwca 2011 pobrał 606 516 zł. To więcej niż w roku 2009/10 - 479 650 zł. Każdy z członków zarządu zarobił więc średnio po 202 tys. zł.


Radę nadzorczą MTG w nowej kadencji tworzą Andrzej Bojanowski, Teresa Kamińska, Robert Bęben, Wojciech Majchrzakowski, Zbigniew Markowski i Grzegorz Mocarski.


Siedmioosobowa rada (od końca 2011 r., kiedy z zasiadania w radzie zrezygnował Andrzej Trojanowski) Rada Nadzorcza pochłonęła 309 837 zł z tytułu wynagrodzeń (w 2010 r. - 258 577 zł). Przez dwanaście miesięcy 2010-11 odbyło się siedem posiedzeń Rady nadzorczej MTG, która podjęła 20 uchwał. Na jedno posiedzenie przypada więc 6 tys. zł na członka rady.


MTG przygotowuje sprawozdanie finansowe za rok obliczeniowy do 30 czerwca 2012 r. Będzie zapewne gotowe we wrześniu. Od czerwca 2010 do czerwca 2011 MTG wykazały zysk netto 1,171 mln zł. Strata z lat poprzednich (4,3 mln zł) została pokryty z kapitału spółki w grudniu 2010 r. Zysk MTG jest równy wydatkom na zarząd i Radę nadzorczą. 


MTG SA to dzisiaj głównie Amber Expo, czyli nowa siedziba Centrum Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.   
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież