Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 września 2014 17:10

Pod hasłem Inspiracja, Integracja i Implementacja, w dniach 8-10 września odbywa się VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014, organizowana w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej oraz Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Zadaniem uczestników konferencji INFOBAZY jest upowszechnianie informacji oraz prezentacja aktualnych osiągnięć w tworzeniu i udostępnianiu baz danych dla nauki oraz intensyfikacja współpracy środowiska nauki ze społeczeństwem, w tym z administracją państwową i samorządową.Jednym z prelegentów konferencji był prof. Wodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedstawił on obecny stan ciągłej rozbudowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce. Dla przykładu od października 2014 roku udostępnionych będzie przez Bibliotekę Narodową w Warszawie kilkaset tysięcy publikacji w zapisie cyfrowym. Do końca 2015 roku ma być zapewniony internetowy dostęp do wszystkich polskich czasopism. Polska Bibliografia Naukowa zobowiązała polskich naukowców o dostarczenie swoich punktowanych opracowań naukowych, co pozwoli do ich merytorycznej i obiektywnej oceny.


Powstała Federacja Bibliotek Cyfrowych w Poznańskim Centrum Superkomputerowym. W Krakowie powstaje Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. Jest coraz więcej wejść w takie cyfrowe biblioteki, co w Europie stawia nasz kraj na 9 miejscu, ale tuż za Norwegią mającą o wiele mniej mieszkańców.
W Polsce 40 instytutów PAN włączyło się w cyfrowanie swoich danych. Ponad 2 tys. punktowanych polskich czasopism, w tym 120 o tematyce historycznej też jest tym objęta. Skoro w światowym zbiorze znajduje się aż 2 miliardy obiektów, to dlaczego nie ma w nich być również i tych polskich.


altProf. Wodzisław Duch (na zdjęciu z lewej wraz z prof. Antonim Nowakowskim z PG) zaapelował, aby polscy naukowcy publikowali swoje prace na platformie Springera, gdyż Polska obligatoryjnie corocznie płaci spore kwoty licencyjne. Liczba instytucji objętych licencjami na odbiór danych z internetowych platform wynosi 450, a za dostęp do danych i możliwość – o czym mało kto wie - ich ściągania, Polska płaci aż 200 mln zł rocznie.


altPrzedstawiciel Politechniki Warszawskiej wyraził jakże znamienne dwa zdania: Jak nas nie widzą w internecie, to nas nie ma. Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje.


Omawiając uczelniane bazy wiedzy w projekcie SYNAT, Wacław Struk stwierdził, że dane takie muszą być udostępniane w świat w sposób jak najbardziej przystępny i w miarę atrakcyjny. Każdy uczelniany wydział musi mieć swoją nieodpłatną i dostępną bazę danych wiedzy poprzez uczelnianą centralę. Jak temu technicznie podołać? W tej sprawie 16 września 2014 na Politechnice Warszawskiej odbędzie się spotkanie zgłoszonych już 70 użytkowników.


altOkazuje się bowiem, iż po dwudziestu latach od początku budowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce dostępne są niezliczone bazy danych i ogromny potencjał obliczeniowy pięciu centrów KDM (Komputer Dużej Mocy). Centra wyposażone są w petaflopsowe serwery i pamięci masowe służące magazynowaniu, archiwizowaniu i przetwarzaniu informacji, o niewyobrażalnych pojemnościach sięgających exabajtów, a może już zettabajtów.


Od momentu powstania Centrum Informatycznego TASK w 1994 roku jego potencjał obliczeniowy wzrósł miliony razy, a pojemność archiwizatorów i bibliotek danych jeszcze więcej. Wdrożona w Polsce usługa powszechnej archiwizacji wraz z aplikacjami w sieci PIONIER łączy potencjały pamięci masowych centrów obliczeniowych w skali kraju, co umożliwia wykonywanie zdalnych archiwizacji i kopii zapasowych, przechowywania plików w wirtualnym systemie sieciowym i daje praktycznie nieograniczoną gamę możliwości użytkownikom tych systemów.


Tematyka tegorocznej konferencji obejmuje zagadnienia z zakresu opieki zdrowotnej, monitoringu środowiska, przeciwdziałania zagrożeniom katastrofami itp. Program sesji naukowych obejmuje bazy danych: przyrodnicze, z dziedziny nauk o ziemi, meteorologiczne, rolnicze, medyczne, fizyko-chemiczne, biochemiczne, techniczne   ekonomiczne, historyczno-humanistyczne i muzealne, artystyczne, biblioteczne, wiedzy o nauce i społeczne.


altPodczas trzech dni konferencji poruszone zostaną również zagadnienia konstrukcji baz internetowych, rozproszonych i multimedialnych, a także bezpieczeństwa, jak i aspektów narzędziowych oraz magazynów danych i chmur obliczeniowych wraz narzędziami do tworzenia baz danych i zarządzania – sprzętem oraz oprogramowaniem.


Celem konferencji jest rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce, w szczególności na drodze poszerzonego dostępu do baz danych i zawartości usług informatycznych. Tym razem uwaga skupiona jest na Inspiracji nowymi możliwościami w zakresie tworzenia zasobów informacyjnych i związanych z nimi usług, Integracji rozproszonych zasobów oraz ich intensywnej Implementacji w systemach, aplikacjach i usługach dla społeczeństwa Informacyjnego. Jednym z istotniejszych zadań jest wpisanie tych priorytetów w program finansowania nauki, jak i w program rozwoju społecznego w perspektywie najbliższych lat.


Krajowa Konferencja "INFOBAZY – bazy danych dla nauki", zorganizowana została po raz pierwszy w 1997 roku, dała początek cyklowi konferencji związanych z tworzeniem baz danych przez i dla środowiska naukowego. Kolejne edycje dotyczyły narzędzi i oprogramowania dla tworzenia baz danych, jak i systemów aplikacji i usług, projektów europejskich, społeczeństwa informacyjnego.


Patronat nad konferencją objęli: prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież