Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Z działaczką społeczną i samorządową, na studiach na Uniwersytecie Łódzkim w NZS, do 2010 r. w PiS, ... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ... Radni na Przymorzu podzieleni w sprawie projektów rozbudowy linii tram... » Projekt "Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Miasta Gdańska na lata 2...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Zdunek Wybrzeże - Aforti Start LIVE 52:37 91:87
niedziela, 18 lipca 2021 11:33
Zdunek Wybrzeże - Aforti Start LIVE 52:37 91:87
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Lechia zaprezentowała się kibicom i wygrała ostatni sparing
sobota, 17 lipca 2021 11:55
Lechia zaprezentowała się kibicom i wygrała ostatni sparing
Lechia w piątek zaprezentowała się kibicom, a w ostatnim sparingu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 września 2014 17:10

Pod hasłem Inspiracja, Integracja i Implementacja, w dniach 8-10 września odbywa się VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014, organizowana w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej oraz Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Zadaniem uczestników konferencji INFOBAZY jest upowszechnianie informacji oraz prezentacja aktualnych osiągnięć w tworzeniu i udostępnianiu baz danych dla nauki oraz intensyfikacja współpracy środowiska nauki ze społeczeństwem, w tym z administracją państwową i samorządową.Jednym z prelegentów konferencji był prof. Wodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedstawił on obecny stan ciągłej rozbudowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce. Dla przykładu od października 2014 roku udostępnionych będzie przez Bibliotekę Narodową w Warszawie kilkaset tysięcy publikacji w zapisie cyfrowym. Do końca 2015 roku ma być zapewniony internetowy dostęp do wszystkich polskich czasopism. Polska Bibliografia Naukowa zobowiązała polskich naukowców o dostarczenie swoich punktowanych opracowań naukowych, co pozwoli do ich merytorycznej i obiektywnej oceny.


Powstała Federacja Bibliotek Cyfrowych w Poznańskim Centrum Superkomputerowym. W Krakowie powstaje Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. Jest coraz więcej wejść w takie cyfrowe biblioteki, co w Europie stawia nasz kraj na 9 miejscu, ale tuż za Norwegią mającą o wiele mniej mieszkańców.
W Polsce 40 instytutów PAN włączyło się w cyfrowanie swoich danych. Ponad 2 tys. punktowanych polskich czasopism, w tym 120 o tematyce historycznej też jest tym objęta. Skoro w światowym zbiorze znajduje się aż 2 miliardy obiektów, to dlaczego nie ma w nich być również i tych polskich.


altProf. Wodzisław Duch (na zdjęciu z lewej wraz z prof. Antonim Nowakowskim z PG) zaapelował, aby polscy naukowcy publikowali swoje prace na platformie Springera, gdyż Polska obligatoryjnie corocznie płaci spore kwoty licencyjne. Liczba instytucji objętych licencjami na odbiór danych z internetowych platform wynosi 450, a za dostęp do danych i możliwość – o czym mało kto wie - ich ściągania, Polska płaci aż 200 mln zł rocznie.


altPrzedstawiciel Politechniki Warszawskiej wyraził jakże znamienne dwa zdania: Jak nas nie widzą w internecie, to nas nie ma. Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje.


Omawiając uczelniane bazy wiedzy w projekcie SYNAT, Wacław Struk stwierdził, że dane takie muszą być udostępniane w świat w sposób jak najbardziej przystępny i w miarę atrakcyjny. Każdy uczelniany wydział musi mieć swoją nieodpłatną i dostępną bazę danych wiedzy poprzez uczelnianą centralę. Jak temu technicznie podołać? W tej sprawie 16 września 2014 na Politechnice Warszawskiej odbędzie się spotkanie zgłoszonych już 70 użytkowników.


altOkazuje się bowiem, iż po dwudziestu latach od początku budowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce dostępne są niezliczone bazy danych i ogromny potencjał obliczeniowy pięciu centrów KDM (Komputer Dużej Mocy). Centra wyposażone są w petaflopsowe serwery i pamięci masowe służące magazynowaniu, archiwizowaniu i przetwarzaniu informacji, o niewyobrażalnych pojemnościach sięgających exabajtów, a może już zettabajtów.


Od momentu powstania Centrum Informatycznego TASK w 1994 roku jego potencjał obliczeniowy wzrósł miliony razy, a pojemność archiwizatorów i bibliotek danych jeszcze więcej. Wdrożona w Polsce usługa powszechnej archiwizacji wraz z aplikacjami w sieci PIONIER łączy potencjały pamięci masowych centrów obliczeniowych w skali kraju, co umożliwia wykonywanie zdalnych archiwizacji i kopii zapasowych, przechowywania plików w wirtualnym systemie sieciowym i daje praktycznie nieograniczoną gamę możliwości użytkownikom tych systemów.


Tematyka tegorocznej konferencji obejmuje zagadnienia z zakresu opieki zdrowotnej, monitoringu środowiska, przeciwdziałania zagrożeniom katastrofami itp. Program sesji naukowych obejmuje bazy danych: przyrodnicze, z dziedziny nauk o ziemi, meteorologiczne, rolnicze, medyczne, fizyko-chemiczne, biochemiczne, techniczne   ekonomiczne, historyczno-humanistyczne i muzealne, artystyczne, biblioteczne, wiedzy o nauce i społeczne.


altPodczas trzech dni konferencji poruszone zostaną również zagadnienia konstrukcji baz internetowych, rozproszonych i multimedialnych, a także bezpieczeństwa, jak i aspektów narzędziowych oraz magazynów danych i chmur obliczeniowych wraz narzędziami do tworzenia baz danych i zarządzania – sprzętem oraz oprogramowaniem.


Celem konferencji jest rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce, w szczególności na drodze poszerzonego dostępu do baz danych i zawartości usług informatycznych. Tym razem uwaga skupiona jest na Inspiracji nowymi możliwościami w zakresie tworzenia zasobów informacyjnych i związanych z nimi usług, Integracji rozproszonych zasobów oraz ich intensywnej Implementacji w systemach, aplikacjach i usługach dla społeczeństwa Informacyjnego. Jednym z istotniejszych zadań jest wpisanie tych priorytetów w program finansowania nauki, jak i w program rozwoju społecznego w perspektywie najbliższych lat.


Krajowa Konferencja "INFOBAZY – bazy danych dla nauki", zorganizowana została po raz pierwszy w 1997 roku, dała początek cyklowi konferencji związanych z tworzeniem baz danych przez i dla środowiska naukowego. Kolejne edycje dotyczyły narzędzi i oprogramowania dla tworzenia baz danych, jak i systemów aplikacji i usług, projektów europejskich, społeczeństwa informacyjnego.


Patronat nad konferencją objęli: prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież