U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 września 2014 17:10

Pod hasłem Inspiracja, Integracja i Implementacja, w dniach 8-10 września odbywa się VII Krajowa Konferencja Naukowa INFOBAZY 2014, organizowana w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej oraz Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Zadaniem uczestników konferencji INFOBAZY jest upowszechnianie informacji oraz prezentacja aktualnych osiągnięć w tworzeniu i udostępnianiu baz danych dla nauki oraz intensyfikacja współpracy środowiska nauki ze społeczeństwem, w tym z administracją państwową i samorządową.Jednym z prelegentów konferencji był prof. Wodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedstawił on obecny stan ciągłej rozbudowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce. Dla przykładu od października 2014 roku udostępnionych będzie przez Bibliotekę Narodową w Warszawie kilkaset tysięcy publikacji w zapisie cyfrowym. Do końca 2015 roku ma być zapewniony internetowy dostęp do wszystkich polskich czasopism. Polska Bibliografia Naukowa zobowiązała polskich naukowców o dostarczenie swoich punktowanych opracowań naukowych, co pozwoli do ich merytorycznej i obiektywnej oceny.


Powstała Federacja Bibliotek Cyfrowych w Poznańskim Centrum Superkomputerowym. W Krakowie powstaje Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa. Jest coraz więcej wejść w takie cyfrowe biblioteki, co w Europie stawia nasz kraj na 9 miejscu, ale tuż za Norwegią mającą o wiele mniej mieszkańców.
W Polsce 40 instytutów PAN włączyło się w cyfrowanie swoich danych. Ponad 2 tys. punktowanych polskich czasopism, w tym 120 o tematyce historycznej też jest tym objęta. Skoro w światowym zbiorze znajduje się aż 2 miliardy obiektów, to dlaczego nie ma w nich być również i tych polskich.


altProf. Wodzisław Duch (na zdjęciu z lewej wraz z prof. Antonim Nowakowskim z PG) zaapelował, aby polscy naukowcy publikowali swoje prace na platformie Springera, gdyż Polska obligatoryjnie corocznie płaci spore kwoty licencyjne. Liczba instytucji objętych licencjami na odbiór danych z internetowych platform wynosi 450, a za dostęp do danych i możliwość – o czym mało kto wie - ich ściągania, Polska płaci aż 200 mln zł rocznie.


altPrzedstawiciel Politechniki Warszawskiej wyraził jakże znamienne dwa zdania: Jak nas nie widzą w internecie, to nas nie ma. Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje.


Omawiając uczelniane bazy wiedzy w projekcie SYNAT, Wacław Struk stwierdził, że dane takie muszą być udostępniane w świat w sposób jak najbardziej przystępny i w miarę atrakcyjny. Każdy uczelniany wydział musi mieć swoją nieodpłatną i dostępną bazę danych wiedzy poprzez uczelnianą centralę. Jak temu technicznie podołać? W tej sprawie 16 września 2014 na Politechnice Warszawskiej odbędzie się spotkanie zgłoszonych już 70 użytkowników.


altOkazuje się bowiem, iż po dwudziestu latach od początku budowy nowoczesnej infrastruktury informatycznej nauki w Polsce dostępne są niezliczone bazy danych i ogromny potencjał obliczeniowy pięciu centrów KDM (Komputer Dużej Mocy). Centra wyposażone są w petaflopsowe serwery i pamięci masowe służące magazynowaniu, archiwizowaniu i przetwarzaniu informacji, o niewyobrażalnych pojemnościach sięgających exabajtów, a może już zettabajtów.


Od momentu powstania Centrum Informatycznego TASK w 1994 roku jego potencjał obliczeniowy wzrósł miliony razy, a pojemność archiwizatorów i bibliotek danych jeszcze więcej. Wdrożona w Polsce usługa powszechnej archiwizacji wraz z aplikacjami w sieci PIONIER łączy potencjały pamięci masowych centrów obliczeniowych w skali kraju, co umożliwia wykonywanie zdalnych archiwizacji i kopii zapasowych, przechowywania plików w wirtualnym systemie sieciowym i daje praktycznie nieograniczoną gamę możliwości użytkownikom tych systemów.


Tematyka tegorocznej konferencji obejmuje zagadnienia z zakresu opieki zdrowotnej, monitoringu środowiska, przeciwdziałania zagrożeniom katastrofami itp. Program sesji naukowych obejmuje bazy danych: przyrodnicze, z dziedziny nauk o ziemi, meteorologiczne, rolnicze, medyczne, fizyko-chemiczne, biochemiczne, techniczne   ekonomiczne, historyczno-humanistyczne i muzealne, artystyczne, biblioteczne, wiedzy o nauce i społeczne.


altPodczas trzech dni konferencji poruszone zostaną również zagadnienia konstrukcji baz internetowych, rozproszonych i multimedialnych, a także bezpieczeństwa, jak i aspektów narzędziowych oraz magazynów danych i chmur obliczeniowych wraz narzędziami do tworzenia baz danych i zarządzania – sprzętem oraz oprogramowaniem.


Celem konferencji jest rozwój infrastruktury informatycznej nauki w Polsce, w szczególności na drodze poszerzonego dostępu do baz danych i zawartości usług informatycznych. Tym razem uwaga skupiona jest na Inspiracji nowymi możliwościami w zakresie tworzenia zasobów informacyjnych i związanych z nimi usług, Integracji rozproszonych zasobów oraz ich intensywnej Implementacji w systemach, aplikacjach i usługach dla społeczeństwa Informacyjnego. Jednym z istotniejszych zadań jest wpisanie tych priorytetów w program finansowania nauki, jak i w program rozwoju społecznego w perspektywie najbliższych lat.


Krajowa Konferencja "INFOBAZY – bazy danych dla nauki", zorganizowana została po raz pierwszy w 1997 roku, dała początek cyklowi konferencji związanych z tworzeniem baz danych przez i dla środowiska naukowego. Kolejne edycje dotyczyły narzędzi i oprogramowania dla tworzenia baz danych, jak i systemów aplikacji i usług, projektów europejskich, społeczeństwa informacyjnego.


Patronat nad konferencją objęli: prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież