Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielki brat na gdańskim lotnisku - Kamera dla VIPa w usłudze premium

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 lutego 2020 18:57

Pasażer wchodzący na gdańskim lotnisku do strefy VIP może być pewien, że jest obserwowany. „Wielki Brat” go widzi okiem kamer. Niczym w 1984 George’a Orwella zagląda też w różne zakamarki i skrzętnie zbiera i rejestruje wypowiadane nawet szeptem słowa. – Prezentowane obrazy są wyłączną własnością Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. Wykorzystywanie bez zgody będzie traktowane jak naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej – głosi komunikat Portu Lotniczego Gdańsk.


Lecz nam nie o kamery z terminala, z sali przylotów, pirsu i pasów startowych chodzi, ale o te, które widzą ekran komputera i telefonu, notebooka i smartfona, na klawiaturze wystukiwaną treść sms, obrazki mms, wysłanego emaila, a przy odrobinie szczęścia obraz zdjęcia dzieci, żony i kogo tam jeszcze mamy.


Jak się dowiadujemy szefostwo Portu Lotniczego w Gdańsku zainstalowało kamery z mikrofonami w strefie Usługi Pasażerskie Premium oraz w kilku innych. Wielki Brat może też dowiedzieć się o czym toczą się rozmowy, nawet te najbardziej poufne czy intymne.
Po co kamery? Zapewne np. w działach Energetyka czy Dozór Techniczny by sprawować stały nadzór. Nie podejrzewamy zarządu, ani tym bardziej prezesa Tomasza Kloskowskiego o próbę wywarci presji na pracownikach lub o niezdrową ciekawość.


Zainstalowanie kamer potwierdza przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Porcie Lotniczym i Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Andrzej Fidut:
- Kamery i mikrofony pozwalają pracodawcy rejestrować wszelkie rozmowy pracowników. Możliwe jest nagrywanie ekranów monitorów, najechanie na obiekt zbliżając obraz, automatycznie rejestrowanie rozmów – dodaje Andrzej Fidut.


A co to są oferta Premium, inaczej usługi VIP?
– Wiemy, że podróż może mieć wiele znaczeń, a biznes wymaga odpowiednich warunków: spokoju, komfortu i niezawodności w działaniu. Dlatego z myślą o naszych szczególnych gościach, przygotowaliśmy wyjątkowe miejsce – salon VIP – informuje Port Lotniczy.
– Można tu wygodnie i z zachowaniem prywatności poczekać na swój lot. A to „dzięki opiece kompetentnych i dyskretnych pracowników”.

alt


W ramach obsługi VIP m.in. jest indywidualny transport luksusową limuzyną do/z samolotu i komfortowe warunki do wypoczynku bądź efektywnej pracy przed/po podróży oraz luksusowe zaplecze biurowe, możliwość skorzystania z komputera, faksu, drukarki, nieograniczony dostęp do internetu i telewizji satelitarnej itd.


I jeszcze jedno, co tyczy nie pasażerów a pracowników. Otóż art. 222 kodeksu pracy w §1 stanowi, iż jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).


Ale uwaga! Już § 6 stanowi, iż cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Zaś § 9 ustala, że w przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.


Na razie Państwowa Inspekcja Pracy zapoznaje się z „lotniskowym” tematem. W rozmowie z nami w 5 lutego br. Agnieszka Dobrodziej, zastępca gdańskiego Okręgowego Inspektora Pracy, dopytywana o sytuację w kontekście prawa pracy, nie inwigilacji, zadeklarowała zajęcie się tematem.

Przypomnijmy, że od 15 lat Port Lotniczy Gdańsk nosi imię Lecha Wałęsy. Udziałowcami spółki są Gmina Gdańsk (4.213 udziałów), Województwo Pomorskie, czyli samorząd wojewódzki (4.116 udziałów), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (3.645 udziałów), Gmina Miasta Gdyni (280 udziałów) i Gmina Miasta Sopotu (275 udziałów).


Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest były rzemieślnik, od lat znany przedsiębiorca swego czasu polityk RS AWS Jan Zarębski, a wiceprzewodniczącym Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes Business Centre Club i konsul honorowy Królestwa Hiszpanii..
Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk Michał Dargacz dotychczas nie odpowiedział na nasz telefon i email za pytaniem jaki jest cel, sens i powód zainstalowania kamer w strefie usług pasażerskich Premium?

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież