Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielki brat na gdańskim lotnisku - Kamera dla VIPa w usłudze premium

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 lutego 2020 18:57

Pasażer wchodzący na gdańskim lotnisku do strefy VIP może być pewien, że jest obserwowany. „Wielki Brat” go widzi okiem kamer. Niczym w 1984 George’a Orwella zagląda też w różne zakamarki i skrzętnie zbiera i rejestruje wypowiadane nawet szeptem słowa. – Prezentowane obrazy są wyłączną własnością Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. Wykorzystywanie bez zgody będzie traktowane jak naruszenie praw autorskich i praw do własności intelektualnej – głosi komunikat Portu Lotniczego Gdańsk.


Lecz nam nie o kamery z terminala, z sali przylotów, pirsu i pasów startowych chodzi, ale o te, które widzą ekran komputera i telefonu, notebooka i smartfona, na klawiaturze wystukiwaną treść sms, obrazki mms, wysłanego emaila, a przy odrobinie szczęścia obraz zdjęcia dzieci, żony i kogo tam jeszcze mamy.


Jak się dowiadujemy szefostwo Portu Lotniczego w Gdańsku zainstalowało kamery z mikrofonami w strefie Usługi Pasażerskie Premium oraz w kilku innych. Wielki Brat może też dowiedzieć się o czym toczą się rozmowy, nawet te najbardziej poufne czy intymne.
Po co kamery? Zapewne np. w działach Energetyka czy Dozór Techniczny by sprawować stały nadzór. Nie podejrzewamy zarządu, ani tym bardziej prezesa Tomasza Kloskowskiego o próbę wywarci presji na pracownikach lub o niezdrową ciekawość.


Zainstalowanie kamer potwierdza przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Porcie Lotniczym i Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Andrzej Fidut:
- Kamery i mikrofony pozwalają pracodawcy rejestrować wszelkie rozmowy pracowników. Możliwe jest nagrywanie ekranów monitorów, najechanie na obiekt zbliżając obraz, automatycznie rejestrowanie rozmów – dodaje Andrzej Fidut.


A co to są oferta Premium, inaczej usługi VIP?
– Wiemy, że podróż może mieć wiele znaczeń, a biznes wymaga odpowiednich warunków: spokoju, komfortu i niezawodności w działaniu. Dlatego z myślą o naszych szczególnych gościach, przygotowaliśmy wyjątkowe miejsce – salon VIP – informuje Port Lotniczy.
– Można tu wygodnie i z zachowaniem prywatności poczekać na swój lot. A to „dzięki opiece kompetentnych i dyskretnych pracowników”.

alt


W ramach obsługi VIP m.in. jest indywidualny transport luksusową limuzyną do/z samolotu i komfortowe warunki do wypoczynku bądź efektywnej pracy przed/po podróży oraz luksusowe zaplecze biurowe, możliwość skorzystania z komputera, faksu, drukarki, nieograniczony dostęp do internetu i telewizji satelitarnej itd.


I jeszcze jedno, co tyczy nie pasażerów a pracowników. Otóż art. 222 kodeksu pracy w §1 stanowi, iż jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników lub ochrony mienia lub kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring).


Ale uwaga! Już § 6 stanowi, iż cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Zaś § 9 ustala, że w przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.


Na razie Państwowa Inspekcja Pracy zapoznaje się z „lotniskowym” tematem. W rozmowie z nami w 5 lutego br. Agnieszka Dobrodziej, zastępca gdańskiego Okręgowego Inspektora Pracy, dopytywana o sytuację w kontekście prawa pracy, nie inwigilacji, zadeklarowała zajęcie się tematem.

Przypomnijmy, że od 15 lat Port Lotniczy Gdańsk nosi imię Lecha Wałęsy. Udziałowcami spółki są Gmina Gdańsk (4.213 udziałów), Województwo Pomorskie, czyli samorząd wojewódzki (4.116 udziałów), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (3.645 udziałów), Gmina Miasta Gdyni (280 udziałów) i Gmina Miasta Sopotu (275 udziałów).


Przewodniczącym Rady Nadzorczej jest były rzemieślnik, od lat znany przedsiębiorca swego czasu polityk RS AWS Jan Zarębski, a wiceprzewodniczącym Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes Business Centre Club i konsul honorowy Królestwa Hiszpanii..
Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk Michał Dargacz dotychczas nie odpowiedział na nasz telefon i email za pytaniem jaki jest cel, sens i powód zainstalowania kamer w strefie usług pasażerskich Premium?

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież