Podczas kolejnej rozprawy toczącej się w sprawie odzyskania nieruchomości należącej kiedyś do klubu sportowego Gedania, Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej zajęła twarde stanowisko wobec nowego właściciela Spółki „Robyg 18”. Z powodu nie wykonywania założeń wynikają z umowy Prokuratoria Generalna domaga się rozwiązania prawa użytkowania wieczystego ze spółką ”Robyg 18”.
Postępowaniem władz Gdańska w sprawie Gedanii jest oburzony poseł Kazimierz Smoliński. Jak zauważa w rozmowie z "Gazetą Gdańską", to nie pierwszy przypadek gdy samorządowcy z PO prowadza wybiórczą politykę historyczną. - Z historii Gdańska ponurych lat trzydziestych wybierają sobie słowo "Wolne" i posługują się nim jako podstawowym argumentem. Los Gedanii to nie jest przecież tylko kwestia boiska sportowego, choć ono też ma wartość historyczną, społeczną i emocjonalną, to jest kwestia całego kontekstu kulturowego i narodowościowego, który łączy się z funkcjonowaniem Kolonii Polskiej (Polenhof - dop. red.) w Wolnym Mieście Gdańsku. Ochrona tej enklawy polskiej tożsamości Gdańska wydaje mi się zdecydowanie ważniejsza niż interes gospodarczy ktokolwiek by go formułował. Westerplatte, Poczta Polska, Gedania to są polskiej emblematy Gdańska i rolą władz publicznych, organów samorządu Gdańska jest stać na ich straży a nie zajmować się ich komercjalizacją. Batalia Westerplatte pokazała, że ma to głęboki sens. Będę domagał się wyjaśnień dotyczących procedowania w tych sprawach przez organami administracji konserwatorskiej, ten przypadek musi być pod opieką państwa - powiedział poseł Smoliński.
Mecenas Sylwia Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, potwierdziła, że spółka ROBYG jako następca prawny, wchodzi w sytuację prawną swojego poprzednika. Mecenas Hajnrych powiedziała podczas rozprawy: „Spółka Robyg przede wszystkim podejmowała działania zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego celem wprowadzenia funkcji mieszkaniowej, a funkcja mieszkaniowa miała służyć temu, żeby zmienić cel użytkowania wieczystego (z funkcji sportowych na usługowe i mieszkaniowe - dop. red.). W związku z tym i z innymi faktami Skarb Państwa w całej rozciągłości podtrzymuje swoje stanowisko, że cel użytkowania wieczystego, dotyczący tych terenów (historycznej Gedanii – dop. red.) nie był należycie realizowany i że stanowi to wraz z innymi faktami, podstawę do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmą Robyg.”
fot. Mariusz Hoffman
Teren Gedanii dziś
Według naszej redakcji, a także wielu społeczników zaangażowanych w ochronę Gedanii jako symbolu i znaku naszej wspólnej historii, w związku z dwuznacznym postępowaniem władz Gdańska w sprawie boiska, może powinno się rozważyć odkupienie tego terenu od dotychczasowego użytkownika. Pytany o to sekretarz stanu w resorcie kultury, Jarosław Sellin, zapewnił, że ministerstwo monitoruje przebieg czynności w sprawie Gedanii, a Główny Konserwator Zabytków zajmuje się merytorycznie odwołaniem od decyzji wydanej w pomorskim urzędzie w okresie gdy funkcja wojewódzkiego konserwatora nie była jeszcze objęta przez pana Strzoka.
(gg, sts)
Inne artykuły związane z:
- 10/02/2020 16:25 - Rok 2019 na gdyńskich ulicach: bezpieczniej, tylko więcej kierujących po spożyciu
- 10/02/2020 12:00 - Daniel Obajtek dla Radia Gdańsk: Inwestycje w Orlen to jednocześnie inwestycje w polską gospodarkę
- 09/02/2020 20:10 - Grupa LOTOS nadal z Operą Bałtycką
- 07/02/2020 18:01 - Premier Morawiecki "Człowiekiem Wolności" tygodnika "Sieci"
- 06/02/2020 18:57 - Wielki brat na gdańskim lotnisku - Kamera dla VIPa w usłudze premium
- 03/02/2020 19:01 - Na sopockich ulicach w 2019 roku było spokojnie
- 03/02/2020 17:54 - Sąd utrzymał wyrok w sprawie wnuka byłego prezydenta. Dominik W. trafi do więzienia
- 02/02/2020 21:44 - Robyg 18 ze zgodą urzędu - Gedania pod zabudowę?
- 02/02/2020 19:47 - Szef CBA w tygodniku „Sieci”: „Źli ludzie znów się nas boją”
- 30/01/2020 18:27 - Gedania – klub gdańskich Polaków