Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skarb Państwa upomina się o Gedanię

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 05 lutego 2020 17:59

Podczas kolejnej rozprawy toczącej się w sprawie odzyskania nieruchomości należącej kiedyś do klubu sportowego Gedania, Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej zajęła twarde stanowisko wobec nowego właściciela Spółki „Robyg 18”. Z powodu nie wykonywania założeń wynikają z umowy Prokuratoria Generalna domaga się rozwiązania prawa użytkowania wieczystego ze spółką ”Robyg 18”.Postępowaniem władz Gdańska w sprawie Gedanii jest oburzony poseł Kazimierz Smoliński. Jak zauważa w rozmowie z "Gazetą Gdańską", to nie pierwszy przypadek gdy samorządowcy z PO prowadza wybiórczą politykę historyczną. - Z historii Gdańska ponurych lat trzydziestych wybierają sobie słowo "Wolne" i posługują się nim jako podstawowym argumentem. Los Gedanii to nie jest przecież tylko kwestia boiska sportowego, choć ono też ma wartość historyczną, społeczną i emocjonalną, to jest kwestia całego kontekstu kulturowego i narodowościowego, który łączy się z funkcjonowaniem Kolonii Polskiej (Polenhof - dop. red.) w Wolnym Mieście Gdańsku. Ochrona tej enklawy polskiej tożsamości Gdańska wydaje mi się zdecydowanie ważniejsza niż interes gospodarczy ktokolwiek by go formułował. Westerplatte, Poczta Polska, Gedania to są polskiej emblematy Gdańska i rolą władz publicznych, organów samorządu Gdańska jest stać na ich straży a nie zajmować się ich komercjalizacją. Batalia Westerplatte pokazała, że ma to głęboki sens. Będę domagał się wyjaśnień dotyczących procedowania w tych sprawach przez organami administracji konserwatorskiej, ten przypadek musi być pod opieką państwa - powiedział poseł Smoliński.


alt

Mecenas Sylwia Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, potwierdziła, że spółka ROBYG jako następca prawny, wchodzi w sytuację prawną swojego poprzednika. Mecenas Hajnrych powiedziała podczas rozprawy: „Spółka Robyg przede wszystkim podejmowała działania zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego celem wprowadzenia funkcji mieszkaniowej, a funkcja mieszkaniowa miała służyć temu, żeby zmienić cel użytkowania wieczystego (z funkcji sportowych na usługowe i mieszkaniowe - dop. red.). W związku z tym i z innymi faktami Skarb Państwa w całej rozciągłości podtrzymuje swoje stanowisko, że cel użytkowania wieczystego, dotyczący tych terenów (historycznej Gedanii – dop. red.) nie był należycie realizowany i że stanowi to wraz z innymi faktami, podstawę do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmą Robyg.”

fot. Mariusz Hoffman


alt

Teren Gedanii dziś


Według naszej redakcji, a także wielu społeczników zaangażowanych w ochronę Gedanii jako symbolu i znaku naszej wspólnej historii, w związku z dwuznacznym postępowaniem władz Gdańska w sprawie boiska, może powinno się rozważyć odkupienie tego terenu od dotychczasowego użytkownika. Pytany o to sekretarz stanu w resorcie kultury, Jarosław Sellin, zapewnił, że ministerstwo monitoruje przebieg czynności w sprawie Gedanii, a Główny Konserwator Zabytków zajmuje się merytorycznie odwołaniem od decyzji wydanej w pomorskim urzędzie w okresie gdy funkcja wojewódzkiego konserwatora nie była jeszcze objęta przez pana Strzoka.

(gg, sts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież