Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skarb Państwa upomina się o Gedanię

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 05 lutego 2020 17:59

Podczas kolejnej rozprawy toczącej się w sprawie odzyskania nieruchomości należącej kiedyś do klubu sportowego Gedania, Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej zajęła twarde stanowisko wobec nowego właściciela Spółki „Robyg 18”. Z powodu nie wykonywania założeń wynikają z umowy Prokuratoria Generalna domaga się rozwiązania prawa użytkowania wieczystego ze spółką ”Robyg 18”.Postępowaniem władz Gdańska w sprawie Gedanii jest oburzony poseł Kazimierz Smoliński. Jak zauważa w rozmowie z "Gazetą Gdańską", to nie pierwszy przypadek gdy samorządowcy z PO prowadza wybiórczą politykę historyczną. - Z historii Gdańska ponurych lat trzydziestych wybierają sobie słowo "Wolne" i posługują się nim jako podstawowym argumentem. Los Gedanii to nie jest przecież tylko kwestia boiska sportowego, choć ono też ma wartość historyczną, społeczną i emocjonalną, to jest kwestia całego kontekstu kulturowego i narodowościowego, który łączy się z funkcjonowaniem Kolonii Polskiej (Polenhof - dop. red.) w Wolnym Mieście Gdańsku. Ochrona tej enklawy polskiej tożsamości Gdańska wydaje mi się zdecydowanie ważniejsza niż interes gospodarczy ktokolwiek by go formułował. Westerplatte, Poczta Polska, Gedania to są polskiej emblematy Gdańska i rolą władz publicznych, organów samorządu Gdańska jest stać na ich straży a nie zajmować się ich komercjalizacją. Batalia Westerplatte pokazała, że ma to głęboki sens. Będę domagał się wyjaśnień dotyczących procedowania w tych sprawach przez organami administracji konserwatorskiej, ten przypadek musi być pod opieką państwa - powiedział poseł Smoliński.


alt

Mecenas Sylwia Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, potwierdziła, że spółka ROBYG jako następca prawny, wchodzi w sytuację prawną swojego poprzednika. Mecenas Hajnrych powiedziała podczas rozprawy: „Spółka Robyg przede wszystkim podejmowała działania zmierzające do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego celem wprowadzenia funkcji mieszkaniowej, a funkcja mieszkaniowa miała służyć temu, żeby zmienić cel użytkowania wieczystego (z funkcji sportowych na usługowe i mieszkaniowe - dop. red.). W związku z tym i z innymi faktami Skarb Państwa w całej rozciągłości podtrzymuje swoje stanowisko, że cel użytkowania wieczystego, dotyczący tych terenów (historycznej Gedanii – dop. red.) nie był należycie realizowany i że stanowi to wraz z innymi faktami, podstawę do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmą Robyg.”

fot. Mariusz Hoffman


alt

Teren Gedanii dziś


Według naszej redakcji, a także wielu społeczników zaangażowanych w ochronę Gedanii jako symbolu i znaku naszej wspólnej historii, w związku z dwuznacznym postępowaniem władz Gdańska w sprawie boiska, może powinno się rozważyć odkupienie tego terenu od dotychczasowego użytkownika. Pytany o to sekretarz stanu w resorcie kultury, Jarosław Sellin, zapewnił, że ministerstwo monitoruje przebieg czynności w sprawie Gedanii, a Główny Konserwator Zabytków zajmuje się merytorycznie odwołaniem od decyzji wydanej w pomorskim urzędzie w okresie gdy funkcja wojewódzkiego konserwatora nie była jeszcze objęta przez pana Strzoka.

(gg, sts)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież