Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grupa LOTOS nadal z Operą Bałtycką

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2020 20:10

Opera „Don Bucefalo” zainaugurowała noworoczny repertuar Opery Bałtyckiej. Jest to także pierwszy spektakl w ramach przedłużonej na 2020 rok współpracy pomiędzy Operą a Grupą LOTOS – największym przedsiębiorstwem na Pomorzu, które znane jest także z zaangażowania we wspieranie trójmiejskiej kultury.


− Na gdańską premierę „Don Bucefalo” możemy spojrzeć też jak na nowe otwarcie współpracy pomiędzy Grupą LOTOS a Operą Bałtycką – zauważa Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS. – To dla nas duże wyróżnienie, że możemy być partnerem strategicznym tak ważnej dla Wybrzeża instytucji, że również my mamy swój wkład w przybliżenie mieszkańcom Trójmiasta pięknej sztuki, jaką jest opera i balet. To również dzięki wsparciu Grupy LOTOS Opera Bałtycka może prezentować średnio 4 tytuły premierowe w sezonie – przedstawienia operowe i baletowe, a także wiele koncertów oraz spektakli edukacyjnych, adresowanych do każdej grupy wiekowej – zaznacza wiceprezes Wittstock.

alt


Wystawiona premierowo w Gdańsku opera „Don Bucefalo”, napisana przez włoskiego kompozytora Antonio Cagnoniego, miała historyczną premierę w 1847 roku. Popularna i wielokrotnie wystawiana za życia autora, była inspiracją dla wielu wybitnych artystów XIX w. Została jednak zapomniana na całe sto lat i dopiero w XXI wieku wystawiono ją dwukrotnie: w Martina Franca we Włoszech oraz w Wexford w Irlandii. Dzięki Operze Bałtyckiej, jest ona prezentowana także polskiej publiczności.


Oprócz „Don Bucefalo”, Opera Bałtycka przewidziała w tym sezonie jeszcze trzy premiery: balet „Sen nocy letniej” inspirowany komedią Williama Shakespeare’a, „Wehikuł czasu” Francesco Bottigliero, oraz „Czyż in memorian”. To oczywiście nie koniec repertuaru. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Kandyda” Leonarda Bernsteina oraz monumentalną, trzyaktową operę „Poławiacze pereł” autorstwa Georgesa Bizeta. Wielbiciele wyrazistych ról kobiecych mogą wybrać się na europejską prapremierę spektaklu „Olga”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

alt


Opera Bałtycka otwiera drzwi nie tylko dla sympatyków kultury wysokiej, ale także dla rodziców, którzy pragną odciągnąć swoje dzieci od świata cyfrowej rozrywki. Oprócz spektakli dla pociech, Opera Bałtycka organizuje także zajęcia muzyczno-ruchowe dwa razy w miesiącu, na które zaproszeni są rodzice ze swoimi dziećmi. Inną ofertą dla całej rodziny jest spotkanie „Pomposa i…”, które odbędzie się w lutym, marcu i w maju. Wielbiciele baletu mogą również obserwować tancerzy podczas próby otwartej, w ramach wydarzenia „B jak Balet”. Fundacja LOTOS wsparła także dzieci ze szkoły baletowej w Gdańsku, proponując stypendium pozwalające na zakup kostiumów, udział w warsztatach, opłacenie choreografa i udziały w konkursach baletowych.
Opera Bałtycka to największa samorządowa instytucja kultury województwa pomorskiego. Ponad pięćdziesiąt tysięcy widzów w 2017 roku świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu sztuką wystawianą na jej deskach. W tym sezonie Opera Bałtycka będzie obchodzić siedemdziesiąte urodziny.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w kulturę i sztukę Pomorza ma na celu promocję regionu w skali kraju i świata. Siedziba spółki mieści się w Gdańsku. Odpowiedzialne i zaangażowane podejście do otoczenia to przejaw lokalnego patriotyzmu. Rozwój kultury, ale także nauki i oświaty, nie tylko wzmacniają prestiż Pomorza, ale również wielowymiarowo wzbogacają jego mieszkańców.

alt


Współpraca z Operą Bałtycką nie kończy wsparcia trójmiejskiej kultury i sztuki, jakie ma na swoim koncie Grupa LOTOS. Pod skrzydłami spółki znajdują się także m.in. Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Ladies Jazz Festival i Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Położony przy Sopockiej plaży Teatr Atelier obchodził w zeszłym roku swoje trzydziestolecie. Natomiast w tegorocznej, dziesiątej już edycji Siesta Festivalu znanego z etnicznych i soulowych brzmień, wystąpią m.in. Richard Bona czy Joscho Stephan. Natomiast Ladies Jazz Festival rozpocznie się w tym roku 20 lipca.


Grupa LOTOS od wielu lat angażuje się nie tylko w duże projekty, ale także inicjatywy, ważne dla rozwoju kultury w regionie. Firma wsparła zakup obrazu „Portret Mężczyzny” Peetera Danckersa de Rij. Dzieło to można teraz podziwiać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. LOTOS dofinansował również odbudowę gdańskich zabytków, m.in. katowni oraz Dworu Artusa, ufundował kolekcję portretów królów polskich dla gdańskiego ratusza oraz obraz „Pokłon Trzech Króli”.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w rozwój Pomorza to nie tylko wsparcie kultury i sztuki, to także działania na rzecz środowiska czy rozwoju gospodarczego regionu. Stąd np. współpraca z Politechniką Gdańską przy projektach badawczo-rozwojowych dotyczących niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii.

fot. materiały prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież