Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grupa LOTOS nadal z Operą Bałtycką

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 lutego 2020 20:10

Opera „Don Bucefalo” zainaugurowała noworoczny repertuar Opery Bałtyckiej. Jest to także pierwszy spektakl w ramach przedłużonej na 2020 rok współpracy pomiędzy Operą a Grupą LOTOS – największym przedsiębiorstwem na Pomorzu, które znane jest także z zaangażowania we wspieranie trójmiejskiej kultury.


− Na gdańską premierę „Don Bucefalo” możemy spojrzeć też jak na nowe otwarcie współpracy pomiędzy Grupą LOTOS a Operą Bałtycką – zauważa Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS. – To dla nas duże wyróżnienie, że możemy być partnerem strategicznym tak ważnej dla Wybrzeża instytucji, że również my mamy swój wkład w przybliżenie mieszkańcom Trójmiasta pięknej sztuki, jaką jest opera i balet. To również dzięki wsparciu Grupy LOTOS Opera Bałtycka może prezentować średnio 4 tytuły premierowe w sezonie – przedstawienia operowe i baletowe, a także wiele koncertów oraz spektakli edukacyjnych, adresowanych do każdej grupy wiekowej – zaznacza wiceprezes Wittstock.

alt


Wystawiona premierowo w Gdańsku opera „Don Bucefalo”, napisana przez włoskiego kompozytora Antonio Cagnoniego, miała historyczną premierę w 1847 roku. Popularna i wielokrotnie wystawiana za życia autora, była inspiracją dla wielu wybitnych artystów XIX w. Została jednak zapomniana na całe sto lat i dopiero w XXI wieku wystawiono ją dwukrotnie: w Martina Franca we Włoszech oraz w Wexford w Irlandii. Dzięki Operze Bałtyckiej, jest ona prezentowana także polskiej publiczności.


Oprócz „Don Bucefalo”, Opera Bałtycka przewidziała w tym sezonie jeszcze trzy premiery: balet „Sen nocy letniej” inspirowany komedią Williama Shakespeare’a, „Wehikuł czasu” Francesco Bottigliero, oraz „Czyż in memorian”. To oczywiście nie koniec repertuaru. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Kandyda” Leonarda Bernsteina oraz monumentalną, trzyaktową operę „Poławiacze pereł” autorstwa Georgesa Bizeta. Wielbiciele wyrazistych ról kobiecych mogą wybrać się na europejską prapremierę spektaklu „Olga”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

alt


Opera Bałtycka otwiera drzwi nie tylko dla sympatyków kultury wysokiej, ale także dla rodziców, którzy pragną odciągnąć swoje dzieci od świata cyfrowej rozrywki. Oprócz spektakli dla pociech, Opera Bałtycka organizuje także zajęcia muzyczno-ruchowe dwa razy w miesiącu, na które zaproszeni są rodzice ze swoimi dziećmi. Inną ofertą dla całej rodziny jest spotkanie „Pomposa i…”, które odbędzie się w lutym, marcu i w maju. Wielbiciele baletu mogą również obserwować tancerzy podczas próby otwartej, w ramach wydarzenia „B jak Balet”. Fundacja LOTOS wsparła także dzieci ze szkoły baletowej w Gdańsku, proponując stypendium pozwalające na zakup kostiumów, udział w warsztatach, opłacenie choreografa i udziały w konkursach baletowych.
Opera Bałtycka to największa samorządowa instytucja kultury województwa pomorskiego. Ponad pięćdziesiąt tysięcy widzów w 2017 roku świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu sztuką wystawianą na jej deskach. W tym sezonie Opera Bałtycka będzie obchodzić siedemdziesiąte urodziny.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w kulturę i sztukę Pomorza ma na celu promocję regionu w skali kraju i świata. Siedziba spółki mieści się w Gdańsku. Odpowiedzialne i zaangażowane podejście do otoczenia to przejaw lokalnego patriotyzmu. Rozwój kultury, ale także nauki i oświaty, nie tylko wzmacniają prestiż Pomorza, ale również wielowymiarowo wzbogacają jego mieszkańców.

alt


Współpraca z Operą Bałtycką nie kończy wsparcia trójmiejskiej kultury i sztuki, jakie ma na swoim koncie Grupa LOTOS. Pod skrzydłami spółki znajdują się także m.in. Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Ladies Jazz Festival i Gdańsk LOTOS Siesta Festival. Położony przy Sopockiej plaży Teatr Atelier obchodził w zeszłym roku swoje trzydziestolecie. Natomiast w tegorocznej, dziesiątej już edycji Siesta Festivalu znanego z etnicznych i soulowych brzmień, wystąpią m.in. Richard Bona czy Joscho Stephan. Natomiast Ladies Jazz Festival rozpocznie się w tym roku 20 lipca.


Grupa LOTOS od wielu lat angażuje się nie tylko w duże projekty, ale także inicjatywy, ważne dla rozwoju kultury w regionie. Firma wsparła zakup obrazu „Portret Mężczyzny” Peetera Danckersa de Rij. Dzieło to można teraz podziwiać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. LOTOS dofinansował również odbudowę gdańskich zabytków, m.in. katowni oraz Dworu Artusa, ufundował kolekcję portretów królów polskich dla gdańskiego ratusza oraz obraz „Pokłon Trzech Króli”.


Zaangażowanie Grupy LOTOS w rozwój Pomorza to nie tylko wsparcie kultury i sztuki, to także działania na rzecz środowiska czy rozwoju gospodarczego regionu. Stąd np. współpraca z Politechniką Gdańską przy projektach badawczo-rozwojowych dotyczących niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii.

fot. materiały prasowe

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież