Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk świętował 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 lutego 2020 20:50

Gra historyczna "Tajemnica zaślubin, czyli dlaczego gdańszczanie wręczyli generałowi Hallerowi obrączki" oraz festyn na peronie dworca głównego w Gdańsku był atrakcjami zorganizowanymi z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.


- Obchody powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to bardzo duże przedsięwzięcie - powiedział Janusz Gabrysiak, Gdańska Szkoła Artystyczna, Teatr "Znak". - Z punktu widzenia aktywizowania edukacyjnego i historycznego wspólnie z Nadbałtyckim Centrum Kultury zrealizowaliśmy grę miejską - fantastyczną, z humorem, wartką. Zaczynała się w Nadbałtyckim Centrum Kultury koncertem wielkiego dandysa swojej epoki, ogromnej gwiazdy wymiaru światowego Ignacego Jana Paderewskiego. Tam spotykał uczestników gry młody gdański detektyw, który przypadkiem nazywa się Bednarski i otwiera swoją działalność w Gdańsku. Potężna fala przygody i historii zabiera uczestników w gonitwę po mieście podczas, której ratują polską delegację i generała Hallera przed zamachem bojówki niemieckiej. Gra miejska kończy się dotarciem na peron gdzie obydwa się festyn, na którym można zatańczyć z małżonką Józefa Wybickiego, bohatera, które wręczył generałowi Hallerowi obrączki na dworcu gdańskim. Ta scena zostanie odtworzona. Wszystko zostało tak wymyślone, aby pokazać, że mamy poczucie humoru, że chcemy się bawić, ale chcemy też pokazać, że myślimy społecznie. Do wspólnej zabawy wciągnęliśmy wiele szkół z pomorskiego, wydaliśmy specjalny mały podręcznik szkolny, w którym dzieci mogą przeczytać jak ważna jest dla nas wspólnota, jak w polskim Gdańsku czujemy się szczęśliwi.

alt


alt


Kilkaset osób wzięło udział w awanturnicza grze miejskiej "Tajemnica zaślubin, czyli dlaczego gdańszczanie wręczyli generałowi Hallerowi obrączki". Na drodze do rozwiązania zagadki uczestnicy gry spotkali m.in. detektywa Bednarskiego, ciotkę Apolonię, Ignacego Paderewskiego, bohaterskiego dr Józefa Wybickiego, tajemniczego pana zwanego Dziadkiem, niemieckich bojówkarzy komunistycznych.

alt


alt


Aby wziąć udział w grze miejskiej trzeba było 9 lutego, w przeddzień symbolicznych zaślubin Polski z morzem, między godziną 10.00 a 14.00 pojawić się w gdańskim Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. I z tego miejsca uczestnicy gry ruszali by w pięknych zakątkach Starego Miasta uczestniczyć w awanturniczej przygodzie. Stawka była niebagatelna, a zadanie z pozoru proste. Należało odnaleźć Ciotkę Apolonię, a także uratować polską delegację i kraj przed zamachem.

alt


alt


Gra kończyła się na peronie dworca głównego, gdzie na festynie można było posłuchać orkiestrowych szlagierów z lat 20-tych, zatańczyć charlestona. Kaszubi zaprosili do swojej kuchni. Młodzież gdańska odtworzyła stuletni plac zabaw i pokazała dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Czekał Pan Fotograf ze swym stuletnim aparatem, który robił pamiątkowe foto w kolorach starej sepii. Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego i inni rekonstruktorzy dopełnili klimatu przenosząc w czas odradzającej się Polski.




Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież