Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solida... » Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na... Inwalidzi zostają! Na razie... » Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerski... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
wtorek, 05 lipca 2022 10:24
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
Pamiętam rok 1988, czerwiec, pierwszy mecz barażowy o utrzymanie w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 15 maja 2022 16:33

altW ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano eksponaty związane z wojskową i sportową działalnością oficera WP Władysława Bobińskiego, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu.


Wśród zabytków, które będzie można oglądać w siedzibie muzeum znalazły się:
- Proporzec dowódcy Pułku Ułanów Karpackich należący do Władysława Bobińskiego, używany jako znak rozpoznawczy i umieszczany na pojeździe. Proporzec, barwy i ich układ wzorowany był na proporcach kawaleryjskich używanych przez WP w okresie międzywojennym. Egipt, 1941 r;

- Srebrne trofeum Władysława Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii. Bobiński został zwycięzcą dwóch z czterech gonitw: w kategorii dla oficerów Dywizjonu Ułanów Karpackich oraz wyścigu otwartego dla polskich i brytyjskich oficerów. Wielka Brytania, 1937-1941 r;

- Medal z 1 Międzynarodowych Konkursów Hippicznych w Warszawie. Na odwrocie grawer: por. W. Bobiński, 27 V- 7 VI 1927 r. Polska, 1927 r.


W prezentacji zabytków, której towarzyszył briefing prasowy udział wzięli: zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz.


Wydarzenie otworzył dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który w swojej wypowiedzi nawiązał do poprzedniej odsłony „Wejścia w historia i prezentowanych zabytków: Dzisiaj ponownie pokazujemy eksponaty, które dotyczą oficera Wojska Polskiego. Tym razem nieco inaczej niż poprzednio, kiedy prezentowaliśmy eksponaty poświęcone generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przybliżył także zgromadzonym losy bohatera dzisiejszego „Wejścia w historię” – Władysława Bobińskiego: Władysław Bobiński – rocznik 1901 – ten sam rocznik , co Witold Pilecki. To osoba, która miała ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Był osobą, która specjalizowała się w jeździectwie. Część tych zabytków,  które prezentujemy dotyczy właśnie tej aktywności Władysława Bobińskiego. […] Władysław Bobiński podzielił losy tysięcy polskich oficerów, którym nie dane było powrócić po wojnie do Polski, która to w roku 1945 zniewolona została przez komunistów aż do śmierci Bobińskiego w 1975 roku. Tym większy szacunek należy się Władysławowi Bobińskiemu.


Następnie o prezentowanych dzisiaj zabytkach opowiedziała więcej zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz, podkreślając przy tym w sposób szczególny zamiłowanie oficera do sportów jeździeckich: Władysław Bobiński, jako wytrawny jeździec w okresie przedwojennym, przez wiele lat z sukcesem brał udział w wyścigach i zwodach hippicznych. Na swoim koncie odnotował co najmniej 108 zwycięskich gonitw za co związek jeździecki przyznał mu Wielką Złotą Odznakę Jeździecką. W jednej z dwóch gablot prezentujemy m.in. medal ówczesnego porucznika Władysława Bobińskiego z Międzynarodowych Konkurów Hippicznych zorganizowanych w Warszawie w 1927 r. Kolejnym unikalnym eksponatem jest srebrne trofeum w formie pucharu majora Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez pułk piechoty Welch Regiment dnia 25 stycznia 1941 r. w Aleksandrii.


Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie w ramach, którego każdorazowo na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież